Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.03.2014

27.03.2014 Demonstracja przed ukraińskim parlamentem [relacja]

Aktywiści próbowali wejść się do środka. Wybito okna. Akcja to odpowiedź na zabicie przez milicjantów jednego z przywódców Prawego Sektora Ołeksandra Muzyczki.
Szturm Prawego Sektora na siedzibę Rady Najwyższej w KijowieSzturm Prawego Sektora na siedzibę Rady Najwyższej w KijowieTwitter/Rebecca Trenner
Posłuchaj
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): "NATO obroni Europejczyków, jeśli zajdzie taka potrzeba"
  • Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR): Obama zapowiada sankcje wobec Rosji
Czytaj także

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

21.31

W Kijowie Prawy Sektor przerwał swoją manifestację przed ukraińskim parlamentem. Działaczom tej skrajnie prawicowej organizacji udało się zmusić deputowanych do tego, aby w piątek rano rozpatrzyli dymisję ministra spraw wewnętrznych Arsena Awakowa.

21.18

Wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich Adam Eberhardt informuje na Twitterze, że w piątek Wiktor Janukowycz ma wygłosić oświadczenie. - Wszystko inne niż prośba Rosjan o wojskową "bratnią pomoc" brzmiałoby nielogicznie, niczym deeskalacja - pisze ekspert.

Odpowiada mu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej: - Jaki skutek tej kumulacji: manewry na granicy, demonstracje przed parlamentem, jutrzejsze wystąpienie Janukowycza?

screen/Twitter.com
screen/Twitter.com

I odpowiedź wiceszefa Ośrodka Studiów Wschodnich: - Nawet po ewentualnym wezwaniu Janukowycza Rosja nie musi od razu wchodzić. Proces obrzydzania wszystkim dookoła rządów Majdanu postępuje.

20.00

Prawy Sektor szturmuje gmach ukraińskiego parlamentu - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Aktywiści próbują wejść się do środka. Wybito okna. Akcja to odpowiedź na zabicie przez milicjantów jednego z przywódców Prawego Sektora na zachodniej Ukrainie Ołeksandra Muzyczki, pseudonim Saszko Biały. Według MSW, był on kryminalistą i został zastrzelony, ponieważ stawiał opór funkcjonariuszom.
Działacze żądają dymisji szefa resortu Arsena Awakowa. Część z nich chce wtargnąć do budynku, kierownictwo Prawego Sektora chce jednak, aby akcja miała charakter ostrzegawczy i aby kolejna manifestacja odbyła się w piątek rano. Działacze obawiają się bowiem, że niepokoje w Kijowie mogą być wykorzystane przez Rosjan, aby rozpocząć interwencję na Ukrainie.

czytaj więcej>>>

19.30

Po tygodniach sporów obie izby Kongresu USA porozumiały się i przyjęły ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów oraz nałożeniu sankcji na Rosję, by ukarać ją za aneksję ukraińskiego Krymu.

19.20

UE pracuje nad przyśpieszeniem pomocy finansowej dla Ukrainy - poinformował PAP wysoki rangą urzędnik Komisji Europejskiej. Dodał, że już pod koniec kwietnia Ukraina mogłaby dostać pierwsze 100 mln euro, a do końca czerwca - w sumie 850 mln euro.

19.10

Ukraiński parlament w drugim głosowaniu przyjął rządowy pakiet reform antykryzysowych. W pierwszym głosowaniu deputowani odrzucili projektu ustawy "o przeciwdziałaniu katastrofie finansowej i stworzeniu warunków dla wzrostu gospodarczego". Do wprowadzenia tych niepopularnych reform namawiał premier Arsenij Jaceniuk zapewniając, że jeżeli władze nie zdecydują się na ten krok, Ukrainie grozi bankructwo.

czytaj więcej>>>

17.35

Parlament Ukrainy odrzucił rządowy pakiet antykryzysowy, uzgodniony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Jego celem jest niedopuszczenie do katastrofy finansowej państwa oraz stworzenie podstaw dla rozwoju gospodarczego.

