Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 08.03.2014

08.03.2014 Konwój rosyjskich żołnierzy dotarł do Symferopola [relacja]

Polski konsulat na Krymie został ewakuowany. Misja OBWE ponownie nie została wpuszczona na półwysep. Tymczasem w okolicach Symferopola wojska rosyjskie koncentrują swoje jednostki.
Ciężarówki z rosyjskimi żołnierzami na drodze do SymferopolaCiężarówki z rosyjskimi żołnierzami na drodze do SymferopolaPAP/EPA/DENIS SINYAKOV
Posłuchaj
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): Ukraińska Rada Telewizji i Radia zwróciła się do operatorów sieci kablowych o wstrzymanie nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych
  • Relacja Krzysztofa Renika z Krymu (IAR): niespokojna noc na Krymie
  • Relacja Krzysztofa Renika z Symferopola (IAR): władze krymskie ograniczają media
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): Rosja chce międzynarodowego śledztwa w sprawie kijowskich snajperów
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

20.56

John Kerry grozi Rosji. Amerykański sekretarz stanu powiedział szefowi rosyjskiej dyplomacji, Siergiejowi Ławrowowi, że jakiekolwiek kroki prowadzące do aneksji Krymu "zamkną drzwi dla dyplomacji".

20.12

Konwój kilkuset rosyjskich żołnierzy dotarł do bazy w okolicach Symferopola. To tam wojska rosyjskie koncentrują swoje jednostki, które biorą udział w operacji na Krymie.

Czytaj więcej >>>

20.02

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał  przez telefon z prezydentem Francji Francois Hollande'em, premierami Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem i Włoch Matteo Renzim oraz przywódcami państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii.

19.58

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger uważa, że Rosja nie przerwie dostaw gazu do Europy w związku z obecnym konfliktem o Ukrainę, bo Gazprom boi się strat.

- Gazprom jest zainteresowany codziennymi wpływami ze sprzedaży, bo tylko wtedy inwestycja się opłaci, a obroty będą odpowiadały oczekiwaniom -  powiedział tygodnikowi "Wirtschaftswoche".

19.42

Praga.
Praga. Protest przeciwko polityce Rosji wobec Ukrainy fot. PAP/EPA

19.33

Portal "Ukraińska Prawda" podaje, że nieuzbrojony samolot ukraińskiej straży granicznej został ostrzelany przez "ekstremistów". Do incydentu doszło koło miejscowości Armiańsk. Nikomu nic się nie stało. Czytaj więcej >>>

19.20

Zachód grozi użyciem "nowych środków", gdyby Rosja nie zmniejszyła napięcia na Ukrainie. W telefonicznej rozmowie prezydenci prezydenci USA i Francji, Barack Obama i Francois Hollande podkreślili potrzebę wycofania rosyjskich wojsk z Krymu i rozmieszczenia tam międzynarodowych obserwatorów. - Jeśli nie będzie postępów w tym kierunku, to zostaną zastosowane nowe środki, które znacząco wpłyną na stosunki między wspólnotą międzynarodową a Rosją. Nie leży to w niczyim interesie - głosi oświadczenie biura prezydenta Francji.

19.10

"Der Spiegel": kanclerz Niemiec Angela Merkel nie weźmie udziału szczycie G8 w Soczi, jeżeli wyznaczone na 16 marca referendum na Krymie ws. wejścia półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej nie zostanie wstrzymane

Czytaj więcej >>>

18.01

Julia Tymoszenko rozpoczęła leczenie w klinice Charite w Berlinie. 53-letnia była premier Ukrainy przeszła pierwsze badania, jednak decyzja o ewentualnej operacji zapadnie najwcześniej w poniedziałek - powiedział szef szpitala Karl Max Einhaeupl.

17.58

- Tatarzy krymscy czują się teraz jak w 1944 roku, kiedy zaczęły się deportacje. To bardzo niebezpieczna sytuacja - mówił w Trójce Zafer Karatay, działacz Stowarzyszenia Tureckich Tatarów Krymskich.

