Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 02.03.2014

02.03.2014 Będzie wojna o Krym? "W Rosji zagłosowali za tym, by nas zabijać" [relacja]

Władimir Putin dostał zgodę wyższej izby parlamentu na użycie wojsk na Ukrainie. Zaniepokojenie ruchami rosyjskich wojsk na Krymie wyraziły państwa Zachodu. Na wschodzie i południu Ukrainy zorganizowano tymczasem prorosyjskie demonstracje, są ranni wśród ich oponentów.
Uzbrojeni mężczyźni w uniformach bez dystynkcji w okolicach ukraińskiej bazy wojskowej w BalaklavieUzbrojeni mężczyźni w uniformach bez dystynkcji w okolicach ukraińskiej bazy wojskowej w BalaklaviePAP/EPA/ANTON PEDKO
Galeria Posłuchaj
  • Sytuacja na Półwyspie Krymskim wciąż jest napięta. Relacja Krzysztofa Renika (IAR)
  • Szef MSZ Radosław Sikorski skraca wizytę w Teheranie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Rosyjska Rada Federacji wyraziła zgodę na wysłanie wojsk na Ukrainę - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Mieszkańcy Kijowa są zaniepokojeni decyzjami rosyjskich władz - relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
  • Prorosyjska część mieszkańców Symferopola z radością przyjęła decyzję o wysłaniu rosyjskich wojsk na Krym - relacja Krzysztofa Renika (IAR)
Czytaj także

01:03

Dariusz Rosati, były wiceminister spraw zagranicznych:

"Jeśli chodzi o działania wewnętrzne, trzeba postawić w stan pogotowia wszystkie siły porządku wewnętrznego, pilnować gmachów użyteczności publicznej, baz wojskowych, sprawiać wrażenie, że ten rząd kontroluje podległe mu służby i sytuację.
Jednocześnie Ukraina powinna głośno i stanowczo zwrócić się do społeczności międzynarodowej o podjęcie działań, a przynajmniej o reakcję.
Co społeczność międzynarodowa może zrobić? Przede wszystkim nacisk dyplomatyczny, którego jeszcze nie ma. () Druga rzecz to zaostrzenie stosunków gospodarczych i politycznych. Zawieszenie rozmów handlowych (), sankcje to trzeci etap, do którego można przejść. Oligarchowie mają pieniądze na Zachodzie, nie jest tak, że Rosja może żyć w izolacji, jak się wydaje prezydentowi Putinowi.
Rada Bezpieczeństwa ONZ - niezależnie od tego, czy Rosja ma tam weto czy nie, ta sprawa musi tam stanąć. Nadzwyczajna konferencja OBWE i zwrócenie się do swoich partnerów w Europie, w tym do Polski, o wywołanie odpowiedniej reakcji Unii Europejskiej. (...) Kiedy nie ma reakcji UE, to znaczy, że Unia nie ma gotowego scenariusza.
Gdyby Stany Zjednoczone zdecydowały się znieść zakaz eksportu gazu łupkowego, cena gazu na rynkach światowych spadłaby o 20-30 procent. To byłby potężny cios w gospodarkę rosyjską, która jest oparta na dochodach z eksportu gazu i ropy. Myślę, że Putin nie zdaje sobie sprawy, że igra z ogniem".

00:45
Rosyjscy deputowani i dyplomaci apelują do Unii Europejskiej i USA o potępienie działań ukraińskich nacjonalistów, a tymczasem wiceszef rosyjskiego rządu namawia rosyjskich nacjonalistów do obrony praw Rosjan na Ukrainie.

Dmitrij Rogozin zorganizował spotkanie grup nacjonalistycznych w siedzibie założonej przez niego partii „Ojczyzna”. Według różnych źródeł partia wicepremiera uczestniczyła w tworzeniu na południu Ukrainy, w tym na Krymie struktur Słowiańskiego Frontu Antyfaszystowskiego. Rosyjscy nacjonaliści pod egidą wicepremiera podpisali oświadczenie, w którym zobowiązali się do „obrony praw Rosjan na Ukrainie i w każdym miejscu na świecie”.

