Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 03.03.2014

03.03.2014 Konflikt na Krymie. Światowi przywódcy ostro o działaniach Rosji [relacja]

Władze Ukrainy apelują do Moskwy, by rosyjscy żołnierze opuścili Krym. Według premiera Arsenija Jaceniuka, nie ma usprawiedliwienia dla agresji Rosji.
Posłuchaj
  • Ukraińska Rada Bezpieczeństwa ogłosiła częściową mobilizację. Relacja Pawła Buszko (IAR)
  • Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk: wzywamy prezydenta Putina, żeby wycofał swoje wojska i trzymał się międzynarodowych zobowiązań, dwustronnych i wielostronnych porozumień, podpisanych przez Ukrainę i Rosję (IAR)
  • Polska musi być gotowa na konsekwencje kryzysu ukraińskiego bez względu na to jaki będzie dalszy scenariusz wydarzeń - zapowiada premier Donald Tusk/IAR
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny  >>>

05.39

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Jan Eliasson uda się na Ukrainę w celu zapoznania się z sytuacją i poinformowania sekretarza generalnego Ban Ki Muna o możliwościach jej unormowania - poinformował rzecznik ONZ.

05.14

Rząd Japonii wyraził "głębokie zaniepokojenie" decyzją Rady Federacji zezwalającą na użycie sił zbrojnych na terytorium Ukrainy na żądanie prezydenta Władimira Putina. "Japonia wyraża głęboką nadzieję, że sytuacja na Ukrainie zostanie uregulowana w sposób pokojowy i domaga się od wszystkich zainteresowanych stron aby postępowały z maksymalną powściągliwością i odpowiedzialnością, respektując prawo międzynarodowe oraz suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - głosi oświadczenie.

04.34

Profesor Zbigniew Brzeziński namawia USA i Zachód do przygotowania bardzo stanowczej odpowiedzi wobec Rosji. Były doradca prezydenta USA przestrzegł przed powtórką błędu jakim były ustępstwa wobec Hitlera przed II Wojną światową. Brzeziński uważa, że NATO powinno przygotować plany operacyjne rozmieszczenia wojsk w europie środkowej, na wypadek rozlewania się konfliktu na Ukrainie. Równocześnie należy pozostawić Rosji otwarte drzwi do pokojowego rozwiązania problemu.

04.20

Państwa G7 zapewniają o chęci pomocy finansowej dla Ukrainy. W oświadczeniu ministrowie finansów światowych mocarstw zaznaczają, że zmiany w Kijowie są okazją do przeprowadzenia prorynkowych reform, by przywrócić stabilność gospodarczą.

Czytaj więcej>>>

03.50

Unijni ministrowie spraw zagranicznych będą w poniedziałek dyskutować o sytuacji na Ukrainie. O godzinie 13:00 w Brukseli rozpocznie się spotkanie, któremu będzie przewodniczyć szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
Według doniesień agencyjnych, przedstawiciele państw członkowskich Wspólnoty nie będą - w przeciwieństwie do USA - grozić sankcjami wobec Rosji. Unia Europejska położy nacisk na nawoływanie do dialogu między Ukrainą a Rosją.

02.53

Ukraińcy i ich sympatycy tłumnie zgromadzili się w niedzielę w Nowym Jorku w proteście przeciw rosyjskiej okupacji Krymu. W celu wyrażenia poparcia przybyli też z m.in. Białorusini, Czerkiesi, Gruzini, Irlandczycy, Polacy, Tatarzy, Turcy oraz Rosjanie. Przed konsulatem rosyjskim na 93 Ulicy, w pobliżu Central Parku na Manhattanie, demonstranci wznosili okrzyki wzywające do utrzymania integralności Ukrainy. "Zachód i Wschód razem" - skandowali i śpiewali ukraińskie pieśni patriotyczne. Bohaterów - ofiary Majdanu uczcili minutą ciszy.

01.46

Grupa najbogatszych państw G7 potępia działania Rosji wobec Ukrainy. Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Stany Zjednoczone, Kanada oraz Unia Europejska postanowiły wstrzymać przygotowania do szczytu w rosyjskim Soczi. W czerwcu miało tam dojść do spotkania G8, czyli grupy poszerzonej o Rosję.

01.14

- Majdanu z płonącymi oponami u nas nigdy nie będzie. Krym nie zawiedzie! - deklaruje prorosyjski, nieuznawany przez Kijów premier Autonomii Krymskiej. Siergiej Aksjonow udzielił wywiadu "Rossijskoj Gaziecie". W rozmowie zapewnia, że do maja sytuacja na półwyspie uspokoi się.
Aksjonow zapowiada spore zmiany kadrowe w administracji. Prorosyjskie władze już przejęły kontrolę nad prokuraturą i zapieczętowały pomieszczenie z archiwalnymi aktami. W poniedziałek do pracy ma przyjść nowy prokurator. Pracę rozpocznie od razu - deklaruje Aksjonow.

