Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 25.04.2014

25.04.2014 Zachód apeluje do Rosji: porzućcie zastraszanie [relacja]

- Nie ma już dużo czasu, aby to szaleństwo zakończyć - uważa szef niemieckiego MSZ. USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Francja żądają od Rosji zaprzestania prowokacyjnych oświadczeń.
25.04.2014 Zachód apeluje do Rosji: porzućcie zastraszanie [relacja] PAP/EPA/IGOR KOVALENKO
Posłuchaj
  • John Kerry oskarżył Rosję o sabotaż demokratycznego procesu na Ukrainie. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
  • W Słowiańsku zamknięte szkoły i sklepy. Relacja Krzysztofa Renika (IAR)
  • Kolejna faza operacji antyterrorystycznej na Ukrainie. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

22.30

Szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow wyraził w piątek zaniepokojenie sytuacją w południowo-wschodniej części Ukrainy w rozmowie z przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Martinem Dempseyem.
Zaapelował też do niego o deeskalację napięcia.
W rozmowie telefonicznej z gen. Dempseyem, o której informują - powołując się na resort obrony - rosyjskie media, generał Gierasimow mówił, że od 22 kwietnia nowe ukraińskie władze zaczęły "aktywną fazę operacji siłowej, która doprowadziła do ofiar w ludziach".

22.00

Minister spraw zagranicznych Rosji zapowiedział  w rozmowie telefonicznej ze swoim niemieckim odpowiednikiem, że przemoc na Ukrainie musi ustać, głównie musi zostać wstrzymane "użycie ukraińskiego wojska i uzbrojonych radykalnych nacjonalistów na południu i wschodzie Ukrainy".

Frank-Walter
Frank-Walter Steinmeier/PAP/EPA/Ralf Hircheberger

 

21.58

Waszyngton konsultuje się ze swymi partnerami, tak aby nowe sankcje, które zostaną ewentualnie nałożone na Rosję, były bardziej dotkliwe dla rosyjskiej gospodarki - powiedział w piątek amerykański minister finansów (skarbu) Jack Lew.
Konsultacje z europejskimi liderami zapowiedział wcześniej w piątek prezydent USA Barack Obama.
Według wcześniejszych komunikatów amerykańskiej administracji Waszyngton rozważa nałożenie na Moskwę tzw. sankcji sektorowych, wymierzonych w rozległe części rosyjskiej gospodarki, jak np. sektor energetyczny czy finansowy.

21.30

- Należy jasno powiedzieć Moskwie, że relacje między sąsiadami czy państwami na całym świecie nie powstają poprzez militarne interwencje - powiedział prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili w opublikowanej w piątek rozmowie z agencją AP.  Jednocześnie państwa Zachodu nie powinny odpychać Rosji, ponieważ może to sprawić, że stanie się jeszcze bardziej agresywna, nieobliczalna i niebezpieczna - dodał.
W czerwcu Gruzja i Mołdawia mają podpisać umowę o stowarzyszeniu z Unią Europejską.
AP zauważa, że 21 marca polityczną część umowy stowarzyszeniowej z UE podpisały tymczasowe władze Ukrainy; tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin podpisał akty ratyfikacyjne traktatu o przyjęciu należącego do Ukrainy Krymu w skład Federacji Rosyjskiej.

20.50

Nie możemy udawać, że wieczny pokój nadal będzie panować w Europie, gdy Rosja podważa jego fundamenty - powiedział minister Radosław Sikorski w wywiadzie dla szwedzkojęzycznego publicznego Fińskiego Radia -YLE. Już wcześniej jego zdaniem pojawiały się zlekceważone znaki, że coś podobnego może nastąpić. Minister wymienił tu min. ogłoszoną już w 2008 r. strategię bezpieczeństwa Rosji i tzw. Doktrynę Miedwiediewa.

To, że Rosja przyznaje sobie prawo dyktowania rządowi Ukrainy sposobów postępowania na jego własnym terytorium jest czymś nowym i groźnym w stosunkach międzynarodowych. Nie można przy tym wykluczyć, przyznał Sikorski, że Rosja może urzeczywistnić swoje groźby wobec Kijowa.