00:30

Szef Pentagonu Chuck Hagel powiedział w rozmowie z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu, że interwencja Rosji na Ukrainie zdestabilizuje sytuację w regionie i " zagrozi bezpieczeństwu Europy " - poinformował w sobotę rzecznik Pentagonu admirał John Kirby.
- Minister Hagel podkreślił, że jeśli sytuacja (na Ukrainie) nie zmieni się, to powstanie ryzyko dalszej destabilizacji regionu, a Rosji grozi izolacja w społeczności międzynarodowej - poinformował Kirby w komunikacie na temat telefonicznej rozmowy ministrów USA i Rosji.

00:07

Według agencji RIA-Nowosti Putin i komunikatu Kremla powiedział Obamie, że Rosja rezerwuje sobie prawo do ochrony swoich interesów i obrony ludzi mieszkających na Ukrainie.

- W przypadku dalszego rozprzestrzeniania się przemocy na wschodnie regiony Ukrainy i Krym Rosja rezerwuje sobie prawo do obrony swoich interesów i żyjącej na tym terenie rosyjskojęzycznej ludności – tak cytuje słowa Putina służba prasowa Kremla.

[komunikat Kremla]

23:59

Prezydent USA Barack Obama wyraził w sobotniej rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem "głębokie zaniepokojenie oczywistym pogwałceniem suwerenności Ukrainy". Wezwał Rosję do wycofania wojska do baz i o nieingerowanie w innych miejscach Ukrainy.

W komunikacie informującym o trwającej 90 minut rozmowie prezydentów Biały Dom podkreślił też, że " Stany Zjednoczone potępiają militarną interwencję Rosji na terytorium Ukrainy (...), która jest pogwałceniem prawa międzynarodowego".
Komunikat Białego Domu informuje też, że USA zawieszają swe uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu G8 w Soczi.

[komunikat na stronie Białego Domu]

23: 30

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power wezwała podczas sobotniego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ do natychmiastowego wysłania na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów ONZ i OBWE, by zapobiec dalszej eskalacji napięć.
- Działania Rosjan na Ukrainie są pogwałceniem suwerenności Ukrainy, a także zagrażają międzynarodowemu bezpieczeństwu i pokojowi - powiedziała Power.
Zaapelowała o "bezzwłoczne wysłanie" obserwatorów ONZ i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainę, ponieważ Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy.
O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.
Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadziła w sobotę za zamkniętymi drzwiami kolejne konsultacje w sprawie sytuacji na Ukrainie, w tym na Krymie. Posiedzenie zwołano z inicjatywy Wielkiej Brytanii. To drugie posiedzenie 15 ambasadorów krajów członkowskich RB ONZ, zwołane w trybie pilnym w ciągu dwóch dni.

23:13

Prorosyjskie władze Krymu zdecydowały, że stworzą miejscowe oddziały Berkutu (jednostki zostały zlikwidowane niedawno przez nowego szefa MSW).

Generalna Prokuratura Ukrainy ostrzegła jednak, że ta decyzja jest niezgodna z prawem.

23:12

Roman Kuźniar o sprawie Krymu w Jedynce: Rosja się zagalopowała. >>>

23:02

Prezes PiS Jarosław Kaczyński weźmie udział w niedzielnym spotkaniu polityków u premiera Donalda Tuska i w poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego - dowiedziała się PAP od rzecznika partii Adama Hofmana.
- Sytuacja jest wyjątkowa. Liczymy na to, że rozmowa zarówno w niedzielę, jak i w poniedziałek będzie poważna - powiedział Hofman.
O zwołaniu RBN poinformował w sobotę wieczorem prezydent Bronisław Komorowski.

(TVN24/x-news)


22:52

Polskie MSZ apeluje do rodaków przebywających na Ukrainie o zachowanie szczególnej ostrożności. To w związku z ostatnimi wydarzeniami na Krymie oraz demonstracjami w miastach wschodniej Ukrainy. Resort spraw zagranicznych zastrzega też, że dalszy rozwój wypadków w tym regionie jest nieprzewidywalny.