00:30

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron i prezydent USA Barack Obama ostrzegli w niedzielę prezydenta Rosji Władimira Putina, że Rosja poniesie "istotne koszty" jeśli nie zmieni polityki wobec Ukrainy - oświadczył w niedzielę rzecznik Downing Street.
- Obaj zgodzili się co do pilnej konieczności deeskalacji sytuacji na Ukrainie oraz podjęcia przez Rosję bezpośredniego dialogu z władzami Ukrainy - podkreślił rzecznik urzędu brytyjskiego premiera.

00.20

Rosjanie zajęli kolejną ukraińską jednostkę wojskową na Krymie. Znajduje się ona na lotnisku Belbek koło Sewastopola.
Jak podaje portal "Ukraińska Prawda", powołując się na jednego z żołnierzy, Rosjanie przybyli do Belbeku w piątek. Najpierw zajęli budynki portu lotniczego, później hangary, a później zaatakowali koszary, używając granatów hukowych. Zajęli też arsenał, z którego zabrali broń. Jak twierdzi żołnierz, Ukraińcy nie stawiali oporu, gdyż nie mieli takiego rozkazu. - Nie odpowiadaliśmy na prowokację - powiedział żołnierz, dodając, że w rękach Ukraińców jest jeszcze budynek dowództwa jednostki.

00.00

Sekretarz skarbu USA Jack Lew oświadczył, że Stany Zjednoczone z partnerami mogą udzielić Ukrainie takiej pomocy finansowej, jakiej będzie potrzebowała, aby wyprowadzić gospodarkę z kryzysu.
- Stany Zjednoczone są przygotowane, aby współpracować na zasadzie dwustronnej i wielostronnej ze swoimi partnerami aby dostarczyć Ukrainie tyle pomocy ile będzie potrzebowała - powiedział Lew.
Dodał, że po rosyjskiej interwencji na Krymie Waszyngton obserwuje sytuację na Ukrainie "z wielkim zaniepokojeniem" i może pomóc albo za pośrednictwem programów dwustronnych albo większych międzynarodowych instytucji.

23.54

Rozwój sytuacji na Ukrainie i drogi wyjścia z obecnego kryzysu były tematem niedzielnej rozmowy prezydentów Polski i USA Bronisława Komorowskiego i Baracka Obamy.
- Prezydent USA potwierdził gwarancje bezpieczeństwa dla Polski. Obaj rozmówcy potępili eskalację rosyjskich działań na Krymie - powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

23.39

Prokuratora Generalna wszczęła postępowanie karne przeciwko Wiktorowi Janukowyczowi za wzywanie do obalenia porządku konstytucyjnego w państwie. 28 lutego, były prezydent na konferencji prasowej w Rostowie nad Donem powiedział, że nie uznaje decyzji Rady Najwyższej Ukrainy w sprawie jego odwołania i uważa się za prawowitą głowę państwa. Poprosił także Rosjan o obronę.

Espreso TV/x-news

23.20

Według ukraińskich mediów, rosyjskie wojsko atakuje skład z bronią koło lotniska Belbek w Sewastopolu. Świadkowie informują także, że w centrum Symferopola słychać było dwa, głośne wybuchy.

22.06

Sekretarz stanu w rosyjskim MSZ Grigorij Karasin oświadczył, że nikt w Rosji nie chce wojny z Ukrainą . Pierwszy wiceminister spraw zagranicznych zapewniał o tym w niedzielę w programie telewizji Rossija -1.
- Będziemy wszelkimi sposobami popierać wszystkie siły, które opowiadają się za umocnieniem naszych stosunków dwustronnych, tym bardziej, że od tych stosunków zależy stabilność w Europie - oświadczył dyplomata. Powinni to zrozumieć zachodni politycy, którzy obecnie lżą nas ostatnimi słowami - dodał Karasin.

22.57

Siły rosyjskie przejęły operacyjną kontrolę nad Krymem - tak twierdzi pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiego rządu.

Stany Zjednoczone szacują, że na półwyspie jest około sześciu tysięcy żołnierzy rosyjskiej armii i marynarki wojennej. Większość ukraińskich obiektów wojskowych jest albo pod kontrolą wojsk rosyjskich, albo jest przez nie blokowana. Część ukraińskich żołnierzy złożyła broń.

22.50

Składanie broni, pozostawianie uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz opuszczanie przez żołnierzy jednostek będzie ścigane i karane jako zdrada stanu - głosi oświadczenie kolegium prokuratury generalnej Ukrainy.  Żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy powinni pamiętać, że przysięgali na wierność ukraińskiemu narodowi - przypomina urząd.

22.30

Amerykański sekretarz stanu John Kerry jedzie we wtorek do Kijowa. Poinformował o tym wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji.