Czytaj więcej >>>

17.51

Doktor Adam Eberhardt uważa, że Władimir Putin chce mieć wpływ na całą Ukrainę. Wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich mówi, że zajęcie Krymu to dla niego tylko "nagroda pocieszenia". - Politycznie Rosja będzie krok po kroku dążyła do aneksji Krymu. Pytanie: jak szybko chce to zrobić? - zastanawia się Eberhardt. - Półwysep to beczka prochu - mówi Eberhardt. Na poparcie tych słów przytacza fakty: dziś mamy tam żołnierzy Rosji z Floty Czarnomorskiej, rosyjskich jednostek nieoznakowanych i wojskowych "turystów".

16.33

Ukraiński ambasador w Moskwie spotkał się z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych. Wiceminister Grigorij Karasin i ambasador Wołodymyr Jelczenko rozmawiali o sprawach stosunków dwustronnych. Spotkanie przebiegło w "otwartej" atmosferze.

16.43

Dziennikarze relacjonujący wydarzenia na Krymie twierdzą, że "nieznani sprawy" utrudniają im pracę. W nocy doszło do pobicia reporterów.

Wysłanniczka CNN na Krym Anna Coren powiedziała, że mężczyźni nie byli zadowoleni z tego co ekipa telewizji nadawała. - Z pewnością wywierana jest tutaj presja, czy to ze strony krymskiego parlamentu, który jest bardzo prorosyjski, czy to ze strony milicji - dodała.

16.23

Prorosyjski premier Krymu Siergiej Aksjonow oznajmił, że Krym przeprowadzi referendum ws. wejścia Krymu do Federacji Rosyjskiej i nikt nie może go unieważnić. Projekt głosowania ws. przyszłości Krymu za nielegalny uznali przywódcy europejscy i USA.

16.12

Sankt Petersburg. Wiec w proteście przeciwko rosyjskim działaniom wojskowym na Krymie.

PAP/EPA/ANATOLY
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

16.08

Do krymskiej bazy nieopodal Symferopola wjechał konwój złożony z setek rosyjskich żołnierzy. Rosjanom podróżującym w ok. 50 wojskowych ciężarówkach towarzyszyło osiem opancerzonych pojazdów, dwie karetki pogotowia, dwie cysterny z benzyną oraz inne urządzenia.

16.03

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w prorosyjskich protestach w Charkowie, Doniecku i Mariupolu na wschodzie Ukrainy. Uczestnicy manifestacji krzyczeli: "Nie dla faszyzmu”, "Ameryko, ręce precz od Ukrainy” oraz  "Nie dla Unii Europejskiej”, "Nie dla NATO” i "Na wieki z Rosją”.

15.23

Kilkaset osób przeszło ulicami Symferopola do tamtejszej ukraińskiej jednostki wojskowej, wznosząc hasła za jedność Ukrainy i przeciwko rosyjskiej interwencji. Wśród uczestników akcji byli Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy. Powiewając flagami Ukrainy tłum skandował "Wojnie nie!", "Putin precz!" i "Chwała Ukrainie!".

15.09

Strzały ostrzegawcze na przejściu między Ukrainą a Krymem. Według francuskiej agencji AFP, oddano je, gdy na Krym chcieli się przedostać obserwatorzy OBWE. Obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie bezskutecznie próbują wjechać na Krym od dwóch dni.

fot.
fot. PAP/EPA/OSCE

15.06

Nieuznawane przez Kijów władze Autonomii Krymskiej tworzą własne siły zbrojne. Nowi żołnierze złożyli przysięgę przed trójkolorowym sztandarem Krymu, obiecywali między innymi "wierność narodowi Krymu". Według zapewnień przywódców krymskiej samoobrony, sformowany zostanie pułk krymskich sił zbrojnych liczący półtora tysiąca żołnierzy.

14.29

Pikieta NSZZ "Solidarność" przed ambasadą Rosji w Warszawie w ramach solidarności z Ukrainą. W manifestacji uczestniczą związkowcy z całego kraju.

Czytaj więcej >>>

Pikieta
Pikieta przed rosyjską ambasadą w Warszawie fot. PAP/Jacek Turczyk

14.24

Radosław Sikorski, szef MSZ powiedział, że sytuacja na Ukrainie jest w dalszym ciągu niestabilna i niepokojąca, ale Unia staje na wysokości zadania. - Pokazujemy nasze zjednoczenie oraz to, że sankcje są możliwe i będą dotkliwe - mówił Sikorski dodając, że Unia daje jednocześnie ścieżkę wyjścia drugiej stronie.

