Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Furtak-Bilnik 29.09.2014

Nie zapominajmy, że to milczenie jest złotem, a nie mowa...

Niby pamiętamy o tym, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem, ale na co dzień świat wymaga od nas raczej przebojowości i głośnego wypowiadania swojego zdania. Osoby ciche i wycofane są uznawane za takie, które nie mają nic ważnego do powiedzenia...
Nie zapominajmy, że to milczenie jest złotem, a nie mowa...Glow Images/East News

Może nam się błędnie wydawać, że milczeć i siedzieć w ciszy to właściwie potrafi każdy. - W takim momencie od razu pojawia się w naszej głowie kocioł myśli, obrazy z przeszłości, wyobrażenia przyszłości. Jesteśmy zmuszani przez nasze własne mechanizmy do aktywności - mówi w audycji "Instrukcja obsługi człowieka" dr Tomasz Skalski, filozof.

Dlaczego natłok myśli pojawia się właśnie wtedy, gdy próbujemy się wyciszyć? Gość Grażyny Dobroń tłumaczy, że myśli pojawiają się w naszej głowie cały czas. Gdy próbujemy się wyciszyć, wtedy nam jest je po prostu łatwiej zauważyć, gdyż nasza świadomość nie jest obciążona niczym innym.

Nie zniechęcajmy się jendak do tych chwil ciszy. One pozwalają nabrac dystansu, bez któego w końcu stalibyśmy się bardzo nadpobudliwi i zatracilibyśmy poczucie tego, co jest ważne, a co nie. - Kiedyś widziałem dwóch mężczyzn, którzy zarysowali sobie nawzajem lekko samochody, a bili się o to tak, że byłem pewien, że więcej zapłacą za dentystę niż za lakiernika - opowiada dr Skalski.

Jak można się skutecznie wyciszyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Grażyna Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi)