Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 25.03.2014

25.03.2014. Kijów boi się rosyjskich prowokacji. Napięta sytuacja na granicy [relacja]

Około 9 tysięcy osób nie zostało wpuszczonych na Ukrainę. Dane dotyczą ostatnich kilku tygodni. Służba Graniczna zatrzymuje prowokatorów i inne osoby, które mogą dążyć do zdestabilizowania sytuacji na wschodzie i południu kraju.
Posłuchaj
  • Szczyt G7 w Brukseli, zamiast spotkania G8 w Soczi - relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR)
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

20.50

- Amerykanie są  wściekli, że Rosjanie zachowują się w taki sposób, jeśli chodzi o Krym i naruszenie granic Ukrainy. Od zakończenie II wojny światowej podstawą pokoju w Europie było szanowanie granic. To co zrobił prezydent Putin to błąd strategiczny - mówił w radiowej Jedynce ambasador USA w Polsce Stephen Mull.

20.15

Ostatni ukraiński okręt na Krymie zdobyty przez Rosjan. Szturm na "Czerkasy” trwał prawie 3 godziny.

czytaj więcej>>>

18.50

Na Ukrainie rozpoczęła działalność misja monitorująca Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która będzie obserwowała sytuację w zakresie przestrzegania praw mniejszości oraz bezpieczeństwa tego kraju.
- Ta misja powołana została po to, by stworzyć w miarę obiektywny obraz wydarzeń, bo w tej chwili wiemy tyle, ile wyczytamy w gazetach i internecie. Dziś co innego wynika z mediów rosyjskich, a co innego z informacji, które czytamy po angielsku czy po polsku. Musimy to wypośrodkować - powiedział PAP Adam Kobieracki, polski dyplomata pełniący obowiązki szefa misji.
Do Kijowa przybyło już 40 osób, które przechodzą szkolenia przed wyjazdem w teren. Misja wysłała także zespoły przygotowawcze, które założą jej bazy w Charkowie, Odessie, Dniepropietrowsku i Doniecku. - Za dwa-trzy dni przyjadą właściwi członkowie misji obserwacyjnej, których przysyłają państwa w niej uczestniczące. Na razie pracują tutaj wysłannicy różnych struktur OBWE, których ściągnęliśmy, żeby szybciej zacząć i nie czekać, aż stolice zdecydują, kogo wysłać w misję - wyjaśnił Kobieracki.

czytaj więcej >>>

18.20

Trwa szturm na ostatni ukraiński okręt na Krymie "Czerkasy" - podaje Ukrainska Prawda. Jak mówi agencji Ukraińska Prawda jeden z marynarzy, Aleksander Chutnik, Rosjanie podpłynęli pod jednostkę dwoma motorówkami. Załoga próbuje stawiać opór i manewrować okrętem tak, by Rosjanie nie dostali się na pokład.

16.50

Prezydent Barack Obama jest pod wrażeniem determinacji, z jaką sojusznicy USA gotowi są uczestniczyć w programie sankcji gospodarczych wobec Rosji, mimo iż może to również zaszkodzić ich gospodarkom.

(źródło:CNN Newsource/x-news)

czytaj więcej>>

16.45

Przewodniczący
Przewodniczący Rady Najwyższej Władimir Konstantinow z nowym rosyjskim paszportem. FOTO.: EPA/ARTUR SHVARTS

16.15

W drugim kwartale 2014 roku Ukraina nie zapłaci rosyjskiemu Gazpromowi więcej, niż 387 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu. - Nie mamy zamiaru się z nimi sądzić. Zamierzamy zapłacić tylko 387 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Jeśli będą się domagać innej ceny, i tak będziemy płacili 387 dolarów. Niech idą do sądu - powiedział ukraiński minister energetyki oraz polityki węglowej, Jurij Prodan.
Minister tłumaczył w Kijowie, że Rosja nie dokonała żadnych formalnych kroków w sprawie wypowiedzenia umów z Charkowa. - Nie zostały podjęte kroki w celu zmiany umowy na szczeblu oficjalnym. Istnieją tylko ustne oświadczenia - mówił Prodan.
Dzięki podpisanym w Charkowie w 2010 roku umowom Kijów przedłużył Moskwie do 2042 r. okres stacjonowania na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W zamian za to otrzymał zniżkę na kupowany w Rosji gaz.