13:28

Ewakuacja Konsulatu RP w Sewastopolu na Krymie. Poinformował o tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na Twitterze. Jak napisał, przyczyną ewakuacji są "ciągłe zakłócenia" ze strony rosyjskiej.

13:17

Rosja rozważa zawieszenie zagranicznych inspekcji swoich arsenałów strategicznych, w tym pocisków jądrowych, w odpowiedzi na "groźby" ze strony USA i NATO w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył w sobotę wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony.

- Bezpodstawne groźby USA i NATO wymierzone w Rosję w związku z jej polityką wobec Ukrainy są przez nas postrzegane jako nieprzyjazny gest - powiedział anonimowy przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa. Jest on cytowany w komunikacie, który rozpowszechniły wszystkie rosyjskie agencje prasowe.
Inspekcje odbywają się w ramach międzynarodowego traktatu między USA a Rosją w sprawie redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych (New START) oraz w ramach porozumienia podpisanego w 2011 roku w Wiedniu przez kraje będące członkami Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

13:01

Związek Ukraińców w Polsce rozpoczął akcję rozpowszechniania ulotek wśród Rosjan, którzy przyjeżdżają z Kaliningradu do Trójmiasta na zakupy. Jak podkreśla mieszkający od kilkunastu lat w Gdańsku Nedim Useinow, Ukraińcy chcą w ten sposób osiągnąć trzy cele. Namówić Rosjan do opowiedzenia się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu, zbudować z nimi pojednanie i dać im szansę na dotarcie do innych niż podawane przez rosyjskie media informacji o agresji na Ukrainę.
Jak wynika z danych Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w zeszłym roku granicę Polski z obwodem kaliningradzkim przekroczyło 6 milionów osób. To o połowę więcej w porównaniu z 2012 rokiem, kiedy wprowadzono mały ruch graniczny.

12:50

"Ukraińskie matki chcą pokoju ": pikieta zorganizowana przez środowiska kobiece w Moskwie, w dniu 8 marca.

"Ukraińskie
"Ukraińskie matki za pokojem": pikieta zorganizowana przez środowiska kobiece w Moskwie, w dniu 8 marca

12:34

Rosja chce międzynarodowego śledztwa w sprawie wydarzeń na kijowskim Majdanie. Jak uściślił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, chodzi o ataki snajperów w trakcie w trakcie ukraińskiej rewolucji”. >>>

12:27

Najbliższe dni to czas sprawdzenia gotowości do działania całego NATO - uważa minister obrony narodowej. Tomasz Siemoniak odniósł się do przypadającej w marcu 65. rocznicy utworzenia NATO oraz 15. rocznicy naszego przyjęcia do Sojuszu. Jak podkreśla, sytuacja na Ukrainie, a zwłaszcza na Krymie, nie stwarza okazji do świętowania.

Szef resortu obrony opisał na swoim blogu działania ministerstwa związane z sytuacją na Ukrainie. Wskazał m.in., że doprowadzono do zwołania posiedzenia Rady Północnoatlantyckiej. W ten sposób potwierdziliśmy gotowość członków NATO do wypełnienia zobowiązań traktatowych - podkreśla Siemoniak. Drugim działaniem podjętym przez resort obrony była prośba skierowana do USA o przyspieszenie i rozszerzenie najbliższych wspólnych ćwiczeń sił powietrznych - wskazał minister Siemoniak i przypomniał, że w przyszłym tygodniu przyleci do Polski 12 amerykańskich F-16 oraz 300 osób personelu. Jego zdaniem to dowód, że w trudnych chwilach Polska może liczyć na swoich partnerów. Szef resortu wspomniał też na swoim blogu o dwóch polskich oficerach biorących udział w misji OBWE, która na wniosek Ukrainy miała zbadać sytuację na Krymie. Niestety, tzw. władze Krymu uniemożliwiają wjazd tej misji - poinformował minister.

