Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Izabela Woroniecka-Cieślak 27.10.2014

Czy Polacy nadużywają prawa do zwolnień lekarskich?

Przeciętny Polak przebywa rocznie na zwolnieniu lekarskim około trzydziestu kilku dni. Jest to jeden z powodów, dla których nasz kraj jest na szarym końcu rankingów dotyczących wydajności pracy. Czy przyczyniamy się do tego, korzystając bez uzasadnienia ze zwolnień lekarskich? Jak często chorujemy "na zawołanie"?
Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich?Czy Polacy nadużywają zwolnień lekarskich?Glow Images/East News

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wskazują, że funkcjonariusze służb mundurowych są coraz zdrowsi. Liczba funkcjonariuszy przebywających na zwolnieniach lekarskich zmniejszyła się ostatnio o mniej więcej 30 procent. Czy mamy do czynienia z cudem uzdrowień? Niekoniecznie. Powodem zmian w statystykach jest fakt, że rząd zmniejszył uposażenia mundurowych za czas choroby ze 100 do 80 procent pensji.

Józef Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, uważa, że wprowadzone zmiany są dla policjantów krzywdzące. - Przy konstruowaniu ustawy mówiłem o tym, że funkcjonariusze będą chodzili do pracy w stanie chorobowym, a nikt z nas nie wyobraża sobie chyba funkcjonariusza, który musi użyć środków przymusu bezpośredniego, z bronią włącznie, zakatarzonego albo z gorączką - argumentuje Partyka.

Szacuje się, że co dziesiąte zwolnienie lekarskie jest w Polsce wystawiane bezpodstawnie lub błędnie. Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS, przyznaje w audycji, że urzędnicy wykrywają podczas kontroli różnego rodzaju nieprawidłowości związane z wystawianiem L-4. Zauważa, że "są sytuacje, kiedy lekarz wypisuje zwolnienie długoterminowe, a okazuje się, że pacjent dużo wcześniej doszedł do zdrowia". - Są też tak zwane lewe zwolnienia, ale wydaje mi się, że jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na tego typu sytuacje. Także dzięki mediom, które dość często o tym mówią, i dyskusjom, które przewijają się przez naszą sferę publiczną - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Jeremi Mordasewicz (Konfederacja "Lewiatan"), Cezary Kaźmierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Monika Gładoch (Pracodawcy RP), Janusz Bolanowski (Instytut Sobieskiego), komandor Janusz Walczak (dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON).

(iwo/fbi)

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: