Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.01.2015

Odszkodowanie za hałas przy lotnisku

Hałas towarzyszący startującym i lądującym samolotom jest dotkliwy dla mieszkających w pobliżu lotnisk. Janusz Weiss sprawdzał, czy mają szanse na odszkodowanie.
Lotnisko w Łodzi.Lotnisko w Łodzi.Mat. prasowy Lotnisko Łódź.
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, czy można liczyć na odszkodowanie za hałas wokół lotnisk (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

Zgodnie z prawem mieszkańcom nieruchomości położonych w pobliżu lotnisk należą się odszkodowania. Ale zarządzający lotniskami, głównie przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, jeszcze nikomu niczego same z siebie nie wypłaciło.

Potwierdza to Jacek Smyk ze Stowarzyszenia Reprywatyzacji "Przyjazna Warszawa", którego prawnicy zajęli się załatwianiem pozwów sądowych osób narażonych na hałas. - Porty Lotnicze dobrowolnie niczego nie zapłaciły i prawdopodobnie nie zapłacą, biorąc pod uwagę podobne doświadczenia z lotniskami w Krzesinach, Poznaniu-Ławicy czy krakowskich Balicach - mówi w radiowej Jedynce.
Podkreśla, że w Warszawie panuje koszmarny bałagan prawny. W 2007 roku zostały określone granice strefy uciążliwej. Ale wówczas Porty Lotnicze radziły mieszkającym tam ludziom, aby wstrzymali się ze składaniem pozwów, gdyż ta strefa zostanie zmieniona. Rzeczywiście granice strefy uległy zmianie, ale wówczas Porty stwierdziły, że nic nie zapłacą, bo część roszczeń się przedawniła. Część sądów administracyjnych przychyliła się do tej argumentacji i odrzuciła pozwy mieszkańców.

Przemysław Przybylski rzecznik prasowy Portu Lotniczego na stołecznym Okęciu wyjaśnia, że nie ma czegoś takiego, jak odszkodowanie za hałas. Jest odszkodowanie za utratę wartości nieruchomości lub za niemożność dysponowania nieruchomością. Każda sprawa jest inna, a lotnisko Okęcie wypłaciło do tej pory około 15 odszkodowań na sumy od trzech do 300 tysięcy złotych.

Cały czas są również rozpatrywane wnioski o wyciszenie nieruchomości. Według rzecznika, tych wniosków jest ok. 5 tysięcy, więc lotnisko jeszcze nie zdążyło wszystkich rozpatrzeć. Idzie to dość opornie, bo zakończono przyjmowanie wniosków w lipcu 2013 roku, a do tej pory rozpatrzono ich również około 15. Rzecznik tłumaczy, że w każdym przypadku ekspert musi się wypowiedzieć, co należy w konkretnym domu czy mieszkaniu zrobić i czy wystarczy wymiana okien, czy potrzebne są inne, bardziej skomplikowane prace. Po określeniu zakresu prac zostanie podpisana umowa i lotnisko sfinansuje modernizację nieruchomości.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Goście: Jacek Smyk ze Stowarzyszenia Reprywatyzacji "Przyjazna Warszawa", Przemysław Przybylski, rzecznik Portu Lotniczego Okęcie w Warszawie

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 17.30

(ag)