Jak czytamy w komunikacie polskiego MSZ, zasadne jest powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna. Jednocześnie resort stanowczo odradza podróżowania do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, chersońskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego, mikołajowskiego, odeskiego, zaporoskiego, Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol. Polacy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Wszystkie osoby przebywające w wymienionych obszarach powinny zgłosić swój pobyt w systemie e-konsulat. Z kolei w razie wątpliwości co do sytuacji bezpieczeństwa powinny kontaktować się bezpośrednio z konsulatami w Charkowie, Doniecku, Odessie i Sewastopolu .

22:45

Parlament Rosji autoryzował działania wojenne (na Ukrainie). Są one zagrożeniem dla integralności i suwerenności Ukrainy (…) Chcemy wyjaśnień od Rosji, dlaczego podjęto takie decyzje – mówił ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ na nadzwyczajnej sesji Rady Bezpieczeństwa przy ONZ.

22:41

Ambasador USA przy ONZ: działania znaczą więcej niż słowa; wojska rosyjskie muszą się wycofać . Przedstawicielka Waszyngtonu zaznaczyła, że Rosja często podkreśla zasadę świętości granic, natomiast jej działania na Ukrainie to naruszanie integralności tego państwa.

- Prowokacje rosyjskie mogą doprowadzić sytuację do punktu wrzenia – mówiła.

22:34

Rada Północnoatlantycka w sprawie Ukrainy już w niedzielę . Poinformował o tym na Twitterze sekretarz generalny NATO. Anders Fogh Rasmussen napisał, że również w niedzielę odbędzie się posiedzenie ukraińsko-natowskiej komisji.

Twitter
Twitter

22:31

Francja uważa, że powinno się zrobić wszystko, aby uniknąć interwencji Rosji na Ukrainie . Był to jeden z tematów rozmowy prezydenta Francji Francoisa Hollande'a z premierem Donaldem Tuskiem na temat sytuacji na Ukrainie.

Hollande uważa, że użycie siły przez Rosję stwarza realne zagrożenie podziału terytorialnego Ukrainy i może być zamachem na jej suwerenność. W komunikacie wydanym przez Pałac Elizejski oficjalnie podano, że problem ten był omawiany w rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem. Według tego samego źródła, obydwaj mężowie stanu podzielają niepokój wywołany decyzją rosyjskiej Rady Federacji, zezwalającą na interwencję regularnych jednostek wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Według mediów francuskich, szef polskiego rządu jest lepiej niż przywódcy wielu innych państw Unii zorientowany w tym, co naprawdę się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów i w sytuacji geopolitycznej tej części Europy. Nad Sekwaną opinie co do Ukrainy są podzielone. Francuska lewica tradycyjnie broni Rosji twierdząc, że ma ona prawo do ochrony swoich witalnych obiektów, związanych z jej bezpieczeństwem, w tym baz na Krymie. Lewica francuska nazywa Euromajdan ”puczem nacjonalistów” – czyli dokładnie tak, jak od miesięcy przedstawia ich oficjalna państwowa propaganda w Rosji i wszystkie tamtejsze państwowe media.

22:25

Żołnierze rosyjscy nielegalnie wkroczyli na terytorium Ukrainy na Krymie; są już na miejscu, ich liczba tylko rośnie - mówił ambasador ukraiński przy ONZ.

Trwają nadzwyczajne konsultacje Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy.

22:20

Ukraina zwróciła się w sobotę do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego o rozważenie wszelkich możliwych mechanizmów obrony jej integralności terytorialnej.
- Właśnie zakończyło się moje spotkanie z partnerami z USA i UE. Przekazaliśmy im odpowiednie apele i listy. Przekazaliśmy również apel do NATO z prośbą o rozpatrzenie zastosowania wszelkich możliwości obrony integralności terytorialnej Ukrainy, obrony ukraińskiego narodu i ochrony wszystkich obiektów jądrowych, które znajdują się na terytorium Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca.

