Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Jaremczak 07.05.2014

07.05.2014 Kolejny blef Putina? Szef NATO: nie widać żadnych znaków wycofania rosyjskich wojsk [relacja]

Władimir Putin wezwał prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, by przełożyli referendum niepodległościowe i poinformował, że Rosja wycofała swoje wojska z granicy z tym krajem.
Spotkanie prezydenta Szwajcarii i przewodniczącego OBWE Didiera Burkhaltera z prezydentem Rosji Władimirem PutinemSpotkanie prezydenta Szwajcarii i przewodniczącego OBWE Didiera Burkhaltera z prezydentem Rosji Władimirem Putinem PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL
Galeria Posłuchaj
  • Sekretarz generalny NATO w Polsce. Relacja Magdaleny Skajewskiej (IAR)
  • Donieccy separatyści szykują się do sfałszowania wyników referendum 11 maja. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Rosja nie wyśle obserwatorów na referenda ukraińskich separatystów. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • - Wzywamy Rosję do powstrzymania się od kolejnych kroków destabilizujących Ukrainę i apelujemy o zaangażowanie w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu. Unia jest wdzięczna Japonii za jej solidarność, oraz polityczne a także finansowe wsparcie Ukrainy – powiedział Herman Van Rompuy/IAR
  • Maciej Jastrzębski z Moskwy o rozmowach prezydenta Rosji z przewodniczącym OBWE/IAR
  • Maciej Jastrzębski, o zarzutach Siergieja Ławrowa pod adresem ukraińskich władz/IAR
Czytaj także

21:47

Prezydent USA Barack Obama powiadomił Kongres, że planuje wycofanie Rosji z tzw. powszechnego systemu preferencji (GSP), czyli systemu preferencyjnych taryf, umożliwiającego m.in. bezcłowy import niektórych towarów - poinformował Biały Dom.
Podkreślono, że Rosja "jest wystarczająco zaawansowana ekonomicznie" i nie wymaga dłużej specjalnego traktowania.
Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Caitlin Hayden wskazała, że "działania Rosji wobec Ukrainy, choć nie mają bezpośredniego związku z decyzją prezydenta dotyczącą kwalifikowania się do korzyści wynikających z GSP, sprawiają, że uczynienie tego kroku teraz jest szczególnie stosowne".

21:08

"Jeśli apelu Putina posłuchają stronnicy federalizacji we wschodnich regionach Ukrainy i postanowią odroczyć termin przeprowadzenia referendum, a Kijów ze swej strony wstrzyma operację bojową i podejmie kroki w celu uruchomienia mechanizmu dialogu, może to wyprowadzić Ukrainę z sytuacji, która teraz ma jedynie tendencję do pogarszania się" - powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stronie internetowej Slon.ru
Pieskow zaznaczył, że Kreml obecnie nie prowadzi rozmów z władzami w Kijowie, a propozycja Putina w sprawie przeniesienia referendum nie jest wyjściem naprzeciw Kijowowi, lecz naprzeciw całemu narodowi ukraińskiemu.

20:59

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wymieniła trzech oficerów swej jednostki specjalnej "Alfa", uprowadzonych wcześniej przez separatystów prorosyjskich, na ich trzech towarzyszy, w tym tzw. ludowego gubernatora obwodu donieckiego Pawła Hubariowa.
- Potwierdzamy, że doszło do wymiany porwanych wcześniej żołnierzy jednostki specjalnej "Alfa"- oświadczyło biuro prasowe SBU, informując, że jej pracownicy znajdują się już w bezpiecznym miejscu.

20:37

Z przeprowadzonego pod koniec kwietnia sondażu niezależnego Centrum Lewady wynika, że Putin cieszy się poparciem 82 proc. Rosjan. To najwyższe notowania rosyjskiego przywódcy od ponad trzech lat.
Badanie Lewady pokazuje, że ukraiński kryzys wywindował popularność Putina w Rosji do rekordowych poziomów, porównywalnych z czasem, gdy jego dwie pierwsze prezydenckie kadencje zbiegły się z boomem gospodarczym.
Z badania Lewady wynika, że dla zdecydowanej większości Rosjan zajęcie Krymu to dowód na "powrót Rosji do tradycyjnej roli światowego mocarstwa". Respondenci podali, że czują z tego powodu dumę i radość oraz mają poczucie sprawiedliwości.

