Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 02.04.2014

03.04.2014. Koniec pokoju w Europie? Politycy mówią o zimnej wojnie [relacja]

Rosja dąży do odtworzenia strefy wpływów na obszarze dawnego Związku Radzieckiego - ocenił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że interwencja Rosji na wschodniej Ukrainie byłaby "historycznym błędem".
Posłuchaj
  • Rosja rozwiązała z Ukrainą umowy dotyczące Floty Czarnomorskiej. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • NATO potwierdza niewielkie wycofanie Rosjan. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

20.30

Do ukraińskiej armii zmobilizowano już 19 tys. żołnierzy - poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij na briefingu w Kijowie.

19.40

Petro Poroszenko faworytem majowych wyborów prezydenckich pna Ukrainie. Według sondażu opublikowanego przez organizację "Postępowe Inicjatywy Prawne" Poroszenko liczyć na poparcie 38,3 proc. ankietowanych.

czytaj więcej>>>

18.48

Szwajcaria zadeklarowała, że zastosuje się do części sankcji nałożonych przez Unię Europejską na 33 osoby z Rosji w związku z aneksją Krymu. Na mocy decyzji szwajcarskiego rządu osoby, wobec których obowiązują unijne sankcje, nie mogą już zakładać w Szwajcarii nowych kont bankowych ani realizować jakichkolwiek nowych transakcji za pośrednictwem tamtejszych instytucji finansowych. Osobom tym nie wolno również transferować do Szwajcarii żadnych aktywów majątkowych.
Jak głosi oficjalny komunikat, rząd nie chce, by powstało wrażenie, że szwajcarski rynek finansowy ciągnie korzyści z restrykcyjnych posunięć UE.
Żadnym ograniczeniom nie będzie natomiast podlegać działalność biznesowa, jaką osoby objęte sankcjami podjęły w Szwajcarii już wcześniej. Jednak na mocy rozporządzenia rządu działalność ta musi zostać zgłoszona sekretariatowi stanu do spraw gospodarki

18.40

Nie będzie koncertu Chóru Alexandra Pustovalova w Filharmonii Krakowskiej. - Zdecydowałem się odwołać koncert bo otrzymałem informację od Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa o planowanym przed niedzielnym koncertem proteście. Nie mogę być pewien bezpieczeństwa wykonawców i odbiorców. Filharmonia jest miejscem kontemplacji muzyki, a nie demonstracji- powiedział dyrektor Filharmonii Bogdan Tosza. O odwołanie imprezy apelował sejmik województwa małopolskiego.

czytaj więcej>>>

18.20

Dwa dywizjony przeciwlotnicze i nadbrzeżny dywizjon rakietowy marynarki wojennej ćwiczyły strzelanie artyleryjskie na poligonie sił powietrznych w Ustce.
Strzelano do różnych celów powietrznych - zrzuconej z samolotu bomby oświetlającej, śmigłowca i samolotu wrogiej armii. (źródło: TVN 24/x-news)

18.10

Wojska rosyjskie nadal znajdują się w stanie gotowości bojowej - oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Andrij Parubij. - Informacja, że część wojsk została wycofana z granicy, nie odpowiada rzeczywistości - powiedział.

czytaj więcej>>>

17.55

Kijów gotów do rozmów z Moskwą. Premier Arsenij Jaceniuk podkreślił, że Rosja musi uznać niepodległość Ukrainy i jej pragnienia dołączenia do Unii Europejskiej. Szef rządu odniósł się też do warunków, które stawia Moskwa, między innymi uznania języka rosyjskiego za drugi język państwowy. Jego zdaniem, grupa osób ukraińskojęzycznych jest druga pod względem liczebności w Rosji, dlatego ukraiński powinien być drugim językiem państwowym w Rosji albo chociaż mieć specjalny status.

