Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Michał Przerwa 30.06.2014

Samotność nastolatków: szokujące rezultaty eksperymentu

8 godzinna próba samotności, czyli eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie. Grupie nastolatków zaproponowano spędzenie 8 godzin w samotności. Każda osoba miała spędzić ten czas tak, jak chce. Zostali jednak pozbawieni elektronicznych gadżetów, komórek, internetu, radia i telewizji. Wszystko wydawało się bezpieczne, jednak tak do końca nie było.
Samotność nastolatków: szokujące rezultaty eksperymentuEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Samotność nastolatków: szokujące rezultaty eksperymentu (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)

Tylko 3 osoby z 70 dotrwały do finału. Kilka miało w trakcie trwania eksperymentu myśli samobójcze i ataki paniki. - Reakcje lękowe dotyczyły większości, tak szokujących wyników nikt się nie spodziewał - mówi Grażyna Dobroń.

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Psychoterapeuta Robert Rutkowski mówi, że samotność kojarzy nam się negatywnie. - Wolałbym użyć zwrotu bycie ze sobą. Multiplikacja bodźców zewnętrznych, ich mnożenie powoduje, że odcinamy się od siebie samych. Nastolatkom wydaje się, że świat na zewnątrz jest nieznośny, okropny, a dorośli są straszni - mówi.
Według gościa audycji "Instrukcja obsługi człowieka" im wcześniej dziecko nauczy się przebywania z rówieśnikami, tym lepiej. - Przebywanie z kimś zaczyna się od przebywania z samym sobą. Tego można uczyć na poziomie przedszkola. Rozmowa z drugim człowiekiem jest najlepszym lekarstwem na wszystkie bolączki młodych ludzi - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(mp)