12:11

Popierający do niedawna prorosyjski kurs Ukrainy oligarchowie, w obliczu realnego zagrożenia dla swoich majątków ze strony Rosji, stają się podporą dla nowych władz w Kijowie - podkreślają eksperci. Ten niespodziewany sojusz niesie też ze sobą zagrożenia.
W piątek najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji ITV, że kategorycznie sprzeciwia się podziałowi Ukrainy. Apelował do władz Rosji o rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną. Achmetow, sponsor kampanii byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, kontroluje 10 kluczowych sektorów ukraińskiej gospodarki - m.in. elektroenergetykę, metalurgię, telekomunikację.
Niedawno nowe władze w Kijowie zdecydowały się postawić na czele dwóch obwodów na wschodzie kraju - dniepropietrowskiego i donieckiego - oligarchów Ołeksandra Kołomojskiego i Serhija Taruta. Ten pierwszy jest potentatem w sektorze bankowym, medialnym i metalurgicznym. Drugi, według ukraińskiego "Forbesa", jest 16. najbogatszym Ukraińcem.
Przedstawiciele wielkiego biznesu objęli też inne stanowiska w południowo-wschodniej części kraju. Władze w Kijowie tłumaczą to chęcią ustabilizowania tam sytuacji z wykorzystaniem nie tylko państwowych, ale też prywatnych środków na rzecz jedności Ukrainy.

11:30

Ukraina nie odda nikomu Krymu - zapewnił w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca. Minister dodał, że Kijów zrobi wszystko co możliwe, by w pokojowy sposób rozwiązać kryzys na półwyspie.
- Krym jest i będzie ukraińskim terytorium i nikomu Krymu nie oddamy - powiedział Deszczyca na konferencji prasowej w Kijowie.
- Wkładamy wszystkie nasze wysiłki w rozwiązanie tej sprawy poprzez dyplomację - mamy już zbyt wiele ofiar - dodał.

11:07

18 tysięcy żołnierzy skoncentrowała Federacja Rosyjska na należącym do Ukrainy Krymie - poinformował w sobotę ukraiński minister obrony Ihor Teniuch. Podkreślił, że zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.
- W chwili obecnej na terytorium (krymskiej) Autonomii znajduje się ok. 18 tysięcy rosyjskich żołnierzy, z czego 6 tysięcy to żołnierze specnazu - oświadczył podczas spotkania z ambasadorem Wielkiej Brytanii Simonem Smithem.

11:05

Według dziennika Moskiewski Komsomolec” - obalony prezydent Ukrainy przebywa w szpitalu. Gazeta twierdzi, że Wiktor Janukowycz miał zawał serca. Jak zaznaczają dziennikarze - na razie nikt nie chce oficjalnie potwierdzić tej informacji

11:02

- Nowy ukraiński rząd otrzymuje rozkazy od ekstremistów - oświadczył w sobotę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Szef dyplomacji zaprzeczył też, jakoby Moskwa miała bezpośredni wpływ na sytuację na Krymie.
- Tymczasowy rząd (...) nie jest niezależny. Zależy on, niestety, od radykalnych nacjonalistów, którzy przeprowadzili zbrojny zamach stanu" na Ukrainie - powiedział Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie, cytowany przez agencję Reutera.
Minister dodał, że Moskwa jest gotowa do "szczerego" dialogu w sprawie Ukrainy z zagranicznymi mocarstwami, "by pomóc całej Ukrainie znaleźć sposób na wyjście z kryzysu".

10:22

Rafał Grupiński (PO) mówił w Trójce, że Rosja będzie długo utrzymywała swoją obecność na Krymie. Rozpatrując ten problem w dłuższej perspektywie, poseł dostrzega katastrofalny dla polityki Rosji proces – coraz więcej Ukraińców budzi się ze snu o ”wspólnocie” z Rosją, której poczucie różnymi technikami wpajano im przez dziesięciolecia. Przypomniał m.in., że w XIX wieku obowiązywała specjalna polityka caratu, która zlewała Ruś z Rosją w jedno. Obecnie, jak zaznaczył, Putin zraża do siebie ”Ruś Kijowską”. Zaznaczył, że Ukraińcy reagują i postępują niezwykle mądrze i powściągliwie, unikając konfliktów. Podkreślił, że  jeśli plan nacisków na Rosję będzie rozwijał się zgodnie z zapowiedziami, wtedy jest szansa, że Rosja nie otrzyma tego, co zajmuje obecnie w wyniku szantażu i agresji. Więcej >>>