Ustawa w tej sprawie nie uzyskała jednak wymaganej większości. Dokument poparło jedynie 189 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

17.15

- Dalej mamy nadzieję, że Rosja wróci do dyplomacji i będzie współpracować z nami wszystkimi, by rozwiązać kwestię ukraińską w pokojowy sposób - powiedział prezydent Barack Obama podczas konferencji prasowej z premierem Włoch Matteo Renzim.

17.10

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję potępiającą referendum na Krymie z 16 marca i aneksję półwyspu przez Rosję. Rezolucję poparło 100 spośród 193 krajów członkowskich. 11 było przeciw, między innymi: Rosja, Białoruś, Korea Północna i Armenia. 58 państw wstrzymało się od głosu.
Projekt jest podobny do tego, którego przyjęcie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zablokowała 19 marca Rosja, mająca w Radzie prawo weta.

W tekście, który opracowali Ukraińcy, czytamy, że referendum "nie jest ważne i nie może stwarzać podstawy do jakichkolwiek zmian statusu Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol".
Rezolucje przyjmowane przez Zgromadzenie Ogólne ONZ nie są wiążące. Są jednak ważnym sygnałem politycznym i pokazują, że Moskwa nie ma szerszego poparcia dla swych działań.

16.40

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że trzeba ograniczyć zależności krajów Unii Europejskiej od dostaw źródeł energii z Rosji. - Konieczne jest nowe spojrzenie na całą politykę energetyczną - oświadczyła Merkel po spotkaniu w Berlinie z premierem Kanady Stephenem Harperem.

Udział
Udział rosyjskiego gazu ziemnego w całkowitym zużyciu tego paliwa w wybranych krajach Unii Europejskiej. PAP/DPA/Ziemienowicz Adam

16.30

W związku z kryzysem na Ukrainie Departament Stanu zorganizował kampanię #United ForUkraine. Ambasada USA w Polsce zachęca wszystkich chętnych do wzięcia w niej udziału. Wystarczy wysłać swoje zdjęcie, na którym trzyma się kartkę z napisem: „Jestem z Ukrainą #UnitedForUkraine”.

Ambasador
Ambasador USA w Polsce Stephen Mull

 

Na zgłoszenia placówka czeka do 6 kwietnia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.15

Władimir Putin chce zmian prawa, które pozwolą na skuteczniejszą walkę "z tymi, którzy w samej Rosji działają na rzecz innych krajów". Podczas spotkania z władzami Rady Federacji, izby wyższej parlamentu prezydent mówił, że należy przeprowadzić analizę wydarzeń na Ukrainie i podjąć decyzję co do zmian prawa. Jak powiedział, Rosjan trzeba chronić od ekstremizmu, ale nie kosztem naruszania swobód obywatelskich.

16.00

Rosja zgromadziła ok. 100 tys. żołnierzy wzdłuż swojej granicy z Ukrainą - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony  Andrij Parubij. Według niego, Rosjanie stacjonują przy granicy z Ukrainą, w kierunku na Charków i Donieck. Amerykański wywiad ocenia, że rosyjskich żołnierzy w rejonie napięcia jest znacznie mniej - około 30 tys.

15.57

Rosja nie zamierza wydawać Ukrainie Wiktora Janukowycza bez gwarancji bezpieczeństwa dla niego - oświadczył ambasador Rosji na Białorusi Aleksandr Surikow. Dodał, że z prawnego punktu widzenia Janukowycz jest nadal prezydentem. Ambasador dodał, że Rosja obecnie nie może współpracować z władzami ukraińskimi. "W tym celu Ukraina powinna wybrać prawomocną władzę. Dzisiejsze władze są nieprawomocne" - oświadczył.

15.45

Rosja wzmacnia obecność militarną pod ukraińską granicą. Przez obwód briański przejeżdżają pociągi ze sprzętem wojskowym. Według dyplomatów w Kijowie, miejscem stacjonowania pojazdów jest wioska Czurowiczi, położona zaledwie 18 km od granicy z Ukrainą.