20:11

Uznawany za faworyta wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko zareagował pozytywnie na apel prezydenta Rosji Władimira Putina do separatystów na wschodzie Ukrainy, by przełożyli referendum niepodległościowe.
- Propozycja Putina jest wspaniałą wiadomością służącą uspokojeniu sytuacji we wschodniej Ukrainie - powiedział Poroszenko niemieckiej telewizji ZDF przed spotkaniem z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie.

19:36

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk porównał apel prezydenta Rosji Władimira Putina o odłożenie zaplanowanego na 11 maja referendum na temat niepodległości wschodnich obwodów ukraińskich z "handlowaniem powietrzem".
- Władimirze Władimirowiczu! Handlowanie powietrzem nie przystoi panu jako prezydentowi ogromnego państwa - oświadczył Jaceniuk po wyjazdowym posiedzeniu swego rządu, które odbyło się w Charkowie.
- To, że Rosja prosi o przeniesienie jakiegoś wyznaczonego na 11 (maja) referendum oznacza, że rosyjskiemu prezydentowi należy wyjaśnić, że 11 (maja) żadne referendum na Ukrainie nie było planowane. A jeśli terroryści i separatyści, którzy są wspierani przez Rosję, otrzymali od niej rozkaz, by je przenieść, to są to tylko ich wewnętrzne problemy - podkreślił szef ukraińskiego rządu.

19:24

- Nie widać żadnych znaków, by Rosja wycofywała swoje wojska znad granicy z Ukrainą - powiedział Anders Fogh Rasmussen. Szef NATO, który przebywa z wizytą w Warszawie, zaapelował do władz w Moskwie o zaprzestanie wspierania separatystów na wschodniej Ukrainie. Domaga się także wycofania wojsk spod granicy.

Sekretarz
Sekretarz Generalny NATO przebywa z dwudniową wizytą w Polsce PAP/EPA/VIRGINIA MAYO / POOL

Na konferencji prasowej szef Sojuszu Północnoatlantyckiego mówił, że nielegalna agresja Rosji jest największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Europy w ostatnich latach. Przekonywał, że statki i samoloty NATO od Bałtyku po Morze Czarne pokazują siłę Sojuszu. - Jesteśmy gotowi do dalszych kroków, ćwiczeń i wsparcia krajów członkowskich. Chcemy także wspierać reformy wojskowe na Ukrainie - mówił Fogh Rasmussen.

 

19:06

- Na pewno powitalibyśmy z zadowoleniem znaczące i przejrzyste wycofanie. Dotąd nie ma jednak żadnego dowodu, że takie wycofanie nastąpiło - podkreślił rzecznik Białego Domu Josh Earnest dziennikarzom na pokładzie Air Force One, lecącym z prezydentem Barackiem Obamą do Arkansas i Kalifornii.

18:39

- Nie mamy żadnych sygnałów zmiany pozycji (rosyjskich) sił zbrojnych wzdłuż ukraińskiej granicy - powiedział agencji Reuters przedstawiciel NATO. To samo oświadczył Pentagon, przypominając, że wielokrotnie apelowano do Rosjan, by wycofali swe oddziały.

18:26

- Prezydent Władimir Putin dostrzegł, że działania dywersyjne Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, że zaangażowanie lokalnych społeczności i poparcie dla postulatów lokalnych separatystów jest w regionie niewielkie, a ludzie na wschodzie i na południu Ukrainy nie są tak życzliwie nastawieni do polityki rosyjskiej, jak się spodziewano. Myślę, że Putin uświadomił sobie, że to referendum czeka porażka i stąd taka deklaracja - ocenił prezes Fundacji Pułaskiego Zbigniew Pisarski, komentując słowa prezydenta Rosji, który wezwał separatystów na wschodzie Ukrainy do przełożenia referendum niepodległościowego planowanego na 11 maja.