20.18

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić, by nie dopuścić do zniszczenia tego państwa.
- I Zachód, i Rosja powinny zrozumieć jedno: spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za ten kawałek ziemi, bo żyje tam unikalny naród: nasi ludzie, Słowianie. Odpowiadamy za ten naród, za jego kulturę i jego rozwój. Nie wolno działać na rzecz zniszczenia państwa i tego narodu - oznajmił Łukaszenka.
Państwowa agencja białoruska BiełTA poinformowała, że w czwartek Łukaszenka rozmawiał z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. - Zaniepokojenie jest ogromne - oznajmił Łukaszenka. - Oni (Ukraińcy) oczywiście mają za złe naciski z zewnątrz. Mówią, że poradziliby sobie w kraju, ale trwa presja, sami wiecie z czyjej strony.
- Nie chcielibyśmy bratobójczej wojny na Ukrainie, nie chcielibyśmy, żeby tam ginęli ludzie. Bo to nasi ludzie - zaznaczył białoruski prezydent.
Dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy na Białoruś przyjechało z Ukrainy prawie 2 tysiące Ukraińców.

19.45

Amerykański niszczyciel Donald Cook opuścił w piątek Morze Czarne; okręt wysłano w ten region, aby uspokoić sojuszników i partnerów USA zaniepokojonych zajęciem Krymu przez Rosję - poinformowały służby prasowe marynarki wojennej USA w oficjalnym komunikacie.
Obecność Donalda Cooka (na Morzu Czarnym) stanowi przykład zaangażowania marynarki wojennej USA w poprawę wspólnych zdolności operacyjnych na morzu, stanowiących filar NATO, przy jednoczesnym zademonstrowaniu sił amerykańskich i sojuszniczych i ich zdolności do zamanifestowania obecności we właściwy sposób, we właściwym miejscu i właściwym czasie - głosi komunikat marynarki USA.
Okręt, który jest wyposażony w nowoczesny system antyrakietowy Aegis, uczestniczył na Morzu Czarnym w manewrach wraz z jednostkami marynarki wojennej Rumunii oraz amerykańską fregatą USS Taylor.

19.05

Moskwa jest oburzona tym, jak na Ukrainie traktuje się rosyjskich dziennikarzy. Rosyjskie MSZ w specjalnym oświadczeniu wskazuje na przypadki utrudniania dziennikarzom pracy i wydalania ich z Ukrainy.

Od początku marca ukraińscy pogranicznicy nie przepuścili przez granice kilkudziesięciu rosyjskich reporterów. Zatrzymywani są głównie pracownicy mediów państwowych, a szczególnie ci którzy znajdowali się na Krymie, w trakcie aneksji. Według rosyjskiego MSZ - w ostatnich dniach dochodzi również do bezprawnego zatrzymywania dziennikarzy, pracujących w separatystycznych regionach Ukrainy. Kilka dni temu aresztowani zostali dziennikarze telewizji NTV i LifeNews. Tych ostatnich deportowano do Rosji, zakazując wjazdu na Ukrainę przez trzy lata. Rosyjskie MSZ dziwi się, że na tego typu przypadki nie reaguje OBWE oraz inne międzynarodowe organizacje. Zwracamy uwagę OBWE na masowe represje wobec dziennikarzy - napisali rosyjscy dyplomaci w swoim oświadczeniu.

18.28

Rosja tworzy własny system kart płatniczych. w piątek Duma Państwowa przyjęła, od razu w drugim i trzecim czytaniu projekt odpowiedniej ustawy. Dokument pozwala rosyjskim bankom: na prowadzenie rozliczeń międzynarodowych w rublach, a także na zamykanie kont amerykańskich rezydentów. Ten ostatni punkt ma chronić rosyjskie instytucje finansowe przed ewentualnymi sankcjami.

W marcu, gdy Waszyngton wprowadził sankcje wobec kilku rosyjskich banków, ich klientom zostały zablokowane międzynarodowe karty płatnicze. Systemy Visa i MasterCard przekonywały, że to decyzje od nich niezależne. Jeszcze tego samego dnia prezydent Władimir Putin polecił, aby sprawdzono czy jest możliwe stworzenie własnego systemu kart płatniczych na bazie kart bankomatowych rosyjskiego banku państwowego „Sberbank”.

17.58

Polak jest w grupie obserwatorów OBWE przetrzymywanych w Słowiańsku - poinformowało niemieckie ministerstwo obrony. W grupie obserwatorów jest trzech niemieckich żołnierzy, niemiecki tłumacz oraz wojskowi z Czech, Polski, Szwecji oraz Danii. Grupie tej towarzyszy pięciu ukraińskich żołnierzy.