10:11

Henryk Wujec (Kancelaria Prezydenta) komentował, że w krótkim okresie czasu demokracja nie ma narzędzi, by od razu wygrywać z dyktaturą, ale w dłuższym okresie musi zwyciężyć. – Putin przegra (....) Rosja może być izolowana całkowicie. Chodzi o to, by wytrzymać (jego) politykę, choć będzie to kosztowne, jak zawsze kiedy chodzi o obronę wartości. Trzeba jednak bronić wartości, gdyż w przeciwnym razie nie warto żyć na tym świecie – powiedział Wujec. Zdaniem doradcy prezydenta trzeba wprowadzić sankcje, jeśli Putin się nie cofnie. W ten sposób, zdaniem Wujca, uda się Putina zmusić w dłuższym okresie czasu do powrotu do normalnych zasad w relacjach międzynarodowych.

09:59

Wojciech Olejniczak mówił w ”Salonie politycznym Trójki”, że historia Krymu rozstrzygnęła się już lata wcześniej, kiedy to władze ukraińskie pozwoliły na stacjonowanie na półwyspie wojska, w tak dużej liczebności. Europoseł SLD ocenił, że wszyscy obecnie stracili na tym co się stało. Zauważył, że i Putin stracił zaufanie, odtąd relacje z Zachodu z Kremlem będą bardzo napięte. – Myślę, że nie będzie konfliktu militarnego, ale przez cały czas będzie wojna ekonomiczna – prognozował polityk SLD. Olejniczak dodał, że UE będzie musiała być jednomyślna, zdolna do współpracy przy pomocy Ukrainie.

09:55

Rusłana, działaczka ukraińskiej opozycji: bądźcie na tyle silni, by zachować pokój.

(Wideo: CNN Newsource/x-news)

09:47

Dowódca napastników "zapowiedział, że będą jeszcze dawać o sobie znać, próbować dywersji, chociaż nie powiedział konkretnie jakich" - mówił Kłaban. Jak podkreślił, jego jednostka odpowiada za korytarz powietrzny regionu krymskiego. - Kontrolujemy wszystkie samoloty, jakie tu latają - zaznaczył.

09:46

Jeszcze zanim rosyjscy żołnierze odjechali, zjawiła się - jak to określił Jurij Kłaban - "grupa wsparcia" w cywilnych ubraniach. Jej członkowie pobili dziennikarzy, którzy przyjechali relacjonować wydarzenie. Według niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd, jej reporter został pobity do krwi, ale udało mu się samodzielnie dojechać do lekarza. Niezależne media ukraińskie podały, że pobici zostali także ukraińscy dziennikarze, za którymi puszczono się w pogoń, ich samochód rozbito i zabrano kamery.

09:40

Żołnierze rosyjscy nie zajęli punktu dowodzenia taktycznej grupy "Krym" ukraińskich sił powietrznych (A 2355) w Sewastopolu, który zaatakowali - powiedział PAP ppłk Jurij Kłaban. Pobito relacjonujących to wydarzenie dziennikarzy.
Kłaban powiedział PAP, że w piątek wieczorem pod bramę punktu dowodzenia jednostki podjechały dwie ciężarówki z uzbrojonymi ludźmi bez znaków rozpoznawczych, ale w mundurach rosyjskiego wojska. - Nie kryli, że są żołnierzami. Powiedzieli, że służą w rosyjskiej jednostce gwardyjskiej i że chcą nam pomóc w wykonywaniu zadań. My odparliśmy, że nie potrzebujemy pomocy - powiedział Kłaban . Wtedy jedna z ciężarówek podjęła próbę staranowania bramy punktu dowodzenia, a grupa rosyjskich żołnierzy w różnych punktach ogrodzenia przedostała się na teren jednostki. Nie doszło do użycia broni palnej. Dowódca grupy taktycznej podjął z nimi rozmowę. Skończyło się na tym, że powiedzieli, że dadzą nam dzisiaj spokój - powiedział Kłaban grupie polskich i ukraińskich dziennikarzy, stojąc przed bramą jednostki, na której widać było wyraźny ślad po najeździe ciężarówki.