18:12

- Sytuacja na Ukrainie jest poważna, ale trudno powiedzieć jak wpłynie na polską gospodarkę - zauważył szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Powiedział, że członkowie Rady Polityki Pieniężnej z dystansem podchodzą do wszystkich przewidywań. - Jedni oceniają, że te wydarzenia ograniczą tempo naszego wzrostu gospodarczego o 0,2%, inni, że o 0,5%. Wszyscy mówią, że to będzie zauważalna, ale nie istotniejsza przeszkoda dla naszego PKB - podkreślił Belka.

18:04

Dobry Putin, zły Chruszczow. Ministerstwo edukacji Federacji Rosyjskiej opublikowało wytyczne dla nauczycieli w sprawie nauczania o Krymie i Sewastopolu.
Do szczegółów dotarł rosyjski dziennik "Kommiersant". Jak pisze gazeta, nowe zasady nauczania będą dotyczyły kilku przedmiotów, w tym historii, geografii i literatury. Celem ma być pokazanie, że działanie Rosji w sprawie Krymu było zgodne z prawem międzynarodowym oraz standardami etycznymi i moralnymi oraz że miało charakter pokojowy.

17:53

Wbrew zapewnieniom Rosji, ukraińska Służba Graniczna nadal obserwuje manewry rosyjskich wojsk przy granicy. Także ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk potwierdza, że od 1 maja liczba żołnierzy nie spadła w 200-kilometrowym pasie od rosyjskiej granicy i wynosi 38 tysięcy. Władze w Kijowie nie mają zamiaru przerywać operacji antyterrorystycznej.

17:28

Jest zgoda unijnych ambasadorów na zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że zmienione zostały kryteria, które pozwalały na objęcie restrykcjami dodatkowych osób. To umożliwi wpisanie na czarną listę ludzi z otoczenia Kremla, także biznesmenów.
Po kilku nieudanych podejściach - bo ambasadorowie zajmują się tą sprawą od ubiegłego tygodnia - doszło do porozumienia, gdy Niemcy i Włochy przestały blokować zmianę kryteriów. Do tej pory unijne przepisy zezwalały na objęcie sankcjami tylko te osoby, które są bezpośrednio związane z potępianymi wydarzeniami, w tym przypadku aneksją Krymu i destabilizacją sytuacji na Ukrainie. Teraz na czarną listę będzie można wpisać także bliskich współpracowników osób, które podejmują decyzje, lub tych, którzy czerpią korzyści z takich działań, na przykład zarabiają na nielegalnych transferach z Krymu.

16:17

Prorosyjscy separatyści w regionie donieckim na wschodzie Ukrainy oświadczyli, że rozważą apel prezydenta Rosji Władimira Putina o odroczenie referendum niepodległościowego, które mieli przeprowadzić 11 maja. Będą o nim dyskutować w czwartek.

16:00

- Rosja nie wykonała ani jednego kroku, aby wprowadzić w życie to, co ustalono w Genewie - mówił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague, który spotkał się w Kijowie z przedstawicielami ukraińskich władz. Uznanie przez Moskwę wyborów prezydenckich na Ukrainie, niezakłócanie przygotowań do nich oraz zobowiązanie obu stron do przestrzegania zawartych ustaleń. To - zdaniem szefa brytyjskiej dyplomacji - warunki konieczne, aby organizowanie kolejnych rosyjsko-ukraińskich rozmów miało sens.

15:48

Rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter, który przebywa w Moskwie, zapowiedział, że w ciągu najbliższych godzin przedstawiona zostanie "mapa drogowa" w celu rozwiązania ukraińskiego kryzysu.
Na konferencji po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem Burkhalter powiedział, że mapa drogowa zawierająca "konkretne kroki na najbliższy czas" ma zostać przedstawiona wszystkim czterem stronom, które podpisały porozumienie genewskie 17 kwietnia.

15:36

Prezydent Rosji Władimir Putin wezwał prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, by przełożyli referendum niepodległościowe, planowane na 11 maja.
Powiedział też, że Rosja wycofała swoje wojska z granicy z Ukrainą.