17.42

- Jeśli nie znajdzie się dobrego wyjścia z sytuacji, jaka zaistniała na Ukrainie po aneksji Krymu, to kryzys ten może mieć szersze efekty uboczne - ostrzega szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

17.39

Rosja grozi zawieszeniem udziału w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow wyjaśnił, że posunięcie takie jest rozważane w Moskwie w kontekście zgłoszonych na forum Zgromadzenia propozycji ukarania Rosji poprzez odebranie prawa głosu delegacji Federacji Rosyjskiej lub nawet pozbawieniem jej wszelkich uprawnień. - Jeśli Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy będzie się skłaniać ku twardemu wariantowi sankcji, delegacja FR sama zawiesi swoje członkostwo co najmniej do końca tego roku - oświadczył rosyjski parlamentarzysta.

17.20

Odnaleźli się zaginieni przez kilka godzin ukraińscy dziennikarze. Rosjanie zatrzymali ich tuż po przekroczeniu granicy.

16.50

Wśród Rosjan znacznie spadł wskaźnik popularności USA i UE - wynika z opublikowanego sondażu Centrum Lewady. Pod koniec marca 61 proc. Rosjan twierdziło, że ma złą lub bardzo złą opinię o USA, a 51 proc. - o UE. W styczniu złe lub bardzo złe zdanie o USA miało 44 proc. ankietowanych, a o Unii Europejskiej - 32 proc.

16.20

Rosja jest zaniepokojona decyzją NATO o zawieszeniu współpracy z Moskwą. Informacje tej treści przekazał minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w trakcie rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym. Wcześniej rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz zarzucił NATO, że zawieszając współpracę z Moskwą, Sojusz wraca do języka zimnej wojny, co nie służy żadnej ze stron.

15.50

Obalony prezydent Ukrainy wyraził ubolewanie z powodu przyłączenia Krymu do Rosji. Wiktor Janukowycz spotkał się w Rostowie nad Donem z grupą rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy. W rozmowie z agencją Associated Press nazwał „wielką tragedią” oderwanie Półwyspu Krymskiego od Ukrainy i oświadczył, że gdyby mógł, to nigdy by do tego nie dopuścił.

czytaj więcej>>>

15.25

Ekipa ukraińskiej telewizji Kanał 5 zaginęła przy granicy z Rosją. Tuż po jej przekroczeniu została zatrzymana, potem kontakt z jej członkami urwał się.

czytaj więcej>>>

15.20

Inwazja Rosji na Ukrainę byłaby historycznym błędem - oświadczył sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Po zakończeniu dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Rasmussen powiedział, że gdyby Rosja zdecydowała się na wejście na terytorium Ukrainy, to NATO podejmie kolejne kroki, a Moskwę czeka dalsza izolacja na arenie międzynarodowej.

(źródło:CNN Newsource/x-news)

14.50

Premier Rosji deklaruje, że Moskwa chce dobrych stosunków gospodarczych z USA i UE. - Uwzględniając obecną sytuację widzimy, że interesy gospodarcze nie powinny być składane w ofierze politycznym ambicjom, uprzedzeniom i generalnie rzecz ujmując politycznym pozycjom, nawet jeśli nasze stanowiska wobec tych czy innych problemów międzynarodowych się różnią - powiedział Dmitrij Miedwiediew.

14.30

Szefowie dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych spotkali się w Brukseli. Radosław Sikorski i John Kerry rozmawiali w kwaterze głównej NATO o sytuacji na Ukrainie oraz o planowanym zwiększeniu obecności Sojuszu na wschodzie Europy.

13.53

Misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie może zostać zwiększona ze 100 do 500 obserwatorów - oświadczył pełniący obowiązki szefa misji Adam Kobieracki na konferencji prasowej w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.
- Na początek misja składa się ze 100 osób. Mamy możliwość poszerzenia jej do 500 - oznajmił Kobieracki. Jak dodał, misja chce przede wszystkim jak najszybciej rozmieścić obserwatorów. - Jesteśmy gotowi rozszerzyć tę misję w tydzień-dwa po tym, jak przystąpią do pracy - zaznaczył.