09:38

Marek Siwiec (Twój Ruch) mówił w "Salonie politycznym Trójki", że jest pełen troski w związku z sytuacją na Ukrainie. Eurodeputowany zauważył, że do tej pory wątek militarny nie był tak silnie obecny w polityce Rosji. – Trzeba zmienić myślenie o geostrategicznym wpływie Kaliningradu, wielu innych sprawach  - ocenił Siwiec. Polityk mówił, że będzie bardzo trudno odwrócić to co się już stało, tzn. agresję Rosji na Krym. Jak zaznaczył, trudno mu wyobrazić sobie sposób, by go odzyskać. metodą wojskową czy polityczną.

Ocenił, że ”Putin obecnie walczy obecnie o polityczne przetrwanie”, a obecne działania przyniosły mu popularność  i stąd nie wyobraża sobie, żeby zarządził wycofanie się z Krymu i zatrzymał niby polityczny proces, zainspirowany przez Rosję na Krymie. Jak mówił, wszystko to ma doprowadzić do tego, że Putin przyjedzie do Symferopola za kilka tygodni i będzie ”witał” Krym w ramach Rosji. – Ale nikt tego nie uzna – podkreślił Siwiec.

09:24

Henryka Krzywonos była gościem "Sygnałów dnia". Mówiła, że jesteśmy zobowiązani pomóc Ukraińcom. [Więcej na stronie Jedynki >>> ]

09:00

W sobotę po południu w berlińskiej klinice Charite odbędzie się konferencja prasowa na temat stanu zdrowia Julii Tymoszenko, bez jej udziału. Była premier Ukrainy w piątek przyjechała na leczenie do Niemiec.

Julia Tymoszenko: Ukraina stawia czoła inwazji, którą osobiście dowodzi Putin (CNN Newsource/x-news)

08:31

Analityk ośrodka Carnegie w Moskwie Lidia Szewcowa ocenia również, że "wraz z rosyjską inwazją na Ukrainie zaczął się kruszyć cały system międzynarodowy, który powstał po 1991 roku". Miałoby to oznaczać według niej, że formaty współpracy politycznej, takie jak G8, wyczerpały się. Jak zauważa, fakt, że Rosja motywuje swoje działania koniecznością obrony swych rodaków, "wskrzesza upiory przeszłości" i sprawi, że państwa, gdzie żyje mniejszość rosyjskojęzyczna, "zaczną rewidować swą strategię obronną". Państwa mające broń jądrową nie pozbędą się jej, tak jak zrobiła to Ukraina w zamian za gwarancje zawarte w Memorandum Budapeszteńskim.

08:08

Analityk ośrodka Carnegie w Moskwie Lidia Szewcowa ocenia, że ani Krym, ani południowo-wschodnie obwody Ukrainy nie są dla Rosji celem samym w sobie. Jej ogólnym celem jest utrzymanie Ukrainy w stanie "państwa upadłego", i Rosja w swych dążeniach nie bierze pod uwagę tylko jednego scenariusza działania.
Według Szewcowej wrażenie, że Rosja ustępuje pod presją Zachodu - a tak niektórzy chcieli odczytywać konferencję Putina z 4 marca - jest mylne. Rosyjski prezydent próbuje wywołać u słuchaczy "dysonans poznawczy" - bo tak należy odczytać jego słowa, że nie użyje wojsk na Ukrainie, póki nie będzie to potrzebne. W istocie, "Kreml jest całkiem szczery - gra trwa nadal, tylko jej formy mogą się teraz zmienić" - pisze analityczka moskiewskiego Carnegie.

07:50

Zachodnie sankcje nie skłonią Rosji do rezygnacji z jej celów wobec Ukrainy – tak uważa wielu komentatorów.

Kreml jest przygotowany - jak napisał brytyjski analityk James Sherr - na "wysokie ryzyko i czasowe straty finansowe i polityczne w zamian za obronę swych żywotnych interesów". W analizie na stronie ośrodka Carnegie Europe Sherr zauważa, że Rosja wierzy, iż interesy europejskiego biznesu przeważą nad geopolitycznymi. Przypomina też, że celem Rosji "nie jest tylko Krym, a Ukraina jako całość" i będzie ona dążyć do "pokazania Kijowowi, Brukseli i Waszyngtonowi, że na Ukrainie nie można osiągnąć niczego bez zgody Moskwy".