22.05

Prezydent Rosji Władimir Putin zgodził się na międzynarodową misję na Krymie - twierdzi zastępca rzecznika niemieckiego rządu. Taką propozycję miała mu złożyć przez telefon kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Jak relacjonuje Georg Streiter, misja, prawdopodobnie pod auspicjami OBWE, miałaby zbadać sytuację na Półwyspie Krymskim. Miałby to być początek dialogu politycznego między Kijowem a Moskwą.

Informacje te potwierdza niemieckie przedstawicielastwo przy ONZ.

Tweet
Tweet misji przy ONZ/print screen

21.40

Pełniący obowiązki zwierzchnika ukraińskiej Cerkwi prawosławnej (Moskiewskiego Patriarchatu) metropolita czerniowiecki i bukowiński Onufry zwrócił się z prośbą do prezydenta Rosji Władimira Putina, by "nie dopuścił do rozlewu krwi i bratobójstwa".

Oficjalna retoryka, zdaniem hierarchy, daleka jest obecnie od możliwości uspokojenia nastrojów zarówno na Krymie, jak i w pozostałych częściach Ukrainy.

- Apeluję do Pana jako gwaranta respektowania praworządności Wielkiego Kraju o niedopuszczenie do rozlewu krwi i do bratobójstwa narodów, które zanurzały się we wspólnej chrzcielnicy - głosi oświadczenie opublikowane w niedzielę na stronie internetowej ukraińskiej Cerkwi.

Metropolita Onufry podkreśla, że Ukraina zetknęła się z jednym z najpoważniejszych wyzwań w całej swej historii.

Rzecznik Cerkwi Georgij Kowalenko, już w sobotę mówił, że kościół zrobi wszystko, żeby zapobiec przelewowi krwi /You Tube

21.19

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew na Facebooku proponuje Ukraińcom - jeżeli Janukowycz jest winny to przeprowadźcie impeachment i osądźcie go. Wszystko inne, to jego zdaniem zamach stanu.

Premier deklaruje, że Rosja jest gotowa rozwijać wielowymiarowe relacje z bratnią Ukrainą. - Tylko że dla Rosji Ukraina to nie grupa osób, która przelała krew na Majdanie i przejęła władze z naruszeniem konstytucji tylko cały kraj z rożnymi ludźmi: Ukraińcami, Tatarami, Rosjanami, Żydami i innymi narodami żyjącymi w harmonii  - robi zastrzeżenie Miedwiediew.

Premier zapewnia, że Rosja potrzebuje silnej i stabilnej Ukrainy, przewidywalnej i zamożnej, a nie  biednego krewnego, który zawsze stoi z wyciągniętą ręką.

Feacebook
Facebook print screen

21.05

Rząd w Kijowie rozważa możliwość zamknięcia granicy z Rosją. Powodem jest masowy przyjazd z tamtego kraju osób, które biorą udział w prorosyjskich mityngach - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Witalij Jarema

- Obecnie rozpatrywana jest kwestia zamknięcia granicy. Inna możliwość to wprowadzenie rygorystycznych warunków jej przekraczania - oświadczył Jarema w telewizji 5. Kanał.

Gazeta internetowa "Ukrainska Prawda" wskazuje, że w sobotę doszło w Charkowie podczas demonstracji do bójki z udziałem aktywistów, którzy przyjechali z Rosji i natychmiast po tym wydarzeniu odjechali do tego kraju.

20.48

Sekretarz generalny NATO zapowiedział, że już wkrótce możliwe jest posiedzenie Rady NATO-Rosja. Anders Fogh Rasmussen po zakończeniu niedzielnych obrad państw sojuszu powiedział, że wiele krajów zwróciło się z prośbą o zwołanie takiego spotkania.

We wspólnym oświadczeniu państwa NATO potępiły eskalację działań zbrojnych Rosji na Krymie. Wyrazili też głębokie zaniepokojenie w związku ze zgodą rosyjskiego parlamentu na użycie sił zbrojnych na Ukrainie. Według sojuszników, działania zbrojne przeciwko Ukrainie są pogwałceniem prawa międzynarodowego i sprzeczne z zasadami Rady NATO-Rosja. Pakt wezwał też Moskwę do osłabienia napięć i przestrzegania prawa międzynarodowego.

CNN/x-news

20.46

Prezydent Rosji i kanclerz Niemiec rozmawiali telefonicznie. Według komunikatu rosyjskich urzędników, tematem była sytuacja na Ukrainie.

Putin podkreślił, że działanie Rosji było właściwe biorąc pod uwagę sytuacji na Ukrainie. Chodzi zwłaszcza o "przemoc ze strony ultranacjonalistów" - czytamy w komunikacie Kremla.

20.35

W Wiedniu trwa nadzwyczajne spotkanie Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, poświęcone sytuacji na Ukrainie. Uczestniczą w nim przedstawiciele 57 państw członkowskich.
W poniedziałek specjalny wysłannik OBWE na Ukrainę, Tim Guldiman, ma przedstawić członkom Organizacji wyniki swej misji i rozmów z ukraińskimi politykami. Uczestnicy obrad mają ustalić najlepsze sposoby pomocy dla Ukrainy.

