Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 24.01.2014

Alzheimer - gigantyczny problem, który dotyczy polskich rodzin

Z badań wynika, że za 15 lat w Polsce będzie ponad milion osób chorych na Alzheimera. Obecnie problem ten dotyczy 400 tysięcy osób w naszym kraju. Jak można opiekować się chorymi? Jak ich leczyć? I za czyje pieniądze?
42 procent osób starszych określiła swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły42 procent osób starszych określiła swój stan zdrowia jako zły lub bardzo złyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż "Trudna opieka" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
  • Debata po reportażu "Trudna opieka" Magdy Skawińskiej (Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Alois Alzheimer, niemiecki neuropatolog i psychiatra pierwszy przypadek objawów choroby opisał na początku XX wieku. Wówczas wydawało się, że zaburzenia pamięci przed 65. rokiem życia są rzadkim przypadkiem. Dziś już wiemy, że choroba ta dotyka wielu ludzi i odbija się na funkcjonowaniu ich rodzin. Co robić z chorymi, którzy przez całą dobę wymagają opieki?
Alicja Sadowska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera mówi, że przyszłe pokolenia będą zmagać się z gigantycznym problemem. - Do tej pory w Polsce, ci którzy powinni decydować za politykę zdrowotną i społeczną kierowaną do tej grupy chorych, lekceważą problem, wobec czego w pewnym momencie, kiedy liczba tych chorych bardzo wzrośnie, będziemy mieli totalną pustynię, jeśli chodzi o opiekę - mówi Sadowska. Jak dodaje, obecnie sytuacja jest dramatyczna, a z upływem lat, przy wzroście chorych, może być jeszcze gorzej.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Według prof. Tadeusza Paranowskiego, psychiatry z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, problem z punktu widzenia państwa i rodziny jest olbrzymi. - To nie jest tylko cierpienie opiekuna głównego, rodziny czy członków szerszej grupy. To również problem finansowy, który obciąża rodziny osób, które są w domach - mówi profesor.
Lekarz dodaje, że w Polsce 95 procent osób jest leczonych w domach, więc jest to ogromny ciężar dla polskich rodzin. - Prędzej czy później w coraz większym stopniu będzie się to odbijało rykoszetem w stronę państwa. Wszyscy będziemy za to płacić - tłumaczy psychiatra.
Reportaż "Trudna opieka" opowiada historię Marzeny i Radka, mieszkańców Warszawy, którzy musieli zostawić na prawie miesiąc swoje dotychczasowe życie i sprawy, by we Wrocławiu zająć się przyjaciółką cioci chorą na Alzheimera. Ciocia bohaterów zachorowała na nowotwór i sama potrzebuje zająć się sobą. Siostrzenica z mężem nie może jednak poświęcić na tę opiekę więcej niż miesiąc i powstaje problem.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Co zrobić z osobą wymagającą stałej opieki? Okazuje się, że znalezienie dla niej miejsca jest poważnym problemem. Prywatna opieka jest niezwykle kosztowana. Przypadek Marzeny i Radka jest wyjątkowy. A  jak sobie radzą osoby, w których rodzinach jest chory na Alzheimera?
Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu "Trudna opieka" Magdy Skawińskiej oraz dyskusji, która odbyła się po nim.
Magazyn Reporterów Jedynki "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.
sm