Agencja TVN/x-news

W czasie konferencji po spotkaniu z przewodniczącym OBWE Didierem Burkhalterem prezydent oświadczył, że odłożenie referendum umożliwi "stworzenie warunków niezbędnych do dialogu".

15:22

27 merów miast z obwodów ługańskiego, donieckiego i zaporoskiego otrzymało ostrzeżenia od organów ścigania za popieranie separatystów. Władze zapewniają, że ci, którzy będą kontynuować taką działalność, nie unikną kary. Prokurator generalny Ołeh Machnycki przypomniał, że ostatnio zaostrzono prawo dotyczące tego rodzaju przestępstw i za separatyzm, przy obciążających okolicznościach, można otrzymać karę dożywocia.

15:12

- Mustafa Dżemilew zasługuje na Nagrodę Solidarności - podkreśla Adam Daniel Rotfeld, były szef dyplomacji, który należy do Kapituły wskazującej kandydatów do wyróżnienia. - Ludzie chcą widzieć jednostkowego bohatera. Jest on uosobieniem odwagi cywilnej i mądrości. Mustafa Dżemilew na tę nagrodę ponad wszelką wątpliwość zasługuje - dodał.

14:42

Rosyjskie MSZ w specjalnym oświadczeniu oskarża ukraińskie władze o łamanie praw człowieka, a państwom zachodnim zarzuca tolerowanie takich działań.

W opinii Moskwy - Kijów za przyzwoleniem Unii Europejskiej i USA szarga ogólnie przyjęte normy ochrony praw człowieka - czytamy w komunikacie.

Rosyjscy dyplomaci podkreślają, że ukraińskie władze są nielegalne i wzywają ich przedstawicieli do powstrzymania się od niszczenia własnego narodu - jak określono operację antyterrorystyczną prowadzoną na wschodzie kraju.

13.52

Duma Państwowa nie wyśle misji obserwacyjnej na separatystyczne referenda. Wiceprzewodniczący izby Siergiej Niewierow poinformował, że rosyjscy parlamentarzyści nie widzą takiej konieczności. Deputowani twierdzą, że każdy region Ukrainy ma prawo do decydowania o swoim losie.

Agencja TVN/x-news

Według przewodniczącego komisji do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw Leonida Słuckiego - choć Duma nie wyśle swojej misji, to uważnie będzie śledzić referenda i procesy zachodzące na Ukrainie. Jednocześnie rosyjscy politycy podważają zasadność przeprowadzenia na Ukrainie wyborów prezydenckich, zaplanowanych na 25 maja. W ich opinii - obecna sytuacja nie sprzyja organizowaniu demokratycznych wyborów.

13.51

- Mariupol w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w pełni odblokowany i znajduje się całkowicie pod kontrolą ukraińskich władz - poinformował minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

13.47

- To, co stało się 2 maja w Odessie, to czysty faszyzm - uważa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W miniony piątek doszło w tym mieście do zamieszek wywołanych przez prorosyjskich separatystów. Zginęło kilka osób. W odpowiedzi zwolennicy zachowania jedności Ukrainy podpalili budynek związków zawodowych, w którym schronili się separatyści. Władze w Kijowie podały, że śmierć poniosło około 40 osób.

Ławrow twierdzi, że Rosja nie pozwoli "zamieść pod dywan" faktów związanych z wydarzeniami w Odessie. - Od wielu lat w Europie przymyka się oczy na to, jak ideologia faszyzmu zdobywa nowych stronników, jak ci, którzy ją propagują, werbują nowych zwolenników, organizują marsze na cześć byłych esesmanów, uznanych przez Trybunał Norymberski za zbrodniarzy - oznajmił szef MSZ Rosji. Dodał, że "to, co dzisiaj ma miejsce, to już nie są marsze z hasłami sławiącymi nazistowskich zbrodniarzy, lecz przejaw żywego faszyzmu".

13.38

Ukraińcy mieszkający w Rzeszowie chcą uczestniczyć w wyborach prezydenckich. Dla nich są one najważniejszym głosowaniem, od czasu uzyskania niepodległości przez ich państwo. Dodają, że w zachodniej części Ukrainy wybory będą przejrzyste i demokratyczne. Obawiają się jednak, że wojna prowadzona przez siły prorosyjskie na wschodzie kraju może uniemożliwić ich przeprowadzenie w tamtych rejonach.
Rejestracja chętnych do wzięcia udziału w wyborach w placówkach konsularnych w Polsce potrwa do 19 maja. Ukraińcy mieszkający na Podkarpaciu głosować mogą w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Lublinie.