(źródło: STORYFUL/x-news)

15.07

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powołał międzynarodową grupę ekspertów, która będzie doradzać i pracować nad nową strategią sojuszu w obliczu narastającego na Ukrainie konfliktu i zagrożenia ze strony Rosji. W jej skład wszedł między innymi dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski.

-  Potrzebujemy większej obecności NATO w Europie Środkowowschodniej. Stałej, permanentnej, wojskowej obecności NATO na terytorium Polski, państw bałtyckich i innych krajów graniczących z tym obszarem niestabilności. Potrzebujemy stałych ćwiczeń, manewrów, które przygotowują sojusz na tego rodzaju scenariusz, z którym mamy do czynienia teraz. Powinniśmy uaktualniać także plany ewentualnościowe (plany działania na wypadek agresji na członka NATO - powiedział PAP Zaborowski.

czytaj więcej>>>

14.20

Będzie zmiana na stanowisku dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Marek Komorowski złożył wniosek o odwołanie ze stanowiska. Powodem są względy osobiste - wynika z oficjalnego komunikatu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło działać sześć lat temu. Zajmuje się przede wszystkim  analizowaniem zagrożeń. Zapewnia obsługę Rady Ministrów, premiera, szefa MSWiA i Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego.

13:59

Objęty sankcjami wizowymi Unii Europejskiej doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisław Surkow, już po ich wprowadzeniu przez UE przebywał w Sztokholmie - poinformował szwedzki dziennik "Dagens Industri".
"Dagens Industri" zauważa, że szwedzki rząd wydaje się nie wiedzieć, w jaki sposób przepisy o wprowadzeniu sankcji mają być w praktyce stosowane w Szwecji. Dziennikarze gazety nie uzyskali odpowiedzi na to pytanie w MSZ ani w ministerstwie sprawiedliwości. Sprawą pobytu Surkowa w Szwecji zajęła się policja graniczna.

Władisław Surkow odpowiada w administracji prezydenta Rosji za relacje z Ukrainą i Gruzją, a także Abchazją i Osetią Południową, dwiema zbuntowanymi republikami, które przy poparciu Moskwy w 2008 roku oderwały się od Gruzji. Jest autorem pojęcia "suwerenna demokracja", określającego zbudowany przez Putina ustrój oparty na fasadowej demokracji. Uważa się go za twórcę putinowskiej partii Jedna Rosja i inicjatora kilku prokremlowskich ruchów młodzieżowych. Kiedyś określił Putina jako "człowieka zesłanego Rosji przez los i Pana Boga w trudnym dla niej czasie".

13:46

Rosja powinna stworzyć swój narodowy system płatniczy podobny do tych jakie mają Chiny i Japonia - zapowiada prezydent Władimir Putin.
Rosyjski przywódca ostrzegł Zachód, że restrykcje jakie spotkały rosyjskie banki ze strony niektórych firm, przyniosą tym firmom negatywne skutki.

13:45

Dania proponuje wysłanie sześciu myśliwców F-16 do trzech krajów bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy, aby pomóc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej - poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard.
Minister Lidegaard powiedział, że do NATO należy decyzja o tym, ile samolotów będzie potrzebnych do patroli.- To sygnał dla trzech krajów bałtyckich, że stoimy z nimi ramię przy ramieniu, lecz także dla Rosji, że traktujemy NATO z całą powagą - powiedział Lidegaard po spotkaniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

13:30

Pomimo napiętych stosunków niemiecko-rosyjskich z powodu aneksji Krymu przez Moskwę prezes Siemensa, jednego z największych koncernów w Niemczech, Joe Kaeser odwiedził Rosję, zapowiadając podczas spotkania z prezydentem Władimirem Putinem dalsze inwestycje.