20.20

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier opowiedział się za utworzeniem międzynarodowej grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli UE i USA oraz Rosji i Ukrainy. Zaproponował też zbadanie sytuacji na Krymie przez OBWE.
Publiczne oświadczenia składane przez polityków, wyrażające zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie, nie wystarczą - powiedział Steinmeier w rozmowie z niemiecką telewizją publiczną ARD.

20.02

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), której ratownicy nieśli pomoc na kijowskim Majdanie, podstawiła w stan gotowości swój zespół medyczny. Jest on zdolny do podjęcia działań poza granicami Polski w ciągu 24 godzin i obecnie przygotowuje się do kolejnego wyjazdu na Ukrainę.

- Sobotnie starcia w Charkowie, w których ciężko rannych zostało ponad 60 osób, jak również coraz bardziej napięta sytuacja na Krymie powodują, że zdecydowaliśmy się postawić w stan gotowości zespół ratowników medycznych  - powiedział prezes Fundacji, Wojciech Wilk.

19.50

Włoski rząd przyłączył się do apeli społeczności międzynarodowej o poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Naruszenie tych zasad byłoby całkowicie nie do przyjęcia - ogłosił gabinet premiera Matteo Renziego po nadzwyczajnej naradzie.
W nocie wyrażono poważne zaniepokojenie rozwojem wydarzeń na Krymie. Sprawa ta - poinformował rząd w Rzymie - była tematem telefonicznych rozmów premiera Renziego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

19.40

Przed prowokacjami mogącymi prowadzić do krwawych starć ostrzegł na Krymie przewodniczący Medżlisu Narodu Tatarskiego Refat Czubarow. Według rozpowszechnianych w Symferopolu informacji, takich prowokacji mogą dopuścić się w nocy z niedzieli na  poniedziałek ludzie podający się za członków mniejszości tatarskiej. W związku z tym, powołane zostały tymczasowe oddziały straży obywatelskiej. Mają one chronić obiekty kultu muzułmańskiego, a także rejony zamieszkane przez Tatarów.

19.36

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powołał w niedzielę nowych szefów większości obwodów. Ukraińscy oligarchowie Ihor Kołomojski i Serhij Taruta stanęli na czele obwodów dniepropietrowskiego i donieckiego.
Wśród powołanych na stanowiska gubernatorów są przedstawiciele partii Batkiwszczyna np. w obwodzie chersońskim i charkowskim, na południu i północnym wschodzie kraju lub Swobody na zachodzie, np. w obwodzie lwowskim czy wołyńskim.
W sumie Turczynow zmienił 18 szefów władz obwodowych we wszystkich częściach kraju. Szefem kijowskiej administracji obwodowej został były minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Wołodymyr Szandra.

19.25

- Gdybym był obywatelem Gruzji czy Mołdawii, bardzo bym się martwił. Jasne jest, że Rosjanie się nie zatrzymają. Użyją dokładnie takiej samej logiki wobec innych państw byłego Związku Sowieckiego, które chciałyby skręcić w stronę Zachodu - mówi w radiowej Trójce Marcin Zaborowski, szef Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jego zdaniem, rolą Polski jest zachęcanie do budowania przez Zachód koalicji proukraińskiej, która daje opór wobec tego, co należy nazwać jawną agresją Rosji wobec suwerennego państwa.

czytaj więcej>>>

19.05

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron poinformował, że członkowie brytyjskiego rządu nie pojadą do rosyjskiego Soczi na paraolimpiadę w związku z sytuacją na Ukrainie.
- Wobec powagi sytuacji na Ukrainie, minister spraw zagranicznych William Hague i ja uważamy, że byłoby niewłaściwe, gdyby brytyjscy ministrowie byli obecni w Soczi na paraolimpiadzie - napisał Cameron na Twitterze.

Twitter
Twitter print screen

 

XI Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się w Soczi 7 marca

18.30

Minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch mianował nowego dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej. Został nim kontradmirał Serhij Hajduk. Według służby prasowej resortu, poprzedni dowodzący Denys Berezowski został odsunięty z powodu niezdolności do organizowania dowodzenia wojskami w ekstremalnych warunkach.
Wcześniej, Berezowski w nagraniu zamieszczonym na YouTube oświadczył, że złożył przysięgę na wierność narodowi krymskiemu i będzie go bronił zgodnie z prawem.

You Tube

Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko Berezowskiemu w sprawie zdrady stanu.

18.00

Z dwugodzinnym opóźnieniem rozpoczęło się w Brukseli spotkanie komisji NATO-Ukraina z udziałem ambasadorów 28 państw Sojuszu oraz Ukrainy. Wcześniej odbyło się posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.

Przedstawiciele państw NATO spotkali się w trybie pilnym w związku z działaniami Rosji na Krymie. Stanowisko Sojuszu po spotkaniu jeszcze nie jest znane.

