Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 11.02.2016

Pomaganie dzikim zwierzętom może być kłopotliwe

Znalezienie rannego dzikiego zwierzęcia może nam przysporzyć szereg problemów. Jak się okazuje, przepisy nie mówią jednoznacznie na temat pokrycia kosztów takiego leczenia. Kto zatem powinien za to zapłacić?
Posłuchaj
  • Janusz Weiss sprawdza, kto powinien płacić za leczenie dzikich zwierząt (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czytaj także

Słuchacz Jedynki z Dolnego Śląska znalazł myszołowa ze złamanym skrzydłem i zaniósł go do weterynarza. Jest to ptak, będący pod ścisłą ochroną. Weterynarz, do której zwrócił się słuchacz zgodziła się wziąć połowę kwoty, a pozostałą część powinien dać słuchacz. Kto w takiej sytuacji powinien zapłacić za leczenie?

Tomasz Grabiński, lekarz weterynarii z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt na Dolnym Śląsku przyznaje, że chętnych do płacenia z państwowych instytucji jest niewielu. - Teoretycznie zwierzę, będące pod ścisłą ochroną jest własnością wojewody. Jeśli ktoś znajdzie takie zwierzę, to powinien się skontaktować z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Gminy - poleca weterynarz.

W programie wyjaśniliśmy, kiedy osoba pomagająca w takiej sytuacji zostaje pociągnięta do pokrycia kosztów, dlaczego polskie prawo zniechęca do pomocy i jaka jest praktyka w kwestii leczenia dzikich zwierząt. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Sylwia Jurgiel (Dolnośląski Urząd Wojewódzki), Tomasz Grabiński (lekarz weterynarii z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt na Dolnym Śląsku), pracowniczka Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

Data emisji: 11.02.2016

Godzina emisji: 17.30

sm/ag