Szef
Szef Siemensa, Joe Kaeser, w oczekiwaniu na spotkanie z Władimirem Putinem

13:20

Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko oświadczyła, że wystartuje w zapowiedzianych na 25 maja wyborach prezydenta.

czytaj więcej>>>

12:59

W ciągu najbliższych pięciu lat Litwa powinna zwiększyć środki finansowe na obronność do 2 proc. PKB - oznajmiła prezydent Dalia Grybauskaite, występując w litewskim Sejmie z dorocznym orędziem.
Prezydent zaznaczyła, że "innej możliwości nie ma". - Zanim przyjdzie pomoc, musimy być w stanie sami się obronić" - wskazała Grybauskaite. Jednakże premier kraju Algirdas Butkeviczius, komentując wystąpienie prezydent Grybauskaite, zaznaczył, że "obecna sytuacja finansowa kraju "raczej nie pozwala na taki wzrost środków finansowych na obronę kraju", zapewnił jednak, że resort obrony otrzyma więcej pieniędzy.
Z najnowszych analiz amerykańskiego wywiadu, do których dotarła telewizja CNN, wynika, że Rosja zgromadziła wystarczające siły, aby planować szybkie zajęcie terenów sięgających aż po Naddniestrze. Amerykanie mówią też o realnym zagrożeniu dla krajów bałtyckich.

12:38

Według komisarza Janusza Lewandowskiego celem jest też wprowadzenie poważnych ułatwień wizowych, a być może ruchu bezwizowego dla Ukraińców już w 2015 roku . Warunkiem jest wprowadzenie przez Ukrainę paszportów biometrycznych .

12:30

Komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski poinformował, że w trakcie wizyty delegacji Komisji Europejskiej w Kijowie wypracowano "program osłonowy dla Ukrainy", dotyczący m.in. pomocy finansowej, dostaw gazu oraz handlu. W środę w Kijowie przebywała około 40-osobowa delegacja KE, na czele z Lewandowskim i komisarzem UE ds. rozszerzenia Stefanem Fuelem.
Lewandowski wyjaśnił, że plany te dotyczą możliwości zwrotnego przepływu gazu na Ukrainę od granicy ze Słowacją, a w dalszej kolejności od granicy z Węgrami i z Polską, zniesienia albo obniżenia ceł na 371 artykułów przemysłowych i rolnych, jak również "osłony finansowej".

Według Lewandowskiego UE zamierza "możliwie najwcześniej" przekazać Ukrainie pierwszą ratę pomocy makroekonomicznej. Może to nastąpić na początku czerwca, ale Lewandowski nie wykluczył, że uda się przyspieszyć wypłatę tak, aby pieniądze popłynęły na Ukrainę jeszcze w maju w okresie wyborów prezydenckich, planowanych na 25 maja. O przyspieszenie wsparcia finansowego zwrócił się premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Nie chodzi tylko o wybory, ale o problem ratingu Ukrainy i obsługi zadłużenia - tłumaczył Lewandowski.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej Ukraina ma otrzymać w sumie 1,6 mld euro pomocy makroekonomicznej. Do początku czerwca kraj ten otrzyma na pewno 100 mln euro, trwają też starania o szybkie uruchomienie kolejnych 500 mln. Ukraina może też liczyć jeszcze w tym roku na dodatkowe środki z Instrumentu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa oraz Instrumentu Stabilizacji i Pokoju.

12:13

Dialog z Ukrainą jest kontynuowany mimo odwołania z Mińska ambasadora Ukrainy - oświadczył rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk na briefingu w Mińsku. Już po odwołaniu ukraińskiego ambasadora w celu konsultacji ambasador Białorusi Walancin Wialiczka w Kijowie spotkał się z nowym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy - oświadczył Mironczyk.