Przed rozpoczęciem Rady sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen podkreślał, że działania Rosji na Ukrainie są  -pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie.

17.50

Czechy zaprotestowały przeciwko interwencji Moskwy na Ukrainie. Stanowisko to przedstawił ambasadorowi Rosji w Pradze szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek . Ambasador Siergiej Kiselew został wezwany w trybie pilnym. Minister Lubomir Zaoralek poinformował go, że - postępowanie Rosji na Krymie i w innych regionach Ukrainy uważa za nieadekwatne i agresywne. Podkreślił też, że użycie wojska przeciwko suwerennemu i sąsiedniemu państwu nie ma żadnego uzasadnienia i narusza Kartę Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wezwał też Rosję do rozmów i wycofania wojsk z Krymu oraz powstrzymania się od jakichkolwiek prowokacji.

17.37

W ukraińskich i rosyjskich mediach trwa wojna propagandowa. To samo wydarzenie potrafi być przedstawione w odmienny sposób. Przykładem jest prorosyjska manifestacja, która odbyła się w sobotę w Symferopolu na Krymie. Na Twitterze pojawiła się zbitka zdjęć ukazująca tę demonstrację z różnego punktu widzenia.

Twitter
Twitter print screen

17.10

Sewastopolu dalej stacjonują okręty straży przybrzeżnej - informuje Ukraina. Wcześniej podawano, że statki z krymskiego portu zostały odesłane do innej bazy na Morzu Czarnym.

Według ukraińskiego ministerstwa obrony, w Sewastopolu wciąż znajduje się pełna flota, czyli dziesięć okrętów. Jednostki pozostają wierne wobec Kijowa - czytamy w oświadczeniu. Według wcześniejszych doniesień, okręty z portów w Kerczu i Sewastopolu przeniesiono do Odessy i Mariupola.

16.30

Blisko 300 osób zebrało się przed ambasadą Rosji w Berlinie, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej interwencji wojskowej na Krymie. Uczestnicy demonstracji uczcili minutą ciszy ofiary walki o władzę na Ukrainie.  Oprócz ukraińskich flag osoby uczestniczące w wiecu niosły transparenty z napisami "Ręce precz od Ukrainy" i "Dzisiaj Krym, jutro Kijów". Przez głośniki demonstranci wzywali do zwołania międzynarodowego spotkania na szczycie poświęconego Ukrainie. Wiec przebiegł bez incydentów.

16.03

- Nie ma bezpośredniego zagrożenia dla Polski, ale trzeba Ukrainie pomóc ustabilizować sytuację , leży to w interesie całej wspólnoty międzynarodowej - mówi premier Donald Tusk po spotkaniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poświęconym sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.

Według szefa rządu, to , co dzieje się na wschód od Polski,  - to kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt mający wszelkie znamiona konfliktu, który może poprzedzić wojnę. Jak podkreślił premier, uczestnicy spotkania mówili jednym głosem o sytuacji za naszą wschodnią granicą i o tym, co będziemy musieli zrobić w Polsce, jeśli konflikt się zaostrzy. - Ten konflikt będzie miał wpływ na polską gospodarkę, musi przyśpieszyć modernizację polskiej armii i przyśpieszyć wysiłki na rzecz niezależności energetycznej Polski - dodał.

TVN24/ x -news

W spotkaniu w Kancelarii Rady Ministrów wieźli udział: Aleksander Kwaśniewski, Włodzimierz Cimoszewicz, lider PSL wicepremier Janusz Piechociński, szef SLD Leszek Miller, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, prezes PiS Jarosław Kaczyński, Jerzy Buzek,  Adam Daniel Rotfeld, Grzegorz Schetyna i  szefowie resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych.

PAP/Radek
PAP/Radek Pietruszka

czytaj więcej>>>

16.02

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ostrzegł, że dalsza eskalacja wydarzeń na Ukrainie może ponownie podzielić Europę i zniweczyć lata współpracy. Ocenił, że uczestnicy konfliktu weszli na skrajnie niebezpieczną ścieżkę wzrostu napięcia.
- Wzywamy Rosję, by jak najszybciej zaprzestała wszelkich prób naruszania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy - oświadczył Steinmeier . - Odwrót jest jeszcze możliwy. Jeszcze można zapobiec nowemu podziałowi Europy - podkreślił niemiecki polityk. Warunkiem tego jest jednak rezygnacja przez wszystkie osoby na odpowiedzialnych stanowiskach z posunięć, które mogłyby być odebrane jako prowokacja.

15.50

Ukraina przygotowuje się do obrony przed Rosją - powiedział w CNN ukraiński ambasador przy ONZ Jurij Siergiejew . Polityk zapowiedział, że b ędzie prosił inne kraje o pomoc wojskową, jeżeli Moskwa rozszerzy swoje działania.