13.50

Rosyjska gospodarka zwolni. Przyznaje to szefowa rosyjskiego banku centralnego, Elwira Nabiullina.

Jej zdaniem, prognozy wzrostu na ten rok, trzeba będzie prawdopodobnie zrewidować - na niekorzyść. Rosyjski Bank Centralny jeszcze w lutym prognozował, że tegoroczny wzrost wyniesie 1,5-1,8 procent PKB. Jest jednak prawdopodobne, że nie osiągnie on 1 procenta - mówiła Nabiullina na zjeździe Związku Banków Rosyjskich. Pod koniec marca minister gospodarki przedstawił jeszcze bardziej pesymistyczną prognozę - 0,6 procent.

Rosyjska gospodarka ucierpiała w wyniku aneksji Krymu i całego kryzysu ukraińskiego. W ubiegłym miesiącu indeks moskiewskiej giełdy spadł o 6 punktów procentowych.

13.10

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział poparcie Polski dla dążeń Gruzji do NATO i Unii. Jego zdaniem, najważniejszym celem jest podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Byłaby to - jak mówił - najmocniejsza odpowiedź Zachodu na kryzys ukraiński. Od środy w Polsce z wizytą przebywa prezydent Gruzji, Giorgi Margwelaszwili.

Podczas ostatniego szczytu przywódcy Unii Europejskiej przyspieszyli dążenia do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Gruzją i Mołdawią. Porozumienie z Tbilisi ma być podpisane do czerwca.

12.35

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że unijny rynek zostanie otwarty dla ukraińskich towarów i usług od 15 maja.
Komisja Europejska oszacowała, że ukraińska gospodarka na zniesieniu ceł na większość jej towarów zyska ok. 500 mln euro rocznie, co będzie znaczącym wsparciem.

12.25

Kandydat na prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko ostrzegł Rosję na łamach niemieckiej gazety "Bild" przed ewentualnym atakiem na wschodnią Ukrainę.
- Będziemy się bronili stosując wszelkie środki militarne, jakie mamy do dyspozycji - powiedział Poroszenko.
Kandydat na prezydenta opowiedział się za wdrożeniem kolejnych sankcji przeciwko Rosji. - Uważam, że byłoby dobrze, gdyby Niemcy bojkotowały rosyjski gaz tak długo, aż Rosja wycofa się z Krymu - oświadczył ukraiński polityk.

12.34

- Większa obecność NATO także w Polsce wydaje się w niedalekiej perspektywie niezbędna, bo Polska i Litwa graniczą z obszarem, gdzie napięcie jest większe niż kiedykolwiek w ostatnich latach - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z litewskim premierem w Brukseli.

12.32

Rosja oskarża NATO o "powrót do języka zimnej wojny". Ma o tym świadczyć zerwanie współpracy wojskowej z Moskwą.

11.57

Rząd Ukrainy zatwierdził koncepcję reformy samorządu lokalnego, przewidującą decentralizację władzy w kraju - poinformował wicepremier i minister rozwoju regionalnego Wołodymyr Hrojsman, którego słowa przytacza w środę agencja UNIAN.
- Obecnie państwowe administracje obwodowe biorą na siebie wszystkie funkcje wykonawcze. Jest to faktycznie państwowy monopol władzy w regionach. Szefowie administracji są mianowani, a społeczność lokalna nie może wpływać na ich decyzję. Chcemy, żeby władza wykonawcza w regionach, obwodach i rejonach konstytuowała się w procesie wyborczym - powiedział Hrojsman.
Jak zaznaczył, teraz organy władzy wykonawczej na poziomie obwodów (województw) i rejonów (powiatów) będą wyłaniane przez pochodzące z wyborów rady deputowanych, administracja państwowa zaś będzie pełnić tylko funkcje kontrolne.