15.50

- Znajdujemy się w zupełnie nowej sytuacji i solidarność między państwami Europy poddana jest wyjątkowo ciężkiej próbie. Różne państwa mają różny poziom zależności od Rosji. To jest właściwie najtrudniejsza próba, polegająca na tym, że każde państwo musi przekroczyć pewien poziom własnych interesów czy zależności - ocenił premier Donald Tusk. Jego zdaniem Moskwa zaczyna już odczuwac pierwsze skutki unijnych i amerykańskich sankcji.

(źródło: TVN24/x-news)

czytaj więcej>>>

15.03

Kijów negocjuje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pakiet pomocowy w wysokości 15-20 miliardów dolarów - poinformował minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak.

14.38

- Ukraina nie planuje powrotu do statusu państwa z bronią jądrową - oświadczył rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie Jewhen Perebyjnis. - Ukraina nie planowała, nie planuje i nie ma zamiaru odnawiania swego statusu jądrowego - powiedział.

czytaj więcej>>>

14.30

Wszyscy uchodźcy z Krymu otrzymają odpowiednią pomoc państwa - zapewniają władze w Kijowie. Liczba cywilów może sięgnąć czterech tysięcy. Szacuje się, że także około czterech tysięcy wojskowych będzie chciało opuścić półwysep. W poniedziałek pełniący obowiązki prezydenta podpisał dekret dotyczący ewakuacji wojsk ukraińskich z Krymu.

14.18

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało oświadczenie, w którym wyjaśnia, dlaczego  doszło do postrzelenia aktywisty nacjonalistycznej organizacji „Prawy Sektor”. Ołeksandr Muzyczko (pseudonim Saszko Biały) został kilkakrotnie postrzelony przez milicję podczas akcji zatrzymania grupy przestępczej w obwodzie rówieńskim. - Stawiał opór. Nie reagował na wezwania, by się zatrzymał. Próbował uciec. Otworzył ogień do milicjantów - mówił zastępca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Wołodymyr Jewdokimow.

Muzyczko zmarł z powodu ran postrzałowych. „Prawy Sektor” oskarżył MSW i ministra resortu o zaplanowanie zabójstwa ich aktywisty.

(źródło: 5 kanal/x-news)

13.57

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła na Twitterze, że jej okraszona wulgaryzmami wypowiedź, która wyciekła do internetu, została zmanipulowana przez rosyjską FSB, co jeszcze bardziej wzmocniło jej antyrosyjski wydźwięk.

- W rzeczywistości powiedziałam, że Rosjanie na Ukrainie to Ukraińcy. Dzień dobry FSB. Wybaczcie wulgarny język - napisała na swoim koncie na Twitterze.

/

13.45

Ukraiński Prawy Sektor obiecuje szefowi MSW zemstę za zastrzelenie jednego z działaczy tej organizacji. Milicja twierdzi, że zabity w nocy Ołeksandr Muzyczko, znany też jako Saszko Biały, był przestępcą.

Czytaj więcej >>>

13.23

Rosja wysłała 1400 agregatów prądotwórczych na Krym . Dzięki temu instytucje publiczne będą mogły funkcjonować mimo przerw w dostawach energii elektrycznej. Dochodziło do nich choćby w ostatnią niedzielę, gdy znaczna część Krymu tonęła w ciemnościach. Choć Półwysep Krymski przeszedł w ręce Rosji, nadal głównym operatorem na półwyspie jest ukraińska spółka Krymenergo.

13.14

Jan Techau, ekspert think-tanku Carnegie Europe: europejska podróż prezydenta USA Baracka Obamy służy demonstracji jedności Zachodu w obliczu aneksji Krymu przez Rosję, a pozostałe problemy w relacjach transatlantyckich schodzą na dalszy plan.
- Można uczciwie powiedzieć, że Władimir Putin jednoczy partnerów transatlantyckich - powiedział Techau.

13.10

Czy Wileńszczyzna nie stanie się litewskim Krymem? - zastanawiają się politycy na Litwie. Andrius Kubilius - były premier, a obecnie lider sejmowej opozycji - uważa, że Rosja dąży do wykorzystania problematyki Wileńszczyzny do realizacji swoich celów. O takim zagrożeniu napisał niedawno Departament Bezpieczeństwa Państwa.

12.20

Rafał Sadowski , analityk z OSW: Putin wywiera na Ukrainę presję ekonomiczną, bo chce przejąć kontrolę nad całym krajem.