11:48

Denuncjowanie przeciwników politycznych jako antysemitów i faszystów jest stosowanym od dawna chwytem rosyjskiej propagandy - powiedział amerykański historyk Timothy Snyder podczas spotkania w Berlinie poświęconego Janowi Karskiemu i Witoldowi Pileckiemu.
Aparat propagandowy ZSRR przedstawiał po wojnie Karskiego - człowieka, który tak dużo uczynił dla Żydów - jako antysemitę, by skompromitować go w oczach Amerykanów i zneutralizować jego antykomunistyczną postawę - powiedział amerykański historyk. Podobną taktykę stosowano wobec Pileckiego. - A teraz identyczne chwyty stosowane są na Ukrainie, by kompromitować nowy rząd - podkreślił Snyder. Autor książki "Skrwawione ziemie" uczestniczył w środę wieczorem w spotkaniu poświęconym Karskiemu i Pileckiemu w siedzibie Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy w Berlinie

11:40

Politycy PiS zaapelowali do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego o wycofanie się - w związku z rosyjską agresją i aneksją Krymu - z przygotowań do organizacji Roku Polskiego w Rosji i Roku Rosji w Polsce w 2015 r.

11:06

Kilkaset milionów euro z unijnej kasy może być przekazanych Ukrainie już w maju. A to oznacza przyspieszenie i wypłatę pożyczki jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Komisarz do spraw budżetu powiedział, że oficjalnie termin wypłaty ustalono na czerwiec, co nie spodobało się ukraińskim władzom. Janusz Lewandowski rozmawiał na ten temat wczoraj w Kijowie z szefem ukraińskiego rządu. - Premier nie jest zadowolony, oczekuje od nas przyspieszenia. Ale wybadawszy nasze struktury, wolę później oświadczyć, że jest miła niespodzianka - powiedział komisarz. I dodał, że prace nad uruchomieniem pakietu finansowego i tak są szybkie, jak na warunki unijne. Kilkaset milionów euro z obiecanych niecałych dwóch miliardów ma być przekazane na natychmiastową spłatę rachunków za rosyjski gaz oraz wypłatę zaległych rent i emerytur. Te fundusze to tak zwana szybka pomoc, która nie rozwiąże problemów Ukrainy, ale ma uwiarygodnić ją w oczach inwestorów. Oprócz tego Komisja Europejska przygotowała pakiet finansowy, rozpisany na lata, w wysokości prawie 11 miliardów euro. Te pieniądze będą jednak wypłacane dopiero po zobowiązaniu rządu w Kijowie do przeprowadzenia reform.

11:03

Środki, które Ukraina otrzyma od MFW, powinny być przeznaczone g łównie na spłatę zadłużenia zewnętrznego oraz reformy rynku gazowego i węglowego - powiedział PAP były wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Wołodymyr Łanowyj.  Dodał, że Ukraina musi ustabilizować kurs waluty narodowej, hrywny. Ekspert wskazał, że jednym z najważniejszych problemów jest restrukturyzacja państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy.

11:00

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za jej działania na Krymie mogą odbić się na niektórych międzynarodowych kontraktach Rosatomu - poinformował szef tego państwowego koncernu zarządzającego rosyjską energetyką atomową Siergiej Kirijenko. Nie podał szczegółów. Reuters przypomina, że Rosatom (Federalna Agencja Energii Atomowej) buduje lub planuje zbudować elektrownie jądrowe w kilku krajach, m.in. na Węgrzech . We wtorek Wielka Brytania poinformowała, że w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie rewiduje zawarte z Rosatomem porozumienie w sprawie współpracy nuklearnej, które miało umożliwić rosyjskiemu koncernowi potencjalne przygotowanie się do wejścia na brytyjski rynek.

10:52

Ukraina jest na skraju bankructwa, ale rząd do tego nie dopuści - zapewniał w ukraińskim parlamencie premier Arsenij Jaceniuk, który zapowiada radykalne reformy.
Występując w Radzie Najwyższej, Arsenij Jaceniuk podkreślił, że w budżecie brakuje faktycznie niemal 300 miliardów hrywien, czyli 100 miliardów złotych. Premier przewiduje, że w tym roku PKB spadnie o 3%, a inflacja może sięgnąć nawet 14%. Jeżeli nie zostaną przeprowadzone odpowiednie reformy, wśród nich: zmniejszenie liczby urzędników, zamrożenie pensji minimalnej, podwyższenie taryf na gaz i ciepło, Ukrainie grozi bankructwo i spadek PKB o 10%:


