Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 19.05.2014

Upadłość konsumencka - procedura mało praktyczna

- Głównym powodem jest nadmierny formalizm. Przeciętny konsument nie jest w stanie wypełnić wniosku o ogłoszenie upadłości, za który zresztą trzeba zapłacić 200 zł. - mówiła w radiowej Jedynce Monika Bielecka z Federacji Konsumentów.
BankrutBankrutGlow Images/East News

Ponadto konsument musi mieć więcej niż jednego wierzyciela i nie może ponosić winy za swe długi. Osoba prywatna, nieprowadząca działalności gospodarczej, może ogłosić upadłość na mocy nowelizacji z 2009 roku do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Do tej pory jednak z tej procedury z powodzeniem skorzystało zaledwie ok. 60 osób.

Jak dowiedział się red. Janusz Weiss, w Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją ustawy. - Poprawki zmierzają przede wszystkim do uproszczenia procedury i zwiększenia kompetencji sądu, bo w obecnym stanie prawnym ma on w znacznym stopniu związane ręce. Chcemy również, żeby upadłość konsumencka była możliwa już przy jednym wierzycielu i by był możliwy układ między stronami. Dziś w chwili ogłoszenia upadłości konsument traci cały majątek, który idzie na spłatę wierzycieli, a dług, który przekracza wartość majątku, zostaje skasowany. Proponujemy, żeby sąd zostawiał dłużnikowi środki na wynajem mieszkania przez 36 miesięcy. Pozostanie jednak wymóg braku winy umyślnej u konsumenta - tłumaczył Robert Kropiwnicki, członek sejmowej komisji zajmującej się projektem nowelizacji ustawy.

Z zapewnień posła PO wynika, że projekt powinien zostać uchwalony jeszcze przed wakacjami.

Wybór tematu audycji podsunął prowadzącemu słuchacz, który chciał wiedzieć, czy zwykły obywatel, który nie ma firmy, a ma długi i zobowiązania, może ogłosić bankructwo.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/bch