Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 05.12.2013

Protesty na Ukrainie. Julia Tymoszenko apeluje do Ukraińców: kontynuujcie walkę

W specjalnym oświadczeniu Julia Tymoszenko napisała, że rozwiązanie obecnej sytuacji na Ukrainie widzi w odsunięciu od władzy prezydenta kraju Wiktora Janukowycza.
Julia TymoszenkoJulia TymoszenkoPremier.gov.ru
Galeria Posłuchaj
  • Julia Tymoszenko apeluje o kontynuowanie walki z władzami. Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Czytaj także

"Nowy Stalin narodził się na Ukrainie" - napisała w oświadczeniu była premier Ukrainy mając na myśli prezydenta kraju. Dodała, że Wiktor Janukowycz chce zbudować na Ukrainie drugą Koreę Północną. W ocenie Tymoszenko, jeśli prezydent nie zostanie odsunięty od władzy, będzie w przyszłości kontynuował politykę represji i wprowadzał dyktaturę.
Jej zdaniem wyjściem z sytuacji, w której znalazła się Ukraina jest "pokojowa, ale zdecydowana walka z rządzącymi i przejęcie władzy przez Ukraińców". Kierować tym procesem ma opozycja, która - według Tymoszenko - wie, jak uniknąć rozlewu krwi.
Ukraina: Julia Tymoszenko chce zachodnich sankcji>>>
W swoim oświadczeniu Tymoszenko pisze też o osobach aresztowanych podczas demonstracji - według opozycji 13 osób otrzymało wyroki dwóch miesięcy aresztu. Jej zdaniem wśród nich są niewinni. Zaznacza, że procesy tych osób odbywały się nocą, "jak w czasach stalinowskich", gdy byli oni już nieprzytomni i niezdolni do obrony.
Julia Tymoszenko głoduje od 10 dni. Pije tylko wodę. Jest to jej znak poparcia dla uczestników protestów na kijowskich ulicach i ich postulatów: początkowo była to integracja z Unią Europejską, a obecnie przede wszystkim dymisja rządu i prezydenta.
Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Demonstracje na Ukrainie

Protesty na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy to rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na ubiegłotygodniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W sobotę i niedzielę milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak we wtorek rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.
Sprawa Tymoszenko a UE
Julia Tymoszenko, najważniejsza konkurentka Wiktora Janukowycza w wyborach prezydenckich 2010 roku, została skazana na siedem lat pozbawienia wolności za naruszenia proceduralne, których dopuścił się jej rząd przy podpisywaniu w 2009 roku umów gazowych z Rosją. Wyrok odsiaduje w kolonii karnej w Charkowie.
Wysłannicy Parlamentu Europejskiego, Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox, od półtora roku starali się doprowadzić do rozwiązania sprawy byłej premier. Zabiegali, by została wysłana na zagraniczne leczenie, co było jednym z warunków podpisania umowy stowarzyszeniowej. Bezskutecznie. Sprawa ewentualnego uwolnienia Tymoszenko utknęła w parlamencie. Deputowani nie byli bowiem w stanie uzgodnić projektu ustawy, który umożliwiłby jej opuszczenie więzienia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk

''