11.45

Unia Europejska jest gotowa podpisać drugą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, dotyczącą handlu i gospodarki, do końca czerwca - poinformował rzecznik przedstawicielstwa UE w Kijowie David Sulik.
- Chcemy podpisać pozostałą część umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, czyli część handlową, po wyborach prezydenckich 25 maja, razem z umowami z Mołdawią i Gruzją do końca czerwca - powiedział Sulik.
21 marca UE i Ukraina podpisały w Brukseli polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Polityczne rozdziały kompleksowego porozumienia mówią o wspólnych demokratycznych wartościach i zasadach wolnego rynku, na których opiera się współpraca UE i Ukrainy, kooperacji w sferze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz nowych instytucjonalnych formach współpracy, takich jak regularne szczyty UE-Ukraina i Rada Stowarzyszenia na szczeblu ministrów.
Najobszerniejsza część porozumienia dotyczy jednak handlu i gospodarki

11.10

Dowódca NATO: Rosja ma wszystkie potrzebne siły na ukraińskiej granicy, by dokonać inwazji.

10.50

To renesans wrogości i przebudzenie NATO - tak niemiecka prasa komentuje wtorkowe decyzje ministrów spraw zagranicznych Paktu Północnoatlantyckiego. Sojusz zdecydował o zawieszeniu współpracy z Rosją i wzmocnieniu swojej obecności na wschodzie.

Komentator dziennika "Sueddeutsche Zeitung” pisze, że NATO nie chciało prowokować Rosji dlatego nie wyśle na wschód wojsk lądowych. Ale zapowiedziane zwiększenie liczby myśliwców czy skierowanie na Bałtyk dodatkowego okrętu jest czymś niezwykłym. Jak czytamy, po raz pierwszy od końca zimnej wojny, NATO wysyła na wschód sprzęt wojskowy z wyraźnym zamiarem odstraszenia Rosji.

10.10

Budowa terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) pozostaje jedną z rzeczywistych możliwości dywersyfikacji dostaw gazu na Ukrainę - oświadczył w środę premier tego kraju Arsenij Jaceniuk.
Premier podkreślił, że realizacja tego projektu w obwodzie odeskim pozwoli Ukrainie otrzymywać co roku kilka miliardów metrów sześciennych gazu. Jako inne kluczowe zadania związane z zaopatrzeniem w gaz wymienił dostawy rewersem z Unii Europejskiej, kontynuowanie rozmów o dostawach z rosyjskim Gazpromem oraz zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia gazu na Ukrainie.

09.22

Władimir Putin podpisał ustawę o rozwiązaniu umów z Ukrainą w sprawie Floty Czarnomorskiej.

09.15

Według rosyjskiego ministra obrony - Rosja nie zagraża Ukrainie. Siergiej Szojgu przekonuje, że ukraińskiej państwowości zagraża wewnętrzny kryzys polityczny, a Rosja chce jedynie pomóc w jego rozwiązaniu. Wypowiedź szefa resortu obrony przytacza rządowy dziennik „Rossijskaja Gazieta”.

08.55

Jeden z liderów Prawego Sektora - Oleksandr Muzyczko, znany jako Saszko Biłyj sam się zastrzelił - ustaliła komisja ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Informuje o tym podał portal unian.ua. Komisja badała okoliczności zdarzenia z końca marca w Równem, kiedy to Muzyczko zmarł w czasie zatrzymywania go przez wydział zwalczania przestępczości zorganizowanej i milicyjny oddział specjalny "Sokił" (Sokół). Mężczyzna miał rany postrzałowe.
Wiceminister spraw wewnętrznych Wołodymyr Jewdokimow przekazał wtedy na konferencji prasowej, że Muzyczko był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej i zaczął strzelać do funkcjonariuszy  podczas próby zatrzymania.