Dyplomata podkreślił, że jego kraj ma własne zdolności do obrony i przygotowuje się do niej. Ambasador zapowiedział, że jeśli liczba rosyjskich żołnierzy na terytorium Ukrainy będzie się nadal zwiększać, to Kijów będzie zmuszony prosić o pomoc wojskową i innego rodzaju wsparcie.

15.46

Brytyjski minister spraw zagranicznych odleciał do Kijowa na spotkanie z tymczasowym prezydentem Oleksandrem Turczynowem i innymi przywódcami Ukrainy. Ma zostać w stolicy Ukrainy do poniedziałku.

William Hague powiedział, że zrobi wszystko, aby uspokoić nastroje:

15.42

Ukraina wycofała okręty straży przybrzeżnej z dwóch portów na Krymie . Jednostki zostały oddelegowane do innych baz na Morzu Czarnym.

Straż graniczna podała, że statki z krymskich portów w Kerczu i Sewastopolu przeniesiono do Odessy i Mariupola. Sytuacja na granicach Ukrainy jest stabilna, oprócz sytuacji na Krymie - poinformowano w oświadczeniu.

Ziemienowicz
Ziemienowicz Adam PAP/DPA

15.32

Wielka Brytania zawiesiła swoje uczestnictwo w spotkaniach przygotowawczych do czerwcowego szczytu G8 w Soczi. Wcześniej taką samą decyzję podjęły Francja, Stany Zjednoczone i Kanada.

To forma protestu przeciw kryzysowi na Ukrainie - poinformowała administracja prezydenta Francji. Z kolei szef brytyjskiego MSZ, William Hague oświadczył, że decyzja Wielkiej Brytanii to efekt naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy przez Rosję. - Wzywamy obie strony do zapewnienia, że możliwa jest redukcja napięć i uniknięcie konfliktu - powiedział Hague .

czytaj więcej >>>

15.20

John Kerry potępił "niesamowity akt agresji" Rosji na Ukrainę . W wywiadzie dla stacji CBS , amerykański sekretarz stanu zagroził "bardzo poważnymi konsekwencjami" ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów, w tym sankcją w postaci ekonomicznej izolacji Moskwy.

- W 21 wieku nie zachowuje się jak w wieku XIX wieku  i pod wymyślonym przed siebie pretekstem okupuje terytorium innego kraju - powiedział John Kerry. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że w rękach Rosji nadal pozostaje możliwość zażegnania kryzysu.

czytaj więcej >>>

15.00

Przed ambasadą Rosji w Mińsku zatrzymano około 20 białoruskich opozycjonistów, którzy zamierzali protestować przeciwko mieszaniu się Moskwy w sprawy Ukrainy. Miejscowe służby zatrzymały również kilku dziennikarzy, których po wyjaśnieniu danych personalnych wypuszczono na wolność.

Akcję przeciwko rosyjskiej interwencji na Ukrainie zamierzało zorganizować opozycyjne ugrupowanie Młody Front. Jej uczestnicy chcieli przekazać dyplomatom apel przeciwko rosyjskiej okupacji Krymu. Wśród przewiezionych na posterunek milicji jest Źmicier Daszkieiwicz , lider ugrupowania Młody Front.

14.52

Najbogatszy ukraiński oligarcha wzywa rodaków do zachowania jedności Ukrainy. Rinat Achmetow wydał oświadczenie, w którym apeluje do polityków i ukraińskich władz, by zrobiły wszystko co możliwe, aby zachować suwerenność terytorialną.

Achmetow , którego majątek szacowany jest na ponad 15 miliardów dolarów, do niedawna był jednym ze zwolenników prezydenta Janukowycza.

14.48

1000 uzbrojonych osób i 20 ciężarówek blokuje drogę wjazdową do bazy wojskowej w miejscowości Pierewalne , około 20 kilometrów od Symferopola. Nie wiadomo jakiej narodowości są żołnierze - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony.

Wcześniej ukraińscy wojskowi na Krymie z jednostek w miastach Pierewalne i Teodozja zapowiedzieli, iż są gotowi odpierać szturm rosyjskiego specnazu lub paramilitarnych formacji kozackich.

Rosjanie wezwali Ukraińców do złożenia broni i poinformowali, że znajdują się przed ukraińską bazą wojskową by zapewnić jej bezpieczeństwo. - Ukraińska 36. brygada wojsk ochrony brzegowej w miejscowości Perewalne na Krymie nie wpuści obcych wojsk na terytorium swej bazy - oświadczył podpułkownik Wałerij Bojko, zastępca dowódcy jednostki. Odmówiliśmy. Ta baza jest własnością zbrojnych sił Ukrainy. Na jej terytorium znajduje się broń, amunicja i sprzęt wojskowy. Nie pozwolimy nikomu jej zająć - zapewnił.

