Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Piotr Grabka 14.08.2014

Ogromny park w miejsce nieczynnego lotniska - takie rzeczy tylko w Berlinie

- Berlin od kilku lat przeżywa turystyczny boom. Największe atrakcje stolicy Niemiec, o których można przeczytać w każdym przewodniku, to m.in. Brama Branderburska, aleja Unter den Linden, wieża telewizyjna i budynek Reichstagu. Ja jednak postaram się przybliżyć te mniej oczywiste miejsca - mówił w Jedynce Wojciech Szymański.
Tempelhof podczas Berlin Fashion WeekTempelhof podczas Berlin Fashion WeekBritta Pedersen/PAP/DPA

Korespondent Polskiego Radia w Berlinie opowiedział m.in. o lotnisku Tempelhof, które po zamknięciu w 2008 roku przeszło wielką metamorfozę. W czasie zimnej wojny to właśnie tam co 1,5 minuty lądowały samoloty przywożące zaopatrzenie dla mieszkańców odciętego od świata Berlina Zachodniego. Tam również uprowadzano samoloty z Europy Wschodniej, uciekając w ten sposób za żelazną kurtynę. Dziś natomiast na terenie lotniska znajduje się... park.

- Gigantyczne pasy startowe i ogromne tereny zielone wokół udostępniono mieszkańcom. Można tu teraz przyjść i pojeździć na rowerze lub na rolkach, poopalać się, rozpalić grilla czy pograć w piłkę - tłumaczył Wojciech Szymański.

Paryż jakiego nie znacie. Mumie pod placem Bastylii >>>

Gość audycji "Weiss na wakacje" polecał również wizytę na Diablej Górze (niem. Teufelsberg), położonej na zachodnich krańcach Berlina. Jest to najwyższe, 120-metrowe, wzniesienie w mieście. Zostało usypane z wojennych gruzów Berlina, a na jego szczycie znajduje się opuszczona amerykańska baza radarowo-podsłuchowa.

- To kolejne miejsce, które dobitnie przypomina o zimnowojennej historii Berlina. W czasie podziału miasta właśnie z Teufelsberg Amerykanie podsłuchiwali Berlin Wschodni i stacjonujące tam wojska radzieckie. Myślę, że to miejsce zrobi wrażenie nie tylko na osobach pasjonujących się historiami szpiegowskimi. Poza tym ze szczytu rozciąga się piękny widok na całe miasto - podkreślał korespondent Polskiego Radia.

Pozostałe miejsca i atrakcje w Berlinie, o których mówił Wojciech Szymański, to: nieczynny od lat największy wschodnioniemiecki park rozrywki Spreepark, muzea (m.in. Muzeum Gier Komputerowych i Muzeum Szminki) oraz przejażdżka metrem w wagoniku bez dachu.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Weiss na wakacje" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss zapowiada temat, którym tego dnia będzie się zajmował, a o godz. 16.30 rozmawia o nim z zaproszonymi gośćmi.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg, ac