Lider separatystów w Słowiańsku poinformował, że powodem zatrzymania grupy jest obecność "kijowskiego szpiega" w tym gronie. Według władz w Kijowie, obserwatorzy OBWE mają być przetrzymywani w budynku miejskiej siedziby SBU, która jest pod kontrolą separatystów. Trwają negocjacje w sprawie ich uwolnienia - zapewnia MSW.

Celem misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest kontrola realizacji porozumień genewskich. Od początku członkowie tej misji napotykali na kłopoty. Nie wpuszczono ich między innymi do okupowanego przez separatystów Słowiańska.

czytaj więcej>>>

17.40

Na drogach wjazdowych do Doniecka na wschodzie Ukrainy pojawiły się posterunki wojsk wewnętrznych. Żołnierze kontrolują pojazdy wjeżdżające do miasta. W ostatnich godzinach we wschodniej i południowej części kraju doszło do kilku aktów dywersyjnych.

Żołnierze wojsk wewnętrznych na posterunkach kontrolnych ubrani są w czarne mundury polowe sił specjalnych. Wyposażeni są w hełmy i kamizelki kuloodporne, a także w broń. Ich zadaniem jest kontrola pojazdów ze szczególnym uwzględniem samochodów posiadających numery rejestracyjne z innych obwodów. Funkcjonariusze dysponują wykazem samochodów skradzionych, które mogą być wykorzystywane przez prorosyjskich separatystów.

17.20

Firma energetyczna DTEK ukraińskiego multimiliardera Rinata Achmetowa poinformowała w piątek, że może przerwać dostawy energii dla odbiorców na Krymie z powodu zadłużenia, głównie dużych kompanii.
DTEK Krymenergo, który zapewnia dystrybucję energii elektrycznej na półwyspie, powiadomił, że zadłużenie sięga 60 mln dolarów.
Krytyczna sytuacja sprawia, że zagrożone są dostawy energii elektrycznej na całym Półwyspie; może to doprowadzić do przymusowych przerw w dostawach, które mogą dotknąć każdego, w tym i odbiorców indywidualnych - napisano w oświadczeniu firmy.
Krym wciąż jest odbiorcą ukraińskiej energii mimo praktycznego braku relacji gospodarczych między Półwyspem a główną częścią Ukrainy.

16.58

Przywódcy państw uczestniczący w Pradze w spotkaniu z okazji piątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego zaapelowali w piątek do Rosji, aby wycofała swoje wojska znad granicy z Ukrainą.
- Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, aby w geście dobrej woli prowadzącym do deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego wycofała swoje wojska znad granicy ukraińskiej - powiedział prezydent Czech Milosz Zeman na konferencji kończącej dwudniowe spotkanie.
Z kolei do Ukrainy uczestnicy praskiego spotkania zaapelowali, by zgodnie z ustaleniami konferencji w Genewie przeprowadziły decentralizację władzy w kraju.
Przedstawiciele krajów PW wyrazili także poparcie dla wolnych wyborów na Ukrainie - prezydenckich, które zaplanowane są na 25 maja, jak i kolejnych. Jak podkreślili, wybory powinny odbyć się bez zewnętrznej ingerencji, ale pod międzynarodową kontrolą.

16.55

Przywódcy USA, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch zaapelowali w piątek do władz Rosji w związku z kryzysem ukraińskim, by porzuciły "prowokacyjne oświadczenia" i "zastraszanie" - poinformowała kancelaria prezydenta Francji.
Prezydent USA Barack Obama, Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premierzy: Wielkiej Brytanii David Cameron i Włoch Matteo Renzi przeprowadzili w piątek konferencję telefoniczną, podczas której poruszyli temat nowych sankcji wobec Moskwy - powiadomił Pałac Elizejski.

16.35

Premier Tusk apeluje o nową politykę Europy wobec Ukrainy. Kanclerz Niemiec nie wyklucza sankcji wobec Rosji i co do zasady wspiera unię energetyczną. Szefowie rządów Polski i Niemiec rozmawiali w piątek w Berlinie.

Po spotkaniu Donald Tusk mówił, że Unia Europejska nie może być bezradna wobec "przemocy i agresywnej polityki" na Wschodzie.