Szef ukraińskiej dyplomacji dodał, że nie udało mu się na razie nawiązać kontaktu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem. - Na razie brak dialogu z moim rosyjskim kolegą. Mimo naszych apeli o rozmowę telefoniczną, nie udało nam się dodzwonić do pana Ławrowa, choć mam nadzieję i zapraszam go na spotkanie, rozmowę i omówienie wszystkich kwestii między Ukrainą a Rosją - powiedział Deszczyca na briefingu w Kijowie.
Minister dał też do zrozumienia, że Ukraina nie zamierza odwoływać na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie w odpowiedzi na analogiczny krok strony rosyjskiej. - Opowiadamy się za wykorzystaniem dyplomatycznych instrumentów, w tym na szczeblu ambasad, by uregulować sytuację - oznajmił Deszczyca.

22:11

Polska chce zwołania Rady Północnoatlatyckiej w sprawie Ukrainy w trybie pilnym. Chodzi o naruszenie artykułu 4 Karty Północnoatlantyckiej - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

(TVN24/x-news)


22:10

Zespół doradców prezydenta USA Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego spotkał się w sobotę, by omówić sytuację na Ukrainie i ewentualne działania polityczne, jakie może podjąć Biały Dom - poinformował przedstawiciel administracji USA.
W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli minister obrony Chuck Hagel, szef CIA John Brennan, przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey i koordynator amerykańskich służb wywiadowczych James Clapper. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła w sobotę na użycie sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to potrzebą normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju.

22.02

Prezydent Bronisław Komorowski zwołał na poniedziałek na godzinę 8 posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie .

(TVN24/x-news)


21.59

P. o prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow: wzmocniliśmy ochronę infrastruktury strategicznej, w tym obiektów atomowych i lotnisk

21.52

Prezydent USA Barack Obama zorganizował naradę z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego. Udział w niej bierze między innymi szef kolegium połączonych sztabów, generał Martin Dempsey.

21.51

Julia Tymoszenko nie wybiera się do Moskwy na rozmowy w sprawie uregulowania sporu wokół Krymu. Na oficjalnej stronie liderki partii "Batkiwszczyna" napisano, że na razie Tymoszenko prowadzi konsultacje w Radzie Najwyższej z przywódcami opozycyjnych sił politycznych, przedstawicielami władz i rządu na temat uregulowania sytuacji politycznej. Wcześniej rosyjskie media powołując się na ukraińską agencję UNN podawały, że Julia Tymoszenko pojedzie w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w sprawie Krymu

21.41

Rosyjski minister kultury Władimir Medynski uważa, że Europa nie zdaje sobie sprawy, kim są ukraińscy nacjonaliści spod znaku Bandery. Urzędnik urodzony na Ukrainie twierdzi, że tak jak państwa Zachodu lekceważyły Hitlera, tak dziś lekceważą ukraińskich neofaszystów.

21.38

Rada Miejska Doniecka wezwała do zorganizowania referendum w sprawie statusu regionu, w którym rosyjski i ukraiński są równorzędnymi językami urzędowymi.

21.30

Dwa rosyjskie okręty wojenne pojawiły się u wybrzeży Sewastopolu - podaje Interfax.

21.02

Według premiera Wielkiej Brytanii uważa, że nie ma żadnego wytłumaczenia dla zagranicznej interwencji militarnej na Ukrainie. David Cameron powiedział, że wszyscy muszą teraz działać, by zapobiec eskalacji.

20.59

Szef NATO Anders Fogh Ramussen stwierdził, że Moskwa "musi respektować suwerenność, integralność terytorialną i granice Ukrainy". Podkreślił też, że napięcia na Krymie powinny być jak najszybciej zmniejszone.

