Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 22.05.2014

Polacy nie czytają. Winne: wysoka cena i niska jakość książek?

Prawie 61 % Polaków nie wzięło w ciągu roku ani jednej książki do ręki. I niestety tendencja ta rośnie. Co jest powodem? Czy chodzi o ceny książek? Może jednak o bylejakość oferty. Wydawnictwa prześcigają się w kampaniach marketingowych i ściąganiu do siebie celebrytów, a cierpi na tym literatura.
Polacy nie czytają. Winne: wysoka cena i niska jakość książek?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Polacy nie czytają. Winne: wysoka cena i niska jakość książek? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Czytaj także

Zdaniem Szymona Kloski z Instytutu Książki nigdy w historii nie było tylu dostępnych materiałów czytelniczych co dziś. Pojawia się nawet pytanie, czy ważne tytuły z przeszłości nie znikają nam w pogoni za nowością. - Na naszym rynku jest coraz mniej księgarni autorskich prowadzonych przez ludzi z pasją, których półki niekoniecznie są pełne książek, które dopiero co się ukazały i za których ekspozycję wystawca płaci. W takich księgarniach są książki, które zostały wybrane z miłości i potrzeby serca - opowiada.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Przywołuje przykład zagubionych w księgarniach rodziców, którzy nie zawsze wiedzą jaką książkę wybrać dla dziecka. - Przychodzi mi do głowy jedna z krakowskich księgarni dla dzieci. Prowadzi ją pani, która takim rodzicom jest w stanie pomóc. Ta księgarnia, o której mówię, o mało ostatnio nie upadła - dodaje gość "Za, a nawet przeciw".

Dziennikarze Trójki na Warszawskich Targach Książki

Gość Ernesta Zozunia nie wierzy w kampanie promujące czytelnictwo wśród ludzi, którzy nie czytają. - Oczywiście, część z nich jesteśmy w stanie zainteresować. Jednak dla mnie rzeczą istotną jest to, żebyśmy nie zapomnieli o tych, którzy życie literackie tworzyli i tworzą - twierdzi.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>
Kalina Błażejowska z "Tygodnika Powszechnego", autorka biografii Haliny Poświatowskiej opowiada, że  bardzo ważne w procesie pisania książki jest to, żeby autor miał wystarczająco dużo  czasu. - Wiadomo, że pisanie to nie jest łatwy proces. Najważniejsze, żeby to autorowi zależało na jakości i potrafił się z wydawcą tak dogadać, żeby jakość była jak najlepsza - podkreśla.
Dodaje, że w piśmie ukazał się ostatnio tekst Pauliny Wilk, w którym ta stawia tezę, że wydawcy narzekają na niską sprzedaż, a nie widzą słabej jakości swoich produktów. Przez to, że jest niska sprzedaż, oni muszą wydawać szybciej, więc powstaje błędne koło. - Myślę, że nie obędzie się bez wsparcia państwa. Jest Narodowy Program Czytelnictwa. Miejmy nadzieję, że on przyniesie efekty - mówi.

W dyskusji z udziałem słuchaczy wzięłi udział także: dr Tomasz Makowski (dyr. Biblioteki Narodowej) oraz Agnieszka Tatera (Wydawnictwo Czarna Owca)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku między 12.05 a 13.00.

(mp, gs)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy, która w trakcie audycji przeprowadzona została wśród internautów.