TVN24/x-news

16.25

Rurociąg Odessa-Brody-Płock raczej nie będzie priorytetowym projektem Partnerstwa Wschodniego. Tak mówił o tej inicjatywie Bronisław Komorowski, który przebywa w Pradze na spotkaniu z okazji 5. rocznicy Partnerstwa.

Prezydent argumentował, że politycznie nic nie stoi na przeszkodzie, jednak problemem mogą być pieniądze, bo istnieją różnice zdań, czy taka inwestycja może się opłacać i kto powinien ją finansować. Dlatego - jak mówił Komorowski - dopóki nie jest jasne, czy to przedsięwzięcie może być uzasadnione ekonomicznie, lepiej skupić się na rozwiązaniach proponowanych przez Unię Europejską. Chodzi o system połączeń poprzez granice, między innymi słowacką, która - co zauważył prezydent - daje możliwość połączenia z układem gazowym biegnącym na Ukrainę.

16.23

Trzeba położyć kres szaleństwu na Ukrainie - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, nawiązując do sytuacji na wschodzie Ukrainy i rosnącego napięcia na linii Moskwa-Kijów.
- Nie ma już dużo czasu, aby zakończyć to szaleństwo - oświadczył Steinemeier w Tunisie na wspólnej konferencji prasowej ze swym francuskim kolegą Laurentem Fabiusem.
- Rosja powinna respektować suwerenność innych krajów, tym bardziej, że sama jest przywiązana do swojej własnej suwerenności. We wschodniej części Ukrainy obserwuje się eskalację (napięcia). Niemcy i Francja wspólnie występują z apelem o deeskalację - powiedział z kolei Fabius.

16.10

MSZ Ukrainy sprawdza informacje o możliwym porwaniu członków misji wojskowej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), którzy wizytowali obwód doniecki na wschodzie kraju - oświadczył w piątek rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis.
Resort przypuszcza, że członkowie misji, z którymi nie można się od jakiegoś czasu skontaktować, mogli zostać uprowadzeni przez terrorystów. Ukraińskie władze określają tym terminem prorosyjskich separatystów, którzy okupują budynki państwowe we wschodnich obwodach i przeciwko którym prowadzona jest operacja antyterrorystyczna.

czytaj więcej>>>

15.30

Rzecznik szefowej dyplomacji Unii Europejskiej: pracujemy nad sankcjami wobec Rosji. W czwartek sekretarz stanu USA poinformował, że Stany Zjednoczone są gotowe ukarać Rosję nowymi sankcjami jeśli będzie dalej eskalować napięcie na Ukrainie.

Tu czytaj więcej>>>

13.58

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodzili się w trakcie rozmowy telefonicznej co do konieczności trójstronnych rozmów w sprawie rosyjskich dostaw gazu dla europejskich odbiorców. Ukraina jest głównym krajem tranzytowym, przez który płynie gaz z Rosji do państw UE.

Tu czytaj więcej>>>

13.55

Międzynarodowy Trybunał Karny zbada okoliczności towarzyszące odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza na Ukrainie. Trybunał z siedzibą w Hadze zapowiedział, że rozpoczyna wstępne śledztwo i dopiero po wyciągnięciu z niego wniosków, zapadnie decyzja o podjęciu dalszych działań.
O zajęcie się sprawą zaapelowały do Trybunału obecne władze Ukrainy, które jednocześnie zaakceptowały jurysdykcję MTK. Rosja twierdzi, że to obecna ekipa odpowiada za rozlwe krwi. Kijów liczy na to, że niezależne, międzynarodowe śledztwo jednoznacznie wskaże, że inspiratorami przemocy na Majdanie byli były prezydent i jego świta.

13.51

Rosja na razie nie rozważa wprowadzenia swoich wojsk na Ukrainę. Zapewnili o tym doradca prezydenta Jurij Uszakow i szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko. - Nie obrzucajmy się oskarżeniami, ale usiądźmy do rozmów - oświadczyła przewodnicząca senatu, a kremlowski doradca dodał, że najważniejsze jest wypełnienie porozumień genewskich.

13.50

Przywódcy państw uczestniczący w Pradze w spotkaniu z okazji piątej rocznicy Partnerstwa Wschodniego zaapelowali do Rosji, by wycofała wojska znad granicy z Ukrainą.