10:40

Na forum ukraińskiego parlamentu premier Arsenij Jaceniuk zapowiedział ograniczenie deficytu budżetowego o 48,5 mld hrywien (ok. 13.3 mld PLN). - Podzieliliśmy tę sumę na dwie części. 24,7 mld będzie pochodzić z wyższych dochodów do budżetu. O 23,8 mld hrywien zmniejszymy wydatki - zapowiedział Arseniuk. Zwrócił się do nieobecnych na sali przedstawicieli Partii Regionów, podkreślając, że wyższe dochody będą pochodzić m.in. z podwyżki podatków od największych przedsiębiorstw. - Szkoda, że nie ma tych deputowanych, oni są reprezentantami wielkiego biznesu - mówił Jaceniuk.

(Espreso TV/x-news)

10:16

Aż 88 procent obywateli Federacji Rosyjskiej aprobuje przyłączenie Krymu do FR , nie akceptuje 7 procent - wynika z najnowszego sondażu Centrum Analitycznego Jurija Lewady , rosyjskiej pracowni badania opinii publicznej. Zdaniem 86 proc. Rosjan secesja Krymu, a następnie jego wejście w skład Federacji Rosyjskiej, to realizacja prawa mieszkańców półwyspu do samostanowienia. Tylko 8 proc. obywateli FR uznało to za "aneksję, oderwanie przez Rosję od Ukrainy przy użyciu siły".
Dwie trzecie Rosjan (67 proc.) poparło też ewentualne przyjęcie do Federacji Rosyjskiej innych regionów Ukrainy, jeśli ich mieszkańcy - tak jak mieszkańcy Krymu - opowiedzą się w referendum za secesją i wejściem w skład FR . Przeciwko temu wystąpiło 19 proc. obywateli Rosji. Sondaż przeprowadzono 21-24 marca.

09:58

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w czwartek, że cena rosyjskiego gazu dla jego kraju może od 1 kwietnia sięgnąć 480 dolarów za 1000 metrów sześciennych . Rząd ukraiński zakłada taką podwyżkę przy rewizji budżetu na 2014 rok - dodał Jaceniuk.
W pierwszym kwartale bieżącego roku Ukraina płaciła za importowany gaz z Rosji 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych.


09:57
Międzynarodowy Fundusz Walutowy oświadczył , że uzgodnił z Ukrainą udzielenie jej kredytu stand-by w wysokości 14-18 mld dolarów.
Umowa ta, jak pisze Reuters, otworzy możliwość dalszych pożyczek.
MFW oświadczył również, że jego pomoc dla Ukrainy może stać się częścią szerszego międzynarodowego wsparcia finansowego dla tego kraju, które w ciągu dwóch lat może wynieść 27 mld dolarów.  Więcej >>> [ Zob. także: komunikat IMF ]


09:18

Siły powietrzne rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęły ćwiczenia, podczas których na poligonie w Kraju Krasnodarskim ostrzelają z rakiet i zbombardują cele naziemne - podała w czwartek agencja Interfax, powołując się na służbę prasową Okręgu. Więcej >>>

09:04

Amerykanie zakładają, że Rosja może się starać o zajęcie wschodniej Ukrainy, tak by mieć również dostęp od Krymu od strony lądu – twierdzi CNN. Poza tym rosyjskie siły miałyby udać się w stronę trzech dużych miast – Charkowa, Ługańska i Doniecka. Obecnie zaś koncentrują się w Rostowie, Kursku i Biełgorodzie oraz wokół tych miast - twierdzi amerykański wywiad, według CNN.

Google
Google Maps

08:55

Jak relacjonuje dziennikarka CNN, sytuacja na granicy z Ukrainą przypominać ma gromadzenie rosyjskich oddziałów wojskowych przed agresją rosyjską w Czeczenii i w Gruzji, w zakresie liczby i rodzaju jednostek. CNN pisze, że wywiad i urzędnicy Pentagonu poinformowali o tej sprawie Kongres. W konsekwencji, republikańscy członkowie senackiej komisji ds. wojskowych przesłali list do Białego Domu, wyrażając w nim swoje zaniepokojenie rozwojem wydarzeń.  Dokument też jest niejawny, ale według CNN stwierdzono w nim, że Moskwa może zaatakować wschodnią i południową Ukrainę, dążąc ku Naddniestrzu, a nawet starać się o nabytki nad Bałtykiem.