20.54

Szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko opowiedziała się za natychmiastowym zwołaniem Rady Najwyższej Ukrainy, a także za podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

20.43

Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy: wojskowa interwencja doprowadzi do wojny i końca wszelkich stosunków z Moskw. Więcej >>>

20.40

Berkut rozwiązany, Berkut wraca - na Krym. Prorosyjskie władze Autonomicznej Republiki Krymu powołały oddziały specjalne milicji pod tą samą nazwą. Wcześniej władze w Moskwie ogłosiły przyznanie dziewięciu byłym berkutowcom paszportów rosyjskich.

20.38

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton uznała to za "nieuzasadnioną eskalację napięć" działania Rosji w sprawie Krymu.

20.37

P. o prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow wydał rozkaz postawienia ukraińskich sił zbrojnych w stan gotowości bojowej, a Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy opracowała plan na wypadek rosyjskiej agresji.

20.22

Ministerstwo energetyki Rosji informuje, że związku z niedotrzymaniem przez Ukrainę zobowiązań dotyczących regulowania należności za gaz nie ma sensu przedłużania na II kwartał porozumienia o obniżeniu ceny surowca

20.21

Przewodniczący Medżlisu (parlamentu) krymskich Tatarów: sytuację na Krymie i na Ukrainie może w chwili obecnej uratować tylko reakcja wspólnoty międzynarodowej

20.20

Aleksander Alesin , niezależny białoruski ekspert wojskowy uważa, że Zachód nie zdecyduje się na zbrojną interwencję w obronie Ukrainy. Jego zdaniem, amerykańskie okręty mogą jednak wejść na Morze Czarne, ale tylko dla zademonstrowania swojej obecności.

20.12

Dmytro Jarosz , lider nacjonalistycznego ukraińskiego "Prawego Sektora" wzywa na pomoc najbardziej poszukiwanego w Rosji terrorystę Doku Umarowa . Apeluje, by "podjął zbrojne działania przeciwko Rosji".

Czytaj więcej >>>

19.55

Prezydent Czech Milosz Zeman porównał decyzję Moskwy o możliwości wysłania wojsk rosyjskich na Krym do interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 r.

19.53

Amerykański minister obrony Chuck Hagel rozmawiał z szefem resortu obrony Rosji Siergiejem Szojgu - poinformował anonimowy przedstawiciel władz USA. Dodał, że Stany Zjednoczone koncentrują się na dyplomatycznych rozwiązaniach kryzysu wokół Krymu.

19.44

W Kancelarii Premiera trwa narada w sprawie sytuacji na Ukrainie. Premier Tusk rozmawia z ministrami spraw zagranicznych i obrony. Wcześniej na konferencji zapowiedział, że spotka się z liderami partii w sprawie sytuacji za naszą wschodnią granicą.

19.43

Już ponad 2 tysiące osób na Facebooku zgłosiło chęć udziału w manifestacji solidarności z Ukrainą przed ambasadą Rosji w Warszawie . Organizatorem manifestacji jest nieformalna grupa nazywająca siebie "Euromajdanem Warszawa".

(TVN24/x-news)

19.22

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso wezwał do poszanowania jedności i suwerenności Ukrainy. Naruszenie suwerenności kraju "jest nie do pomyślenia w XXI wieku na kontynencie europejskim" - powiedział.

19.12

Rada Najwyższa Ukrainy może w poniedziałek uchwalić wprowadzenie stanu wyjątkowego albo stanu wojennego - powiadomił wiceprzewodniczący ukraińskiego parlamentu, Rusłan Koszuliński.

19.01

Piotr Kościński, analityk PiSM: Putin będzie rozgrywał sprawę Krymu , żeby utrzymać niepokój na Ukrainie. Rosyjskiemu prezydentowi nie opłaca się atak na Ukrainę na dużą skalę, bo nawet w przypadku militarnej wygranej, Rosja zostałaby z nieprzejednanym wrogiem

19.00

Julia Tymoszenko pojedzie w poniedziałek do Moskwy na rozmowy w sprawie uregulowania sporu wokół Krymu - podają rosyjskie media, powołując się na ukraińską agencję UNN.

Czytaj więcej >>>