- Już mieliśmy sygnały o blokowaniu ukraińskiego eksportu na rynek rosyjski. Rosjanie zapowiadają podwyżki cen gazu dla Kijowa. W związku z tym celem gry rosyjskiej jest cała Ukraina - mówił na antenie Polskiego Radia 24.

12.02

Rosja rozpoczyna manewry wojsk rakietowych na Syberii . W ćwiczeniach, które odbędą się od 25 do 29 marca, weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy. To kolejne manewry sił rosyjskich w tym miesiącu. Wcześniej 8500 żołnierzy ćwiczyło przy granicy z Ukrainą.

Czytaj więcej >>>

11.57

Ukraiński parlament przyjął ostatecznie dymisję ministra obrony Ihora Teniucha i powołał na to stanowisko generała wojsk ochrony pogranicza Mychajłę Kowala .

Mychajło Kowal pracował w administracji Służby Granicznej jako dyrektor departamentu kadrowego. 5 marca został porwany przez rosyjskich wojskowych pod Jałtą na Krymie. Po 3 godzinach został wypuszczony.

Witalij
Witalij Kliczko oraz p.o. szefa MON Mychajło Kowal fot. PAP/EPA/YURIY MAKSIMOV

11.47

Stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn ogłosił, że odchodzi ze stanowiska w proteście przeciwko bezczynności władz państwa wobec wydarzeń na okupowanym przez Rosję Krymie. - Wstydzę się za to wszystko - oświadczył w programie telewizyjnym nadanym w poniedziałek wieczorem.

11.42

Wielka Brytania rozważa zmianę umowy z Rosjanami na dostawę energii. W tym celu władze w Londynie rozważają możliwość anulowania porozumienia między Departamentem Energii i Zmian Klimatycznych a Rosyjską Państwową Korporacją Energii Jądrowej (Rosatom).

Zostało ono podpisane we wrześniu i zezwalało koncernowi Rosatom na wejście na brytyjski rynek energii jądrowej. Teraz brytyjski minister ds. energii Michael Fallon poinformował parlament, że umowa jest rewidowana "w świetle ostatnich wydarzeń".

11.34

PILNE: Parlament Ukrainy przegłosował dymisję ministra obrony Ihora Teniucha.

Czytaj więcej >>>

11.28

Politycy za naszą wschodnią granicą oskarżają Andrija Parubija , sekretarza ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o sianie paniki w kraju - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Olena Babakova z redakcji ukraińskiej Polskiego Radia.

W niedzielę Andrij Parubij ogłosił, że "celem Putina nie jest Krym, lecz cała Ukraina. Jego wojska skoncentrowane na naszej granicy są gotowe zaatakować w każdej chwili".

Czytaj więcej >>>

11.01

Rosyjscy komuniści chcą, aby przyłączenie Krymu do Rosji upamiętniono w nazwie placu w Moskwie. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej nazywa przyłączenie Krymu do Rosji "epokowym wydarzeniem”. Uważa też, że upamiętnienie Krymu w nazwie placu będzie służyć "przekazaniu historycznej pamięci potomnym”.

11.00

NATO jest zaniepokojone koncentracją rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Sekretarz generalny Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że sojusznicy w NATO mają gwarancje ochrony. - Jako Sojusz skupiamy się na efektywnej obronie krajów członkowskich. Wszyscy sojusznicy mogą być pewni naszej determinacji. Plany dotyczące szybkiej i skutecznej reakcji są przygotowane by zagwarantować ochronę - powiedział. Dodał, że NATO rozmawia także o możliwym wsparciu z władzami Ukrainy , która jest krajem partnerskim Sojuszu.

10.30

Parlament Ukrainy nie przyjął dymisji ministra obrony Ihora Teniucha, który oświadczył, że odchodzi ze stanowiska w związku z oskarżeniami o bezczynność w obliczu wojskowej agresji Rosji na Krym.

Czytaj więcej >>>

10.15

Jedne z liderów Prawego Sektora Ołeksandr Muzyczko zginął podczas próby aresztowania. Według relacji wiceministra spraw wewnętrznych Wołodymyra Jewdokimow a, Muzyczko miał zostać zatrzymany w związku z akcją specjalnej grupy milicji, która zajmowała się walką z przestępczością zorganizowaną.

Czytaj więcej >>>

Ołeksandr
Ołeksandr Muzyczko fot. PAP/EPA/PETRO HROMYH

09.38

Szef japońskiej dyplomacji Fumio Kishida najprawdopodobniej przełoży planowaną na kwiecień wizytę w Rosji - podała japońska agencja Jiji, powołując się na źródła rządowe.