Urzędnicy amerykańscy oceniają, że przy granicy z Ukrainą skoncentrowano około 30 tysięcy żołnierzy. Jak pisze CNN, wywiad USA ocenia, że to za dużo jak na ćwiczenia, a poza tym nie ma oznak, by manewry na tych terenach rzeczywiście się odbywały.

08:42

Według tajnego dokumentu wywiadu USA, prawdopodobieństwo wkroczenia wojsk Rosji na Ukrainę jest większe niż poprzednio myślano – o tym poinformowały korespondentkę CNN źródła w ministerstwie obrony USA.

Barbara Starr (CNN) relacjonuje, że ostrzeżenie o zwiększonym prawdopodobieństwie inwazji na wschodnią Ukrainę zawiera niejawny raport. Jak mówi, jego treść opisali jej dwaj urzędnicy administracji. Zaznaczyli oni, że pewności nie ma, jednak w ciągu ostatnich 3-4 dni pojawiło się kilka niepokojących sygnałów.

08:15

Lider partii UDAR Witalij Kliczko powiedział ukraińskojęzycznemu serwisowi BBC, iż nie wyklucza poparcia kandydatura Petra Poroszenki w II turze wyborów. Zaznaczył, że za wcześniej, by o tym mówić. Potwierdził, że sam zamierza kandydować na urząd prezydenta Ukrainy. Z kolei Poroszenko mówił, że sprawa jego udziału w wyborach rozstrzygnie się w sobotę. Według jednego z ostatnich sondaży, Poroszenko miałby znaczną przewagę nad każdym z kandydatów, którzy mogliby dostać się do II tury.

Witalij
Witalij Kliczko i Petro Poroszenko w Londynie, fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

07:45

Reporterzy Radia Dla Ciebie dotarli do ukraińskich uchodźców z Krymu, którzy skarżą się warunki panujące w ośrodku w Podkowie Leśnej pod Warszawą. Ewa Piechota, rzecznik Urzędu ds. Cudzoziemców odpiera zarzuty dotyczące brudnych ścian, pościeli i fatalnych warunków sanitarnych.
Po dniu spędzonym w podwarszawskiej Podkowie Leśnej Ukraińcy trafili do ośrodka w Łukowie koło Siedlec.

06:58

Zdaniem brytyjskiego ministra obrony Philipa Hammonda Zachód nie powinien zbytnio militaryzować obecnej konfrontacji z Rosją wokół aneksji Krymu ponieważ byłoby to na rękę Władimirowi Putinowi. Opowiedział się za ekonomicznymi i dyplomatycznymi środkami nacisku na Moskwę.
Hammond, który przebywa z wizytą w Waszyngtonie, opowiedział się w środę za unikaniem przez NATO zbyt agresywnej militarnej reakcji na obecny kryzys w stosunkach z Rosją. Jego zdaniem należy wykorzystywać w pierwszym rzędzie dyplomatyczne i ekonomiczne środki nacisku.
Hammond opowiedział się w szczególności za wykorzystaniem polityki energetycznej, w tym inwestowania w projekty, które dałyby Europie większą niezależność od dostaw ropy i gazu z Rosji. - Zawsze jest kuszące dostrzegać u przeciwnika jego silne strony, ale powinniśmy także określić słabości Rosji, której piętą achillesową jest jej gospodarka. Z Rosji ucieka kapitał w odpowiedzi na zachodzące wydarzenia - ocenił brytyjski minister.
Zastrzegł, że deeskalacja konfliktu nie oznaczałaby zaakceptowania przez sojuszników z NATO aneksji Krymu. - Społeczność międzynarodowa nie uzna tego co się stało jako status quo. Będą konsekwencje dla Rosji: ekonomiczne, dyplomatyczne i inne - podkreślił.