07:30

USA ostrzegły swych obywateli przed podróżami na Ukrainę. - Sytuacja w tym kraju jest nieprzewidywalna i może bardzo szybko się zmienić - poinformował w piątek wieczorem Departament Stanu. Władze USA zaapelowały o zachowanie szczególnej ostrożności do tych Amerykanów, którzy już przebywają na Ukrainie, a zwłaszcza na Krymie.

07:20

Prezydent USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali w piątek wieczorem telefonicznie o sytuacji na Ukrainie. Jak poinformował Biały Dom, oboje byli zgodni, że Rosja musi natychmiast wycofać swych żołnierzy z Krymu.

Obama i Merkel zażądali również umożliwienia wjazdu na Krym międzynarodowym obserwatorom . Podkreślili, że Rosja musi się zgodzić na utworzenie międzynarodowej grupy kontaktowej , która będzie pośredniczyła w dialogu między Moskwą a Kijowem, niezbędnego do deeskalacji konfliktu i przywrócenia terytorialnej integralności Ukrainy.

Polityczni przywódcy wyrazili swój głęboki niepokój z powodu jaskrawego naruszenia przez Rosję swą interwencją wojskową na Ukrainie prawa międzynarodowego - poinformował w komunikacie Biały Dom.

Prezydent USA i kanclerz Niemiec opowiedzieli się także za przeprowadzeniem w maju na Ukrainie wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich. Barack Obama, który spędza weekend w Key Largo na Florydzie, z zadowoleniem przyjął sankcje Unii Europejskiej wobec Rosji, a także wspólne stanowisko UE i USA w sprawie konfliktu na Ukrainie.

07:10

Ukraińska Rada Telewizji i Radia zwróciła się do operatorów sieci kablowych o wstrzymanie nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych. Chodzi o programy Wiesti, Rossija 24, Pierwszy i RTR-Planeta.

Rosjanie informowali już o ataku ”banderowców” i nacjonalistów na Krym, tysiącach uciekinierów z Ukrainy oraz rosyjskojęzycznych Ukraińcach, którzy powstali przeciwko nowej władzy w Kijowie, a także o amerykańskich najemnikach. Wszystkie te informacje okazały się nieprawdziwe. Nie dziwi zatem, że teraz Rada Telewizji i Radia wzywa operatorów, aby przestali transmitować rosyjskie kanały, zwracając uwagę, że naruszają one ukraińskie prawo.
Kilka dni temu zrobił to z własnej inicjatywy jeden z kijowskich operatorów, który uzasadnił swoją decyzję tym, że wzywają one do wojny, wrogości i nienawiści między narodami.

Tymczasem na Krymie z ekranów telewizorów znikają ukraińskie kanały telewizyjne, które w dość obiektywny sposób opisują konflikt na półwyspie. Nadajniki naziemne zostały przejęte przez Rosjan, dlatego teraz wszystkie najważniejsze kanały telewizyjne zostały zastąpione przez rosyjskie. Nie dotyczy to kablówek i telewizji satelitarnej.

Według badań przeprowadzonych w maju zeszłego roku, niemal dwie trzecie Ukraińców ma zaufanie do ukraińskich mediów. Tylko jedna trzecia pytanych stwierdziła, że ufa rosyjskim - najwięcej takich osób jest na wschodzie kraju.

06:50

Znów doszło do nocnych szturmów na Krymie. Około 20 osób oblegało punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych, ale po negocjacjach z ukraińskimi wojskowymi odstąpiło od oblężenia i odjechało.

Doszło także do ataku na ukraińską jednostkę wojskową A2355.  Według rozmówcy Interfaksu-Ukraina rosyjscy żołnierze sforsowali ciężarówką bramę i starali się przebić do siedziby dowództwa jednostki.

Według mediów, nie doszło do wymiany ognia.

Media ukraińskie podały także wieczorem w piątek informację o desancie w Sewastopolu 15 ciężarówek Kamaz z żołnierzami rosyjskimi. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na źródła w sztabie ukraińskiej marynarki wojennej, 15 ciężarówek zjechało z okrętu desantowego na brzeg, gdzie znajduje się baza brygady piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

PAP/IAR/agkm, to

''