13.18

Unia Europejska grozi Rosji sankcjami za destabilizację sytuacji na Ukrainie. Szef Rady Europejskiej zaapelował do Moskwy o dialog. - Wzywamy Rosję do powstrzymania się od kolejnych kroków destabilizujących Ukrainę i zaangażowanie w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu - powiedział Herman Van Rompuy na zakończenie szczytu Unia Europejska - Japonia.

13.15

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka w Moskwie. Służba prasowa Kremla poinformowała, że w czwartek w stolicji Rosji dojdzie do nieformalnego spotkania prezydentów Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Rosji i Tadżykistanu. Prezydenci będą też obecni podczas ćwiczeń dowodzenia siłami zbrojnymi Rosji. Przewidziane są również rozmowy dwustronne Władimira Putina z liderami tych poradzieckich republik.

13.12

Jeśli Moskwa będzie wspierała niedzielne referendum separatystów na wschodzie Ukrainy, UE powinna ukarać ją najbardziej surowymi sankcjami. To opinia uznawanego za faworyta wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko. - Jeśli Rosja poprze to referendum, konieczne będą całkowicie uzgodnione działania w sprawie trzeciej fazy sankcji, dobrze skoordynowane przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską - powiedział Poroszenko przed spotkaniem z kanclerz Angelą Merkel.
Ewentualna trzecia faza sankcji zachodnich ma uderzyć w poszczególne sektory rosyjskiej gospodarki.

13.00

Mustafa Dżemilew - laureatem Nagrody Solidarności. O wyróżnieniu dla przewodniczącego Medżlisu Tatarów krymskich i ukraińskiego polityka, poinformował minister Radosław Sikorski. Nagroda zostanie przyznana po raz pierwszy, za działania na rzecz promocji i ochrony demokracji oraz wolności obywatelskich. W uroczystości ma wziąć udział miedzy innymi prezydent USA Barack Obama.

(źródło: Agencja TVN/x-news)

czytaj więcej>>>

12.30

Minister kultury rozważa odwołanie Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Bogdan Zdrojewski powiedział IAR, że może podjąć taka decyzją biorąc pod uwagę między innymi o względy bezpieczeństwa. - Wzrasta okoliczność, która byłaby skierowana przeciwko przekazywaniu jakichkolwiek środków na realizację tego (projektu) - zaznaczył Zdrojewski. Dodał, że skłania się ku temu, by cofnąć przygotowywane przedsięwzięcia, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo artystów i ich samopoczucie.

12.15

- W razie decyzji o oderwaniu się od Kijowa obwód doniecki może zjednoczyć się z innymi regionami południowo-wschodniej Ukrainy jako niepodległa Noworosja - poinformował przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Myrosław Rudenko.

W najbliższą niedzielę w obwodzie donieckim i ługańskim odbędzie się referendum niepodległościowe. Stany Zjednoczone zapowiedziały już, że nie uznają wyników tego "fikcyjnego" głosowania. - Kategorycznie odrzucamy próby podziału Ukrainy - powiedział sekretarz stanu USA John Kerry. Jego zdaniem, "żaden cywilizowany kraj nie uzna wyników tego głosowania".

(źródło:CNN Newsource/x-news)

11.25

- Federacja Rosyjska powinna działać na rzecz umożliwienia pokojowych, demokratycznych wyborów prezydenta Ukrainy na całym terytorium tego kraju. Bo jeżeli słyszymy, że Rosja nie uznaje obecnego rządu w Kijowie, to cóż może być lepszym sposobem na rozwiązanie problemu niż wybory? - mówi szef MSZ Radosław Sikorski. Szef polskiej dyplomacji wezwał "wszystkie strony, które mają wpływ na bieg wydarzeń", by na czas wyborów odłożyły broń i umożliwiły Ukraińcom dokonanie wyborów.