06:38

W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainie, USA oraz inne kraje NATO planują jeszcze bardziej wzmocnić wojskową obecność u sojuszników w Europie Wschodniej, wysyłając tam siły lądowe i morskie - powiedział w środę doradca prezydenta USA Ben Rhodes.
- Będziemy nasilać rotacje naszych sił lądowych i morskich u sojuszników z NATO jako uzupełnienie do (już wysłanych) sił powietrznych - powiedział dziennikarzom zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes na pokładzie prezydenckiego samolotu lecącego do Rzymu z Brukseli. Rhodes odmówił podania pełnej listy państw, do których mają zostać wysłane dodatkowe siły, ale przyznał, że w centrum amerykańskich wysiłków są od początku ukraińskiego kryzysu "Polska, Estonia, Litwa i Łotwa".
Sam prezydent Obama wygłaszając w środę przemówienie w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych zasygnalizował, że NATO zwiększy swa obecność u sojuszników w Europie Wschodniej i będzie zawsze przestrzegać zobowiązania kolektywnej obrony sojuszników.
- Kraje NATO nigdy nie są same. Dziś samoloty NATO patrolują niebo nad krajami bałtyckimi, wzmacniamy obecność w Polsce. Jesteśmy gotowi zrobić więcej - powiedział prezydent. Dodał, że każdy kraj Sojuszu musi brać w tym udział i "wykazać polityczną wolę do inwestowania w naszą kolektywną obronę".
Obama podkreślił, że Ukraina nie jest członkiem NATO, a " Rosja nie zostanie usunięta z Krymu, ani nie będzie odstraszana od dalszej eskalacji za pomocą siły zbrojnej ". - Ale jeśli będziemy zjednoczeni, Rosjanie zrozumieją, że nie osiągną bezpieczeństwa, dobrobytu i statusu, do którego dążą, poprzez brutalną siłę - powiedział.

06:40

Zgromadzenie Ogólne ONZ zajmie się projektem rezolucji w sprawie uznania referendum na Krymie za nieważne . O przyjęcie takiej uchwały wnosiła Ukraina. Wcześniej podobny wniosek został zawetowany przez Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

W tekście czytamy, że referendum "nie jest ważne i nie może stwarzać podstawy do jakichkolwiek zmian statusu Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol".

Jeśli Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmie rezolucję, nie będzie ona wiążąca dla żadnej ze stron. Będzie jednak ważnym sygnałem politycznym dla Rosji i udowodni, że Moskwa nie ma szerszego poparcia dla swych działań.

06:20

Pekin korzysta na ochłodzeniu stosunków Rosji z Zachodem po aneksji Krymu . Rosyjskie media komentują w ten sposób podróż przywódcy Chin Xi Jinpinga po Europie.

Dziennik ”Kommiersant” zauważa, że w sytuacji, gdy Rosja znów jest postrzegana jako główne zagrożenie Zachodu, Pekin buduje nowe stosunki z Europą. Usunięcie różnic zdań z przeszłości, zakończenie sporów politycznych i stworzenie jak najlepszych warunków dla przedsiębiorców z dalekiego wschodu - to najważniejsze cele chińskiego przywódcy - pisze moskiewska gazeta.

Dmitrij Polikanow z rosyjskiego Centrum Badań Politycznych powiedział gazecie, że „ w warunkach niestabilnej sytuacji europejskich gospodarek i rosnącej wagi Chin liderzy państw są gotowi przymknąć oczy na problemy, które dotąd drażniły w relacjach z Pekinem”. Analityk podkreśla, że dla Pekinu, który dotąd był głównym przeciwnikiem państw zachodnich, pojawienie się nowego zagrożenia w postaci Moskwy jest bardzo korzystne

PAP/IAR/inne/ CNN /agkm

(Obama: nie można ignorować lekcji historii, zapisanych na europejskich cmentarzach; źr. CNN Newsource/x-news)

(Radosław Sikorski: umowa stowarzyszeniowa jest szansą na modernizację Ukrainy, TVN24/x-news)

''