Ukraiński wojskowy opowiada o tym jak Rosjanie nakazali im oddanie broni/ You Tube

14.24

Sytuacja na Krymie jest bardzo napięta, a żołnierze rosyjscy blokują miejsca stacjonowania garnizonów wojsk ukraińskich - oświadczył w niedzielę pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow .
Dodał, że nie udało mu się porozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
-  W nocy dowództwo sił zbrojnych Rosji, a w szczególności dowódca północnokaukaskiego okręgu wojskowego postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum, by złożyli broń i opuścili miejsca swojej dyslokacji do godz. 5 rano (godz. 4 w Polsce) - oświadczył Turczynow .
Poinformował, że był zmuszony w nocy przeprowadzić rozmowę z dowództwem rosyjskim. Zaznaczył, że po upływie ultimatum nie doszło do szturmu na ukraińskie jednostki, ale sytuacja pozostaje bardzo napięta.

Rosyjskie wojsko zajmuje jednostkę ukraińskiej armii / You Tube

14.12

Największy bank Ukrainy PryvatBank wprowadził limit wypłat z bankomatów do tysiąca hrywien dziennie.   Transfery bezgotówkowe i  transakcje wykonywane kartami płatniczymi odbywają się bez zmian.

14.06

Przed główną bramą ambasady Rosji w Warszawie zebrało się około trzystu osób z flagami Polski i Ukrainy. Protestują przeciwko interwencji zbrojnej na Krymie.

(źródło:TVN24/ x -news)

14.00

W związku z militarną działalnością Rosji na Ukrainie Francja zawiesza udział w spotkaniach przygotowawczych przed szczytem G8 w Soczi - poinformowały źródła dyplomatyczne w Pałacu Elizejskim. Szczyt G8 jest planowany na czerwiec.

Wcześniej USA zawiesiły uczestnictwo w przygotowaniach do szczytu w Soczi w związku z zaostrzeniem sytuacji na Ukrainie. O podobnej decyzja poinformowała Kanada, która odwołała również na konsultacje swojego ambasadora w Moskwie.
Grupa najbardziej wpływowych krajów świata - G8, zrzesza: Wielką Brytanię, USA, Niemcy, Francję, Włochy, Japonię, Kanadę i Rosję.

13.52

W Symferopolu władze miasta zdejmują flagi ukraińskie i zastępują je rosyjskimi oraz krymskimi.

13.45

Rosyjscy żołnierze opanowali dywizjon rakietowy sił powietrznych Ukrainy w Sewastopolu - informuje agencja Interfax-Ukraina powołując się na źródło w ukraińskich siłach zbrojnych.
Rosyjscy żołnierze przyjechali ciężarówką Kamaz bez rejestracji i oświadczyli, że otrzymali rozkaz ochraniania ukraińskiej jednostki wojskowej, ale potem ją okrążyli i grożąc użyciem broni wdarli się na jej terytorium.
Obecnie sprzęt wojskowy i broń w jednostce są pod kontrolą rosyjskich żołnierzy. Żołnierze ukraińscy zostali rozbrojeni.

13.20

- Nie prosiliśmy NATO o wysyłanie wojsk. Ta ziemia należy do świata rosyjskiego. Prosimy, żeby nikt nigdy o tym nie zapomniał. Taka jest tysiącletnia historia. Narody rosyjski i ukraiński należą do świata rosyjskiego - mówi przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu Wołodymyr Konstantynow . Według niego, podczas referendum na Krymie ma być rozpatrywana kwestia zmiany statusu regionu z autonomicznego na państwowy. - Na tej podstawie planujemy budować stosunki z władza centralną Ukrainy - dodał. Referendum w sprawie rozszerzenia pełnomocnictw autonomii Krymu ma się odbyć 30 marca.

Podkreślił też, że Rada Najwyższa Krymu nie podporządkuje się nowym władzom centralnym w Kijowie.

13.19

- Potępiamy brutalne zachowania na Ukrainie i nakłaniamy wszystkie strony do pokojowego rozwiązania konfliktu w ramach obowiązującego prawa i z poszanowaniem praw obywateli Ukrainy - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Chin.

13.16

Szef brytyjskiej dyplomacji w Kijowie. W planie ma spotkania z przedstawicielami władz. William Hague dał jasno do zrozumienia, że uważa Rosję za stronę, która zainicjowała konflikt, ale odpowiedzialność za jego rozwiązanie spoczywa na obu stronach. - Wykorzystamy wszelkie możliwe kanały dyplomatyczne, aby uzyskać od Rosji wyjaśnienia jej intencji i zabiegać o deeskalację ze strony wszystkich zainteresowanych - powiedział Hague .

12.47

- Apeluję do Rosji, by deeskalowała napięcie - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Według niego, Moskwa zagraża pokojowi i bezpieczeństwu międzynarodowymi. - Ukraina jest naszym sąsiadem i cennym partnerem dla NATO - oświadczył Rasmussen. Zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki wspiera prawo narodu ukraińskiego do samostanowienia.