13.48

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do jasnego opowiedzenia się za porozumieniem z Genewy. - Rosja powinna publicznie oświadczyć, że w pełni popiera porozumienie z Genewy. Powinna też wreszcie wezwać uzbrojone prorosyjskie grupy na Ukrainie do zaprzestania stosowania przemocy i do złożenia broni - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.

Według niego, postawa Rosji i prorosyjskich separatystów jest "absolutnie rozczarowująca".

13.10

- Będę namawiał wszystkich do budowy planu solidarności energetycznej, bo on będzie kolejnym przejawem europejskiego zjednoczenia - przekonywał Donald Tusk. Jego zdaniem taka solidarność będzie lepszą odpowiedzią na ukraiński kryzys niż sankcje i twarda dyplomacja.

(źródło: TVN24/x-news)

13.05

Stany Zjednoczone będą jeszcze w piątek konsultować się z najważniejszymi europejskimi przywódcami w sprawie ewentualnych nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z kryzysem ukraińskim.- Chcę kolejny raz porozmawiać z europejskimi przywódcami, nie ze wszystkimi, lecz z najważniejszymi, aby upewnić się, że podzielają moją ocenę sytuacji od negocjacji w Genewie - oświadczył Barack Obama.

Waszyngton krytykuje Moskwę za to, że nie wprowadza w życie ustaleń z Genewy i nie działa na rzecz uspokojenia sytuacji na Ukrainie. Odpowiedzią mogą być tak zwane sektorowe sankcji przeciwko rozległym częściom rosyjskiej gospodarki, jak np. sektor energetyczny - twierdzi AFP.

12.38

- Operacja antyterrorystyczna przeciwko prorosyjskim separatystom w Słowiańsku, na wschodzie Ukrainy, jest utrudniona ze względu na brak poparcia ze strony mieszkańców miasta i lokalnej milicji - oświadczył szef operacji generał Wasyl Krutow. Według niego, celem działań jest wyłącznie neutralizacja uzbrojonych buntowników. - Nie zgodzimy się, aby były ofiary i nie pójdziemy na szturm miasta, bo rozumiemy, że ucierpi przy tym wielu ludzi - podkreślił generał

12.30

Ukraińskie siły antyterrorystyczne przystępują do całkowitej blokady opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodzie kraju - poinformował szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski. Według niego celem blokady, w którą zaangażowano wojsko, jest odcięcie separatystów od wsparcia z zewnątrz.

czytaj więcej>>>

11.51

Śmigłowiec ukraińskich sił powietrznych eksplodował na lotnisku wojskowym w Kramatorsku na wschodzie kraju, gdzie trwa operacja antyterrorystyczna przeciwko separatystom prorosyjskim - podało Centrum Antyterrorystyczne w Kijowie.

Youtube.com

czytaj więcej>>>

11.40

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarżył Waszyngton o wypaczanie genewskiego porozumienia w sprawie Ukrainy. - Rosja rzetelnie wnosi wkład do procesu deeskalacji konfliktu zawartego w wyniku kompromisu uzgodnionego w Genewie. Nie może być więc dalszych jednostronnych żądań - oświadczył podczas spotkania z młodymi dyplomatami w Moskwie.

czytaj więcej>>>

11.38

Eksplozje na lotnisku w Kramatorsku na wschodniej Ukrainie. Niektórzy sugerują, że trwają tam walki. Inne źródła podają, że spadł tam śmigłowiec i słychać wymianę ognia z broni maszynowej.

11.35

Rosyjskie wojska ćwiczą w odległości zaledwie kilometra od granicy z Ukrainą. Jak informuje ministerstwo obrony w Kijowie, do tej pory nie przekroczyły granicy państwowej. - Wczoraj zaobserwowaliśmy ruchy wojsk rosyjskich w tym rejonie. Zareagowaliśmy na nie. Były próby zbliżenia się do naszej granicy, jednak do tego nie doszło - poinformował pełniący obowiązki ministra obrony Michaił Kowal.
Jednocześnie podkreślił, że ukraińska armia jego gotowa do obrony ojczyzny.

czytaj więcej>>>

11.15

Na lotnisku w Kramatorsku na wschodniej Ukrainie doszło do kilku eksplozji. Informują o nich świadkowie, także na portalach społecznościowych. Niektórzy sugerują, że trwają tam walki.
Lotnisko w Kramatorsku kontrolują siły ukraińskie.

