Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 02.10.2014

Przedsiębiorcy: prawo o działalności gospodarczej trzeba pisać od nowa

Niewielkie, często jednoosobowe przedsiębiorstwa wytwarzają niemal połowę naszego PKB. Płacą coraz wyższe podatki. Od przyszłego roku wzrośnie wysokość podstawowych składek ZUS! Tymczasem w expose pani premier padła zapowiedź stworzenia nowej ustawy o działalności gospodarczej. Jakich zmian oczekują mali i średni przedsiębiorcy?
PodatkiPodatkiGlow Images/East News

Grzegorz Lang - dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki - opowiada, że jego urzędnicy zajmują się prawem od kilku stron. - Prowadzimy działania deregulacyjne, znosimy bariery. W ostatnich latach ponad 300 barier zostało zniesionych, większość z nich była zgłaszana przez przedsiębiorców - wyjaśnia.
Dodaje, że zajmują się także technologią tworzenia prawa. - Tak by prawo było przyjmowane tam, gdzie jest taka potrzeba. Przygotowaliśmy zestaw dokumentów, które mają za zadanie sprawdzić czy propozycja regulacyjna w ogóle jest celowa, czyli czy jakiś problem można rozwiązać nie wprowadzając nowych przepisów i czy te przepisy, które są proponowane służą celowi i nie wykraczają poza to, co jest absolutnie niezbędne - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>
Dyrektor Lang deklaruje, że ministerstwo chce stworzyć i zaproponować nowy akt prawny, który zastąpiłby dzisiejszą ustawę o działalności gospodarczej. - Chcemy, żeby to był zbiór przepisów bardzo jasnych skoncentrować się na tym, co jest największą bolączką. Przebudować kulturę stosowania prawa gospodarczego. Zaproponujemy pewne zasady, które pozwolą przedsiębiorcom nawiązać dialog z urzędami, a urzędnikom podchodzić do stosowania prawa w sposób zdroworozsądkowy i elastyczny - mówi w audycji "Za, a nawet przeciw".
Cezary Kazimierczak - prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców - mówi, że bardzo negatywne skutki ma podwyżka podatku ZUS, którego dokonała PO. - W ciągu 7 lat wzrósł on o 45 procent. Od stycznia znów wzrośnie, bo jest obliczany na podstawie danych GUS. Mamy problem z tym, że podatki w Polsce są nieprzejrzyste. W pierwszym rzędzie domagamy się, żeby uprościć podatki, żeby nie podlegały interpretacji. W Polsce jest jeden taki podatek - to podatek rolny. Inne podatki powinny być konstruowane według tej samej zasady - twierdzi.

- Premier Kopacz nie zadeklarowała zmian w podatku VAT. To jest niepokojące. To największa zmora przedsiębiorców. Chciałbym usłyszeć, że ustawa o VAT zostanie napisana od nowa, a ta która jest zostanie wyrzucona do kosza. Przypomnę, że ona była już nowelizowana ponad 480 razy. Nikt się nie orientuje o co tam chodzi - opowiada.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), Agnieszka Durlik-Khouri (Krajowa Izba Gospodarcza), Piotr Wołłejko (ekspert związku Pracodawców RP), Bartosz Marczuk ("Rzeczpospolita").

(mp)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: