Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 06.12.2013

Orkan Ksawery. Europa walczy z huraganowym wiatrem

Huragan sparaliżował europejskie miasta. Spowodował powodzie, awarie prądu oraz chaos na lotniskach i drogach. Są ofiary śmiertelne.
Instytut meteorologiczny w NiemczechInstytut meteorologiczny w NiemczechPAP/EPA/ARNE DEDERT

W Holandii powodzie wystąpiły w Rotterdamie i Dordrechcie. Linie lotnicze KLM odwołały w piątek rano ponad dwadzieścia lotów. Zamknięto też zaporę przeciwsztormową Eastern Scheldt, stanowiącą część fortyfikacji, chroniących Holandię przed Morzem Północnym.

W Szwecji bez prądu jest 50 tysięcy gospodarstw. Most kolejowo-drogowy między Szwecją a Danią został zamknięty. Policja poinformowała o śmierci jednej osoby przygniecionej przez złamane drzewo. U południowych wybrzeży Szwecji fala porwała z pokładu statku dwóch marynarzy.

Do tragedii doszło także w Danii, gdzie zginęła 72-letnia kobieta, której samochód przewrócił silny wiatr.
x-news.pl, DK TV2

Z ulgą odetchnęła za to Belgia. Wczesnym rankiem w Zachodniej Flandrii wprowadzono plan przeciwpowodziowy, ale według władz lokalnych nie zanotowano żadnych poważnych problemów. W niektórych miejscach na wybrzeżu fale wzbiły się na wysokość ponad 6 metrów - najwyższy poziom od kilku dekad, ale wiatr powoli tracił na sile, dzięki czemu udało się uniknąć powodzi.
Z huraganowym wiatrem zmagają się Niemcy. Jak dotąd wichura wyrządziła stosunkowo nieduże szkody. Wiatr przewracał drzewa i uszkodził wiele budynków. Na północy kraju nie jeżdżą pociągi. Odwołano setki połączeń lotniczych oraz promowych. Najbardziej poszkodowane są miasta portowe jak Hamburg czy Brema, gdzie fala powodziowa podtopiła najniższej położne obszary. Trudne warunki zapanowały na niemieckich drogach.

x-news.pl, DE RTL TV
Fale spiętrzone huraganem spowodowały powodzie w Wielkiej Brytanii, gdzie prędkość wiatru osiągała 225 km/godz. Tysiące Brytyjczyków ewakuowano już w czwartek z nisko położonych nabrzeżnych rejonów na wschodzie, wydano ostrzeżenia przed "wyjątkowo wysoką falą" w piątek, przypływem największym od 60 lat. Poziom morza jest wyższy niż w niektórych rejonach podczas niszczycielskich powodzi z roku 1953, w których następstwie zginęło kilkaset osób na wybrzeżu Morza Północnego. Niemal 8 tys. gospodarstw w Szkocji nie ma prądu.

Rys.
Rys. PAP/Godlewska Estera

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk
''