Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 13.06.2015

"Dzieci z próbówki". Problem in vitro w Polsce

- Większość par, które chodzą do Kościoła katolickiego mówią, że mimo dylematu zdecydują się na in vitro. Potrzeba posiadania dziecka jest ogromna, bo każdy z nas ma pragnienie pozostawienia po sobie swojej cząstki - mówi psycholog Bogda Pawelec.
Posłuchaj
  • Rozmowa na temat in vitro w Polsce (Problem z głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Pierwsze polskie dziecko, poczęte metodą in vitro urodziło się w 1987 roku w Białymstoku. W naszym kraju problemy z płodnością ma ok. 3 mln osób.

Co na temat in vitro sądzą przypadkowi przechodnie? "Jest to święte prawo tych rodziców i nikt się do tego nie powinien wtrącać, a już na pewno nie państwo", "Mogą zaadoptować dziecko. Jestem katolikiem i jest to niezgodne, według mojego sumienia", "Jest to kontrowersyjne, bo jeśli mamy dziś medycynę na takim poziomie, to rodzi się pytanie co dalej" - mówią.

Psycholog podkreśla, że niepłodność często rujnuje życie emocjonalne pary. - Mało kto wie o tym, że uczucia towarzyszące niepłodności są identyczne, jak te charakterystyczne dla osób chorujących na nowotwory, ciężkie schorzenia kardiologiczne. Żal, rozpacz, bezradność, poczucie niesprawiedliwości - wylicza.

Jak można reagować na niemiłe uwagi otoczenia, odnoszące się do in vitro? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Karczmarewicz

Goście: dr Katarzyna Kozioł (ginekolog-położna z Kliniki Leczenia Niepłodności Novym w Warszawie), Bogda Pawelec (psycholog kliniczna, psychoterapeutka), Magda (studentka, poczęta metodą in vitro)

Data emisji: 12.06.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/kk