11.10

Szef dyplomacji Niemiec Frank-Walter Steinmeier próbuje ratować porozumienie w sprawie Ukrainy wynegocjowane w Genewie. Niemiecki minister proponuje zwiększenie roli OBWE w przezwyciężeniu kryzysu i obrady przy okrągłym stole. Jak podaje dziennik „Sueddeutsche Zeitung”, minister wysłał list do przewodniczącego OBWE wzywając, aby organizacja mocniej zaangażowała się w próbę rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

10.56

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy świadczą o tym, że Moskwa chce rozpętać trzecią wojnę światową - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Polityk zaapelował do Kremla o wypełnianie wziętych na siebie zobowiązań międzynarodowych. - Całą odpowiedzialność za agresję na terytorium Ukrainy, za podważenie bezpieczeństwa międzynarodowego i destabilizację spoczywa na kierownictwie Federacji Rosyjskiej - powiedział szef ukraińskiego rządu.

Dodał, że wspomaganie przez Moskwę terrorystów na Ukrainie, to międzynarodowe przestępstwo.

10.45

Użycie siły przeciwko ukraińskim separatystom to przestępstwo. Tak szef Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin określił operację antyterrorystyczną, prowadzoną przez władze w Kijowie. O prowadzenie "wojny z własnym narodem" oskarżyli wcześniej ukraińskie władze prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

czytaj więcej>>>

10.25

Na obecnym etapie operacji skierowanej przeciwko separatystom zaangażowane są jedynie "nieznaczne siły" i nie ma potrzeby używania w niej ciężkiego sprzętu takiego jak czołgi. Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow ostrzegł jednocześnie, że mimo to członkowie nielegalnych i uzbrojonych grup przestępczych, którzy uczestniczą w torturowaniu i zabijaniu ludzi, nie mogą liczyć na żadną litość.

- Terroryści powinni być czujni przez całą dobę. Ludność cywilna nie powinna obawiać się o swoje bezpieczeństwo - napisał w nocy na swoim profilu na Facebooku.

10.16

- Ukraina stała się elementem przedwyborczej kampanii Platformy Obywatelskiej - uważa europoseł Paweł Kowal z Polski Razem.

(źródło: TVN24/x-news)

10.12

Szef rosyjskiego MSZ znów grozi Ukrainie! Siergiej Ławrow nazwał toczącą się na wschodzie Ukrainy operację przeciwko tamtejszym prorosyjskim bojówkom, mianem "krwawej zbrodni". Zapowiedział, że rząd w Kijowie musi liczyć się z odpowiedzialnością za kierowanie "wojną przeciwko swoim własnym obywatelom. - Jestem pewien, że spotka ich sprawiedliwość -stwierdził podczas spotkania z kadrą dyplomatyczną.

09.51

W Słowiańsku, w regionie donieckim zamknięte są szkoły isklepy. W rozrzuconych w mieście ulotkach władze ukraińskie proszą mieszkańców o pozostanie w domach i nie uczestniczenie w zbrojnym oporze stawianym siłom ukraińskim przez prorosyjskich separatystów. Operacja skierowana przeciw nim ma być kontynuowana.

czytaj więcej>>>

09.34

W Kijowie przedstawiciele Ukrainy, Słowacji i UE będą rozmawiać o dostawach gazu. W czwartek ministrowie Ukrainy i Słowacji spotkali się w Bratysławie z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem.
Władze w Kijowie chcą pozyskiwać gaz z krajów UE, aby zmniejszyć zależność od dostaw z Rosji. Ministrowie poinformowali wczoraj, że w poniedziałek Ukraina może podpisać umowę na kupno od Słowacji 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

09.20

W kontekście konfliktu na Wschodzie plany dotyczące Roku Polskiego w Rosji powinny zostać zmienione - to opinia ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Gość radiowej Trójki mówił, że decyzje w sprawie programu zostaną podjęte w połowie roku.

czytaj więcej>>>

08.50

Na fali kryzysu ukraińskiego wzrósł wśród Rosjan optymizm i wiara w możliwości własnego kraju - wynika z sondażu, jaki opisuje na swoich łamach "Kommiersant". Ponad 74 procent Rosjan uważa swój kraj za światowe mocarstwo. - Liczba tych, którzy tak myślą znacznie wzrosła po aneksji Krymu - twierdzi gazeta.