Jednak według Prawego Sektora, założono mu na ręce kajdanki, pobito, a następnie świadkowie usłyszeli strzały z broni maszynowej.

czytaj więcej>>>

07.10

W związku z kryzysem ukraińskim, rosyjskie firmy tracą na wartości. Międzynarodowa agencja Moody’s zapowiedziała obniżenie ratingu kilku największych banków i przedsiębiorstw. Spada również ocena możliwości finansowych anektowanego przez Rosję - Krymu.

Na liście firm, którym może zostać obniżony rating znalazły się między innymi trzy największe rosyjskie banki: Sberbank, WTB i Gazprombank. Analitycy wiążą obniżenie zdolności kredytowych tych trzech banków z korektą ratingu Rosji. Podobne zapowiedzi dotyczą również kluczowych dla rosyjskiej gospodarki koncernów paliwowych: Gazpromu i Rosneftu.

Problemy finansowe mają również zakłady samochodowe działające w Rosji. Ford w związku ze spadkiem wartości rubla, zapowiedział 2 miesięczną przerwę w produkcji aut i redukcję załogi o 700 osób. Natomiast rosyjskie przedsiębiorstwo AutoWAZ odnotowało prawie 18 procentowy spadek sprzedaży samochodów.

06.40

Holandia i Niemcy odniosły się z dystansem do polskich propozycji stałego rozmieszczenia w Polsce dwóch brygad pancernych NATO w sile 5 tys. żołnierzy każda - twierdzą brukselski i berliński korespondent brytyjskiego dziennika "The Daily Telegraph".
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział we wtorek w Weimarze, że strona polska byłaby "szczęśliwa", gdyby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- Nie potrzebujemy żadnych wojsk NATO na granicy z Rosją - cytuje "The Daily Telegraph" odpowiedź ministra spraw zagranicznych Holandii Fransa Timmermansa na tę propozycję.

06.10

Sytuacja w Gruzji i Afganistanie - to dwa najważniejsze tematy ostatniego dnia rozmów ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Brukseli. We wtorek politycy zajmowali się kryzysem rosyjsko-ukraińskim i zdecydowali, że Sojusz wzmocni obecność na wschodzie. Niewykluczone, że oznacza to, iż dodatkowe oddziały wojsk NATO pojawią się w Polsce.

Sojusz dał zielone światło, by dodatkowe wojska i sprzęt pojawiły się we wschodniej Europie - niemal na pewno w Polsce, prawdopodobnie także w krajach bałtyckich i być może w Rumunii czy Bułgarii. - Nasze władze wojskowe dostały zadanie, by przygotować propozycje, jak możemy wzmocnić naszą wspólną obronę - mówił w Brukseli Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

CNN Newsource/x-news

05.10

Amerykańskie kredyty dla Ukrainy i sankcje wobec Rosji coraz bliżej urzeczywistnienia. Izba Reprezentantów opowiedziała się za gwarancjami kredytowymi dla Kijowa na sumę 1 miliarda dolarów. W zeszłym tygodniu pakiet pomocy przegłosował tamtejszy Senat.

Oznacza to, że legislacja czeka już tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy, który jest jej przychylny. Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że prezydent traktuje to jako istotny krok służący przywróceniu stabilności gospodarczej i powrotowi Ukrainy do wzrostu gospodarczego.

Izba Reprezentantów dała też zielone światło dla sankcji m.in. wobec Rosjan odpowiedzialnych za interwencję wojskową na Krymie i podważanie suwerenności terytorialnej Ukrainy.

05.00

- NATO nie może tolerować sytuacji, w której Rosja łamie podstawy i deklaracje, na których podstawie odbywa się nasza współpraca - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po pierwszym dniu szczytu NATO w Brukseli.

TVN24/x-news

01.04.2014/NATO: wojska Rosji nadal przy granicy z Ukrainą [relacja]

IAR/PAP/iz/asop ''