Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 12.06.2013

Po narkotyki sięgają nie dzieci, a ich rodzice

Polacy chętniej niż przeciętny Europejczyk palą marihuanę, a także biorą ekstazy czy amfetaminę, wynika z Europejskiego Raportu Narkotykowego 2013.
Poznańscy toksykolodzy zapowiadają, że 2015 rok będzie rekordowy pod wzgdędem zatruć dopalaczamiPoznańscy toksykolodzy zapowiadają, że 2015 rok będzie rekordowy pod wzgdędem zatruć dopalaczamiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Po narkotyki sięgają nie dzieci, a ich rodzice (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Czytaj także

Wynika z niego także, że młodzi Polacy coraz częściej sięgają po narkotyki tylko raz. - Problem narkotyków coraz rzadziej dotyczy młodzieży. Coraz częściej to duże dzieci 20-, 30-latkowie przyprowadzają do gabinetu swoich uzależnionych rodziców - mówi w "Instrukcji obsługi człowieka" Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Jak zwraca uwagę część osób wybiera pewien "pakiet": wieczorem po pracy sięgają dla relaksu po marihuanę, rano po psychostymulanty m.in. amfetaminę, zaś żeby zasnąć potrzebują tabletek nasennych. - Jednocześnie więcej biegamy, więcej ćwiczymy, lepiej się odżywiamy, coraz silniej widać zdrowotną polaryzację społeczeństwa - uważa gość Grażyny Dobroń.

Robert Rutkowski sceptycznie odnosi się do rozwiązań prawnych modelujących zachowania prozdrowotne, w jego ocenie wprowadzają one owoc zakazany. Jak mówi Europejski Raport Narkotykowy pokazuje, że dotychczasowa polska polityka antynarkotykowa poniosła całkowitą porażkę i dodatkowo jest szkodliwa.

W ocenie terapeuty bardzo ważne jest, aby lekarze i psycholodzy byli spójni w tym co robią. Często radzą swoim pacjentom jak walczyć z uzależnieniem, podczas gdy sami mają problemy z substancjami psychoaktywnymi.

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce - od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.