Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 05.12.2013

Komornik wszedł na konto. Prawo niejasne, a ludzie zostają bez środków do życia

Prawo pracy pozwala na zajęcie połowy wynagrodzenia na poczet spłaty długu, ale prawo bankowe rządzi się innym przepisami. - Naszym zdaniem w przepisach jest luka. Zgłaszaliśmy ten problem już wielokrotnie ministrowi sprawiedliwości - powiedziała Małgorzata Świętczak z Biura RPO.
Mimo, że komornik nakazał pracodawcy przekazywanie dozwolonej części naszego wynagrodzenia na poczet spłaty długu, może się okazać, że utracimy także resztę pensji wpłaconą na konto.Mimo, że komornik nakazał pracodawcy przekazywanie dozwolonej części naszego wynagrodzenia na poczet spłaty długu, może się okazać, że utracimy także resztę pensji wpłaconą na konto.PAP/Marcin Bielecki

W odpowiedzi na pytanie słuchacza radiowej Jedynki Andrzej Ritmann, szef Rady Izby Komorniczej w Łodzi, wyjaśnił, że komornik nie może zająć całego wynagrodzenia. - Zajęciu podlega 50 proc. wynagrodzenia, przy czym wynagrodzenie minimalne nie podlega egzekucji - powiedział w rozmowie z Januszem Weissem.

Sprawa nie jest jednak tak prosta. - Znaczna liczba skarg, które do nas wpływają dotyczy sytuacji, w której już po potrąceniu części wynagrodzenia przez pracodawcę, reszta wynagrodzenia wpływa na rachunek bankowy - powiedziała Małgorzata Świętczak, zastępca dyrektora Zespół Prawa Cywilnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatela.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

O ile bowiem dopuszczalną wysokość zajęcia wynagrodzenia reguluje Kodeks pracy, o tyle kwestię środków zdeponowanych w banku rozstrzyga prawo bankowe. - Przechodzimy wtedy na inny sposób egzekucji, nie z wynagrodzenia, a z rachunku - dodała Świętczak. A w tej sytuacji komornik może zająć wszystko, co wpływa na konto: emeryturę, pensję, alimenty czy zasiłki, poza kwotą wolną od zajęcia, czyli środkami do wysokości trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Niestety kwota wolna od zajęcia liczona jest tylko raz, a nie w każdym miesiącu od nowa. - Gdy ten limit się wyczerpie, co czasami może nastąpić dosyć szybko, wtedy komornik zajmuje wszystko. Ludzie są pozbawieni w ogóle środków do życia. Z jednej strony przepisy chronią osoby, a z drugiej, jeśli coś wpływa na konto, ta ochrona znika - powiedziała Małgorzata Świętczak.

GOSPODARKA - serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Jakie świadczenia są chronione przed komorniczą egzekucją? Czy przepisy zostaną zmienione, a ochrona rachunków uregulowana? Gdzie można złożyć skargę na działania komornika? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz)