Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 16.05.2012

Ustawa deregulacyjna budzi ogromne emocje

- Zły pieniądz zawsze wypiera dobry pieniądz. Będziemy walczyli o swoje - deklaruje Michał Więckowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Taksówkarzy "Solidarność".
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Polska zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby zawodów regulowanych prawem. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że takie regulacje na rynku pracy powodują wzrost bezrobocia, niską jakość pracy, wreszcie wysokie ceny.

- Konsultacje międzyresortowe przed nami. Jesteśmy na etapie finiszowania przed dokładnym zapytaniem innych ministerstw co sądzą nt. projektu deregulacyjnego - mówi Jarosław Bełdowski, radca ministra w Departamencie Strategii i Deregulacji w resorcie sprawiedliwości.

Przedstawiciele zawodów, które chce otworzyć minister sprawiedliwości jednoczą się. Rozpoczynają skoordynowaną akcję lobbystyczną, która ma przekonać posłów do złagodzenia nowych przepisów. Nawet w łonie Platformy Obywatelskiej są osoby, które będą chciały rozmyć zapisy ustawy. Na początek ministerstwo opublikowało listę 49 zawodów, które ma objąć deregulacja, w planach jest dalsze 150. Znajdziemy wśród nich m.in. adwokatów, radców prawnych, komorników, pośredników pracy, detektywów, przewodników turystycznych, taksówkarzy, pośredników w handlu nieruchomościami.

Protestowali już przedstawiciele branży nieruchomości, protesty zapowiadają taksówkarze - 23 maja chcą zablokować Warszawę. Michał Więckowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Taksówkarzy "Solidarność" podkreśla, że jest przeciwnikiem blokowania miasta, bo to nie "Kowalski", nie "Nowak” jest winny, że państwo nie potrafi się zorganizować. - To państwo nie ma gospodarza, ale okazuje się, że w tym kraju nie da się inaczej, trzeba spalić ileś opon, zrobić awanturę i dopiero ktoś chce rozmawiać - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Zdaniem Piotra van der Coghena (posła PO, ratownika górskiego) ustawa deregulacyjna nie jest prosta i powinna być dobrze przemyślana. - Sama reforma jest dobrym pomysłem, natomiast nie można jej robić w sposób automatyczny - podkreśla poseł PO.

Czy deregulacja jest potrzebna oraz jakich zawodów nigdy nie zderegulujemy, dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw - 16 maja 2012", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej; Wojciech Błaszczyk, adwokat z kancelarii Błaszczyk i Partnerzy i Wojciech Kuc, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.