Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Martin Ruszkiewicz 16.07.2014

Pozorny koniec tradycyjnych żarówek

Kilka lat temu ze sklepów powinny zniknąć 100-watowe żarówki. Unijni urzędnicy uznali, że to nieefektywne źródło energii, tak samo jak żarówki o mocy 75 i 60 watów. Zastąpiły je świetlówki energooszczędne, choć - jak się okazuje - nie jest to do końca prawda.
Pozorny koniec tradycyjnych żarówekGlow Images/East News

Unia Europejska wycofała z produkcji i sprzedaży żarówki 100-watowe. Janusz Weiss sprawdzał, czy nadal można je kupić i dlaczego na ich opakowaniach widnieje napis: "Nie nadaje się do użytku domowego".

- Na pewno jest to obejście unijnej dyrektywy, która zakazuje używania tego typu żarówek, ale jest to również zgodne z literą prawa, gdyż przedsiębiorca wyraźnie wskazuje, że nie nadają się one do użytku domowego, są wstrząsoodporne, a konsument kupuje je na własną odpowiedzialność - tłumaczyła Wanda Aksman-Zbroja z Państwowej Inspekcji Pracy. - Oczywiście nie wszystkie są właściwe, gdyż po prostu często są gorszej jakości - dodała rozmówczyni Jedynki.

Nowe, energooszczędne żarówki dają różne światło. Czy istnieje prosty przelicznik, który pozwoli nam kupić idealny odpowiednik żarówki 100 watowej? Jarosław Antkiewicz z portalu dom.pl wyjaśnił, że na opakowaniu znajdziemy informację o tzw. strumieniu świetlnym, niejako ilości światła, jaką ta żarówka daje, ale problem pojawia się gdzie indziej. - Pies jest pogrzebany w czym innym. Unijna dyrektywa rzeczywiście zakazywała wprowadzania do obrotu tradycyjnych żarówek o wyższych mocach ze wskazaniem użycia zamienników. Tyle tylko, że teoretycznie np. świetlówka energooszczędna o mocy 21 watów ma mniej więcej taki sam strumień świetlny jak 100 watowa. Okazuje się jednak, że nasze oko trochę inaczej to odbiera, jest po prostu inna barwa światła - podkreślił ekspert.

- Do tego dochodzi jeszcze jeden kłopot. Żarówka tradycyjna i żarówka energooszczędna w momencie załączenia rozpalają się w zupełnie innym czasie. O tym klienci nie są do końca poinformowani - dodał Antkiewicz.

Kto produkuje 100-watowe żarówki, skoro w Unii są zakazane? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

mr/asz