Sondaż, na który powołuje się "Kommiersant" przeprowadzili eksperci Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej. Wyjaśnili oni, że podobny wzrost wiary w możliwości Rosji miał już miejsce w 2008 roku, po wojnie z Gruzją.

08.46

Minister spraw zagranicznych Niemiec proponuje zorganizowanie okrągłego stołu na Ukrainie. Frank-Walter Steinmeier uważa, że powodzenie tego projektu zależy od udzielenia mu "widocznego politycznego wsparcia" przez sygnatariuszy porozumienia z Genewy, czyli przez USA, UE, Rosję i Ukrainę. Szef niemieckiej dyplomacji zaproponował, by wysokiej rangi przedstawiciele tych czterech sił wspólnie udali się do Kijowa oraz na wschodnią i zachodnią Ukrainę.

08.41

- Rosja obawia się, że będzie musiała wejść na Ukrainę - uważa szef BBN gen. Stanisław Koziej. Według niego, na razie Moskwa próbuje sprowokować Kijów do kolejnych działań, które usprawiedliwią ewentualne jej działania. - Rosja ma apetyt. To tak jak z wilkiem, który gdy zacznie już coś jeść to bardzo trudno go od tego jedzenia odpędzić - mówił w TVN 24.

czytaj więcej>>>

08.27

Rosja traci wiarygodność kredytową. Agencja Standard and Poor's obniżyła rating rosyjskiego długu do poziomu BBB- z dotychczasowego BBB. Jednocześnie perspektywa ratingu pozostała negatywna.
Agencja tłumaczy zmianę oceny do poziomu, poniżej którego obligacje uznawane są za inwestycje spekulacyjne, kryzysem związanym z Ukrainą. W związku z nim z Rosji w pierwszym kwartale tego roku uciekło ponad 50 mld dolarów. W całym roku - według przewidywań Moskwy - z Rosji ma zostać wycofane nawet 100 mld dolarów przy rezerwach dewizowych o wartości około 500 mld dolarów.

08.20

Siedem osób zostało rannych w wyniku eksplozji w punkcie kontrolnym zwolenników jedności Ukrainy na wjeździe do Odessy na południu kraju - podał Interfax-Ukraina. Doniesienia mówią, że wybuchł tam granat wyrzucony z przejeżdżającego samochodu.

(źródło:5 kanal/x-news)

07.57

Władze w Kijowie wykorzystują nacjonalistów do prowadzenia czystek we wschodniej Ukrainie.  Tak twierdzi "Rossijskaja Gazieta". Rządowa gazeta informuje, że żołnierze ukraińskich sił specjalnych są zmuszani do udziału w antyterrorystycznych operacjach.

czytaj więcej>>>

07.32

- Groźba wybuchu wojny z każdym dniem jest coraz bardziej realna - uważa europoseł Paweł Kowal z Polski Razem. Według niego, brak zdecydowanych działań USA i UE "zachęca Moskwę" do kolejnych działań. Według niego, światowi przywódcy "popełniają błąd za błędem", za który zapłacimy bardzo wysoką cenę. - Rosja musi być traktowana jak agresor, który okupuje terytorium innego państwa - mówił w TVN 24.

(źródło: TVN24/x-news)

07.30

Władze Ukrainy zapowiadają kontynuowanie operacji terrorystycznej na terenie obwodu donieckiego. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Słowiańsku, gdzie w nocy nie prowadzono działań skierowanych przeciw prorosyjskim separatystom.

W operacji w Donbasie udział biorą głównie siły bezpieczeństwa z terenu centralnej Ukrainy.

czytaj więcej>>>

07.07

Sytuacja na Ukrainie i projekt europejskiej unii energetycznej - to główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Szef rząd złoży dziś roboczą wizytę w Berlinie.

07.00

John Kerry w ostrych słowach potępił działania władz na Kremlu w sprawie Ukrainy. Gdy nie powiodła się próba odroczenia demokratycznych wyborów, Rosja wybrała bezprawne działania siłowe, lufami karabinów i przemocą tłumu próbując osiągnąć cel, jakiego nie udało się osiągnąć w żaden inny sposób.

(źródło: CNN Newsource/x-news)

czytaj więcej>>>

06.30

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel oświadczył, że rosyjskie manewry wojskowe przy granicy z Ukrainą podsycają napięcie w tym rejonie i są sprzeczne z porozumieniem podpisanym w Genewie.

IAR/PAP/asop

''