Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 31.01.2014

Groźny wirus atakuje Polki

U ponad 3 400 kobiet rocznie w Polsce diagnozuje się raka szyjki macicy. Połowa z nich umiera, choć choroba jest całkowicie wyleczalna, o ile zostanie wcześnie wykryta. - Nie myślimy o niej jako chorobie przewlekłej, ale jak o wyroku, który może być karą. To błąd - powiedziała w Jedynce Małgorzata Stelmach, prezes fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.
Groźny wirus atakuje PolkiEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Reportaż Jana Kasi "Szczepionka na raka" (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia")
  • Małgorzata Stelmach i dr Krzysztofem Gawrychowski o profilaktyce i leczeniu raka szyjki macicy (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia")
Czytaj także

Rak szyjki macicy jest chorobą wywoływaną przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przenoszony drogą płciową. Liczba partnerów nie jest decydująca, gdyż zachorować może także kobieta, która współżyła tylko z jednym mężczyzną, ale wczesna inicjacja jest wymieniana wśród przyczyn choroby. Kolejnymi są palenie tytoniu, długotrwałe stosowanie środków antykoncepcyjnych, duża liczba porodów i częste stany zapalne.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Dr Krzysztof Gawrychowski, ginekolog onkolog, mazowieckim konsultant ds. ginekologii onkologicznej podkreślił, że aby uchronić się przed skutkami choroby "wystarczy przestrzegać pewnych zasad podanych na tacy". - Niestety Polki nie korzystają z tego. W bezpłatnych badaniach udział bierze około 25 procent zapraszanych kobiet - mówił.

Małgorzata Stelmach dodała, że kolejne 24 procent kobiet wykonuje badania podczas rutynowej wizyty u lekarza ginekologa. - Jest też pewna liczba badań, wykonywana w gabinetach pywatnych, ale tego nikt nie zlicza. Powstaje pytanie, dlaczego nie poprawiają się wskaźniki zachorowalności i przeżywalności, skoro bada się więcej kobiet niż podawane w statystykach?

Odpowiedzią może być fakt, że przez badanie cytologiczne wykrywany jest nowotwór płaskonabłonkowy. - Natomiast coraz więcej mamy do czynienia z rakami gruczołowymi, które nie są możliwe do wykrycia z pomocą badania cytologicznego - wyjaśnił dr Gawrychowski.

Jakie szanse daje zaszczepienie się przeciw wirusowi HPV? Co może zrobić lekarz w sytuacji, gdy pacjentka odmawia wykonania badania cytologicznego czy mammograficznego? Co grozi mężczyznom zakażonym wirusem HPV? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jana Kasi "Szczepionka na raka" oraz dyskusji ekspertów w studiu Magazynu Reporterów Bez Znieczulenia, w której udział wziął także prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Na stronie www.bezplatnacytologia.pl można znaleźć listę ośrodków, które bezpłatnie wykonują badania cytologiczne.

(asz/ag)