Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 30.05.2014

O nas z nami czy bez nas? Partycypacja społeczna po polsku

Konsultacje społeczne i partycypacja społeczna przestają być abstrakcją, a stają się stałym elementem polskiej rzeczywistości. Czy obywatele mają coraz większe prawo do decydowania o nowych inwestycjach? Jak to działa w naszym kraju?
O nas z nami czy bez nas? Partycypacja społeczna po polskuGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "O nas bez nas?" (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
  • Debata po reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "O nas bez nas?" (Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia"/ Jedynka)
Czytaj także

- Wydaje mi się, że często inwestorzy obawiają się spotkania ze społeczeństwem, bo wydaje im się, że będą z tego problemy. Obawiają się, że wszystkim, którzy będą mieli wątpliwości, pytania i żądania, będą musieli zrobić dobrze - komentuje Łukasz Oleszczuk, aktywista ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji "SISKOM". Jak dodaje, obecnie prawo wymaga tego, by odbywały się procesy partycypacji społecznej, w związku z czym nie można już uciec przed konfrontacją.
Łukasz Oleszczuk opowiada, że część inwestorów nie uczy się na swoich pozytywnych doświadczeniach, które pokazują, że współpraca z lokalną społecznością to nie tylko wczesne rozbieranie potencjalnych pól minowych, ale również poszukiwanie naboi do własnego karabinu. - Wydaje się, że inwestorzy często nie dostrzegają tego, że przy swoich inwestycjach mogą zdobyć poparcie społeczne, a nie tylko głosy sprzeciwu. Jeśli odpowiednio wcześniej poinformuje się społeczeństwo o tym, że coś robimy, to być może te osoby, które są zainteresowane realizacją danej inwestycji, powiedzą tak - mówi aktywista.
Dr Anna Przybylska, socjolożka z UW i kierowniczka Centrum Deliberacji przyznaje, że obecnie praktyka w samorządach zmienia się w kierunku pozytywnym. Dwa lata temu socjolog prowadziła badania monitoringu jakości konsultacji społecznych w samorządach, przeprowadzonych na przykładzie ok. 300 miast. - Prosiliśmy o wskazanie czterech najważniejszych inwestycji zrealizowanych w okresie kilkuletnim. W 27 procentach inwestycje były konsultowane - mówi pracownik UW.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Dużo mówi się o partycypacji społecznej i konsultacjach. O tym, że prawo jest tak konstruowane, by dać obywatelom jak najwięcej szans na decydowanie o sprawach dla lokalnych społeczności najważniejszych.

Jak to w praktyce wygląda, widać na przykładzie modernizowanej linii kolejowej Warszawa - Łódź. Mieszkańcy i samorządowcy postanowili pokazać, że nie godzą się na decydowanie o ich otoczeniu i historycznej substancji bez nich.
Jak w Polsce wygląda udział społeczeństwa w lokalnych sprawach? Czy szeroko nagłaśniana "konsultacja społeczna” w praktyce działa, czy tylko ładnie brzmi? Czy jesteśmy pomijani przez władzę i inwestorów. Czy naprawdę władze różnego szczebla liczą się z głosem społeczeństwa? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "O nas bez nas?" i debaty, która odbyła się po nim.

Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia >>>
W programie gościli: dr Anna Przybylska - socjolożka z UW, kierowniczką Centrum Deliberacji i Łukasz Oleszczuk - aktywista ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji "SISKOM".

Magazyn Reporterów "Bez znieczulenia" poprowadził Jerzy Zawartka.

sm, pg

Dr Anna Przybylska  socjolożka z UW, kierownik Centrum Deliberacji

Łukasz Oleszczuk aktywista ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. SISKOM