Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 10.02.2011

Politycy nie doceniają nauki

Prof. Michał Kleiber, prezes PAN: Dziś zarówno rządy państw, jak i zarządy korporacji, obserwują rozwój sytuacji na świecie i dostosowują do niej swoją politykę i strategię. Polska tego nie potrafi.
Posłuchaj
  • Puls Trójki 10 lutego 2011
Czytaj także

Zdaniem prezesa PAN, Polska stoi przed wielkimi wyzwaniami, o których jednak nie mówi się w mediach, ani debacie politycznej. Apelem o taką dyskusję jest program "Mądra Polska", w którym prof. Michał Kleiber wymienia 10 postulatów budowy nowoczesnego państwa.

Jego zdaniem Polsce potrzebna jest dziś "prorozwojowa ofensywa" polegająca na budowaniu przewagi konkurencyjnej i mająca pozwolić na szybszy rozwój kraju. Zakłada ona inwestycje w naukę, a szczególnie badania i innowacje.

- Dziś trzeba rozpoznawać trendy na świecie, a Polska jest przedziwnym krajem, w którym nie tylko nie ma żadnego centrum badań strategicznych, ale jeszcze, co jest dużo gorsze, politycy nie odczuwają potrzeby powołania takiego centrum – powiedział profesor w rozmowie z Damianem Kwiekiem.

Tymczasem państwo, zwiększając finansowanie badań z budżetu do poziomu przyjętego na świecie, czyli 0,5 proc. PKB, dałoby sygnał przedsiębiorstwom do inwestycji w naukę.

Zdaniem Kleibera, współdziałąnie biznesu i nauki pozwala na znajdowanie rynkowych niszy, które można z sukcesem rozwijac. Odkrywane w ten sposób obszary, mogą stać się narodową specjalnością.

– W Polsce niewątpliwie takie obszary są, ale do ich poznania potrzebna jest polityka przemysłowa państwa. Najpierw musimy wiedzieć, co chcemy rozwijać – wyjaśnił.

Takie działanie wymaga podjęcia pewnego ryzyka i wielu prób, ale zwrot kosztów, a nawet zysk jest gwarantowany.

Program "Mądra Polska. Dekalog dla społeczeństwa wiedzy, umiejętności i przedsiębiorczości" wymienia badania naukowe, innowacyjne przedsiębiorstwa i edukację społeczeństwa, jako warunki rozwoju Polski. Prof. Michał Kleiber swoim programem chce skłonić polityków, media i naukowców do rzeczowej debaty i współdziałania.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45. Zapraszamy.