Japonia to jedno z nielicznych azjatyckich państw, które po aneksji Krymu opowiedziało się za wprowadzeniem sankcji wobec Rosji.

09.29

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz o sytuacji na Ukrainie: w tej chwili nie ma żadnych sygnałów o bezpośrednim zagrożeniu dla Polski

Szef MSW uważa jednak, że trudno przewidzieć, co stanie się za pół roku. Sytuację na Ukrainie określił mianem "pełzającego konfliktu" . - Logika pełzającego konfliktu ma to do siebie, że może on dopełzać również do polskich granic - powiedział Sienkiewicz.

09.22

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku z rosyjskiego rynku wypłynęło około 70 miliardów dolarów, co świadczy o ucieczce kapitału z tego rynku. Odpływ funduszy jest spowodowany agresywną polityką rosyjskich władz - pisze "Financial Times".

08.56

Dmitrij Pieskow , rzecznik rosyjskiego prezydenta: Rosja jest zainteresowana kontynuowaniem współpracy w grupie G8 na wszystkich poziomach

08.42

Odpowiedź Zachodu na rosyjską aneksję Krymu będzie dominującym tematem szczytu UE-USA w Brukseli. Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje wizowe i finansowe na ponad 30 osób mających związek z aneksją Krymu, jednak Amerykanie poszli o krok dalej niż Unia i nałożyli sankcje na kilku rosyjskich oligarchów oraz na Bank Rossija.

Zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i przywódcy UE zagrozili też Rosji sankcjami gospodarczymi, jeśli dojdzie do inwazji na wschodnią Ukrainę, co zapewne potwierdzą podczas spotkania na szczycie.

07.59

Władimir Żyrinowski tłumaczy się w rosyjskiej prasie za ostatnie propozycje w sprawie Ukrainy. Wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej twierdzi, że nie składał Polsce propozycji rozbioru tego kraju. Mówi, że wysłał jedynie pismo informacyjne, aby Warszawa znała jego stanowisko w tej kwestii.

Czytaj więcej >>>

07.53

Rosja szykuje działania na południu Ukrainy - twierdzi MSZ w Kijowie. Według ukraińskich władz kolejne posunięcia Kremla świadczą o planach osłabienia miejscowych władz i destabilizacji w przygranicznych obwodach.

Ekspert wojskowy, Dmytro Timczuk jest zdania, że do otwartej agresji nie dojdzie. Będziemy mieli do czynienia raczej z powtórzeniem krymskiego scenariusza. Ludzie z terenu Federacji - tak zwani turyści Putina - opanowują organy miejscowej władzy, rady miejskie i zwracają się o pomoc do Rosji. Potem na scenę wkraczają rosyjskie oddziały zmechanizowane, albo paramilitarne grupy które działają nie wiadomo w czyim imieniu.

Czytaj więcej >>>

07.05

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu odwiedza bazę wojskową w Sewastopolu na Krymie

fot.
fot. PAP/EPA/VADIM SAVITSKY

06.51

Po dniu zdominowanym przez wydarzenia na Ukrainie we wtorek więcej uwagi powinno być poświęcone bezpieczeństwu jądrowemu. W Hadze trwa szczyt nuklearny z udziałem przedstawicieli 53 państw oraz organizacji międzynarodowych. Gospodarzem spotkania jest premier Holandii Mark Rutte.

06.14

Grupa G7 jest gotowa zintensyfikować akcje, w tym skoordynowane sankcje wobec Rosji, w przypadku dalszej eskalacji jej działań. We wspólnym komunikacie liderzy G7 poparli w poniedziałek integralność terytorialną Ukrainy.
Obecni w Hadze na szczycie ws. bezpieczeństwa nuklearnego przywódcy państw grupy G7 powiedzieli, że zawieszają udział w grupie G8 do czasu zmiany kursu przez Rosję.

(DE RTL TV/X-NEWS)

06.12

W nocy w Równem na Wołyniu nieznani sprawcy zabili Ołeksandra Muzyczko "Saszkę Białego", lidera Prawego Sektora na zachodniej Ukrainie.
Jak informuje portal Kresy.pl, Muzyczko został pobity i zastrzelony przed jedną z kawiarń w tym mieście.

IAR/PAP, to, asop

''