FOT.:
FOT.: EPA / JULIEN WARNAND

12.45

Ukraińscy wojskowi na Krymie z jednostek w Pieriewalonym i Teodozji są gotowi odpierać szturm rosyjskiego specnazu lub paramilitarnych formacji kozackich. Żołnierze rosyjscy z Floty Czarnomorskiej oraz kozacy z Kubania od soboty blokują obie jednostki.

czytaj więcej>>>

12.29

Papież Franciszek wezwał wiernych do modlitw za Ukrainę. Podczas spotkania w Watykanie zaapelował do społeczności międzynarodowej o poparcie inicjatyw na rzecz dialogu i zgody w tym kraju.

12.22

- Wycofaj wojska z Ukrainy! - apeluje do prezydenta Rosji premier Ukrainy. Podczas konferencji prasowej szef ukraińskiego rządu wezwał Kreml do przestrzegania umowy pomiędzy oboma krajami. - Jesteśmy na krawędzi katastrofy - mówi Arsenij Jaceniuk . Zaznaczył, że nie ma żadnych powodów, dla których wojska rosyjskie miałyby wkroczyć na Ukrainę.
Jaceniuk wyraził nadzieję, że społeczność międzynarodowa b ędzie wspierać integralność terytorialną Ukrainy i zrobi wszystko, co w jej mocy, żeby zapobiec wojnie z Rosją.

12.16

Demonstracja poparcia dla Ukrainy w Mińsku. Zorganizowała ją czołowa opozycyjna Zjednoczona Partia Obywatelska Białorusi. Uczestnicy pikiety zorganizowanej przed " kamarouskim bazarem", a więc jedynym z najludniejszych miejsc białoruskiej stolicy trzymali plakaty z hasłami: „Putin - ręce precz od Ukrainy”, „Rosja to wojna” i „Nie dla rosyjskich baz na Białorusi”.

12.04

Ukraińcy protestują przed ambasadą Federacji Rosyjskiej. Takich manifestacji na całym świecie ma być dzisiaj więcej.

11.59

Rada Najwyższa Ukrainy apeluje do organizacji międzynarodowych o pomoc w ochronie obiektów jądrowych w kraju, a także o wysłanie na Ukrainę międzynarodowych obserwatorów. Swój apel kieruje też do państw - gwarantów jej bezpieczeństwa.

W 1994 roku Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja podpisały Memorandum Budapeszteńskie, w którym wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy. Trzy mocarstwa zobowiązały się także do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. Memorandum zostało podpisane w odpowiedzi na przekazanie przez Ukrainę strategicznej broni nuklearnej.

11.48

Liderzy partii politycznych zjeżdżają do Kancelarii Premiera. W południe rozpocznie się narada na temat sytuacji na Ukrainie. Donald Tusk mówił w sobotę, że sytuacja za naszą wschodnią granicą "sprawia wrażenie nadzwyczajnej". Po raz pierwszy od lat na spotkaniu z Tuskiem pojawił się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(źródło: TVN24/ x -news)

czytaj więcej>>>

11.46

Rada Najwyższa Ukrainy wezwała Władimira Putina, by nie dopuścił do wprowadzenia sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

11.45

BBC podaje, że antywojenna demonstracja w Moskwie została rozpędzona.

(źródło: TVN24/ x -news)

11.35

Ukraińcy masowo uciekają ze swojego kraju - informują Rosjanie. Służby graniczne podają, że w ostatnim czasie 675 tysięcy obywateli Ukrainy wjechało do Rosji. Agencja Itar - tass twierdzi, że ma to znamiona "katastrofy humanitarnej". Według Moskwy, jeśli "rewolucyjny chaos" na Ukrainie b ędzie dalej trwał, setki tysięcy uchodźców b ędzie napływać do Rosji.

11.17

Francja proponuje rolę mediatora w konflikcie rosyjsko -ukraińskim.

11.00

/

(screen twitter .com )

10.51

W Moskwie protest przeciw możliwej wojnie. Demonstrują Rosjanie, Ukraińcy i obywatele innych państw. Przed gmachem ministerstwa obrony zebrało się kilkaset osób.

czytaj więcej>>>

10.35

Rada Najwyższa Ukrainy wprowadziła częściową gotowość bojową. Zarządzono mobilizację. W przyjętej uchwale deputowani zwracają się do Ukraińców, by stawiali się na wezwanie Wojskowej Komendy Uzupełnień. Władze kraju chcą wzmocnić ochronę strategicznych obiektów energetycznych i lotnisk.

Andrij Parubij , Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

(źródło: Rada Najwyższa Ukrainy/ x -news)

czytaj więcej>>>

10.30

- Na terytorium Krymu nie ma sił regularnej armii ukraińskiej czy wojsk MSW "zagrażających obywatelom Federacji Rosyjskiej" czy "ludności rosyjskojęzycznej". Nie ma też żadnych oddziałów samoobrony Majdanu rzekomo przybyłych z Kijowa. Cała destabilizacja na Krymie ma źródło w inspiratorach znajdujących się w Rosji - twierdzi szef ukraińskiej dyplomacji Arsen Awakow .