11.20

SBU: Rosjanie żądają sfałszowania referendum w obwodzie donieckim. Dowodem na to ma być nagranie rozmowy telefonicznej między szefem skrajnie nacjonalistycznego ruchu Rosyjska Jedność Aleksandrem Barkaszowem a przywódcą organizacji Prawosławny Donbas Dmitrijem Bojcowem. W jej trakcie Bojcow mówi, że w związku z nasileniem operacji zbrojnej przeciwko prorosyjskim separatystom, przeprowadzenie referendum jest niemożliwe. - Tutaj u nas pod Donieckiem, 150 kilometrów, stoi 300 jednostek, cały pociąg sprzętu wojskowego, przerzucany jest desant, Donieck nie wytrwa. Jeśli nikt nam nie pomoże, jeśli Rosja nie wejdzie, to z nami koniec. Odwołuję referendum 11 maja, bo to się nie uda - mówi Bojcow.

W odpowiedzi Barkaszow nalega, by referendum przeprowadzić. - Nie można odwoływać, bo wyjdzie na to, że się przestraszyliście. Napiszcie tam (w rezultatach głosowania), co trzeba, że nie 99 a 89 proc. jest za Doniecką Republiką, przecież nie będziecie chodzić i zbierać papierków - słychać w nagraniu.

11.17

Z siedziby Rady Miasta w Mariupolu w obwodzie donieckim zrzucono flagę Ukrainy. Została tam powieszona nad ranem, gdy budynek jakoby opuścili separatyści. MSW twierdzi, że miasto jest pod kontrolą ukraińskich wojsk. Według nieoficjalnych informacji, jeden terrorysta został zabity, a dwóch - zatrzymanych.

czytaj więcej>>>

11.15

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przelał Ukrainie pierwszą transzę kredytu. Chodzi o ponad 3 miliardy dolarów. Miliard zasilił rezerwy walutowe, a pozostała suma trafiła do ukraińskiego budżetu.
Przewodniczący Banku Narodowego Stepan Kubiw liczy, że pieniądze pomogą ustabilizować kurs hrywny, która w ostatnich miesiącach znacznie osłabiła swoją wartość. Spowodowało to podwyżkę cen niemal wszystkich towarów.
30 kwietnia Międzynarodowy Fundusz Walutowy postanowił udzielić Ukrainie 17 miliardów dolarów kredytu, który ma być przekazany w ciągu dwóch lat.

10.38

Jedną z najważniejszych kwestii jest jak najszybsze ograniczenie zależności Unii Europejskiej od rosyjskiego gazu. Najwyższy czas, by UE zajęła twarde stanowisko wobec Gazpromu w kwestii rurociągu South Stream - pisze "Financial Times". Według gazety, niewiele osób spodziewa się, by Bruksela  była w stanie szybko ograniczyć swoje uzależnienie od rosyjskich surowców energetycznych. - Za to sprawą Gazpromu należy się zająć natychmiast i zająć wobec niego twarde stanowisko - czytamy artykule redakcyjnym "FT".

09.20

Kolejnym celem Putina mogą być kraje bałtyckie lub bałkańskie. To opinia Michaiła Chodorkowskiego. Zdaniem znanego rosyjskiego biznesmena mieszkającego obecnie w Szwajcarii, stanie się tak, jeśli świat nie przeciwstawi się inwazji Rosji na Ukrainę. - Po próbie zajęcia Krymu i w końcu łatwym jego przejęciu, Rosja nie może się zatrzymać. Musi iść do przodu, chociaż ani na Krymie ani na Ukrainie nikt Rosjan nie krzywdzi, w przeciwieństwie do tego, co twierdzi propaganda Putina - mówi były właściciel koncernu Jukos w wywiadzie dla największej litewskiej gazety "Lietuvos Rytas".

czytaj więcej>>>

09.16

Aneksja Krymu jest jednym z najważniejszych osiągnięć prezydentury Władimira Putina. Do takich wniosków doszli dziennikarze "Rossijskoj Gaziety". Przypominają oni, że Putin jest prezydentem już 10 lat, a jego trzecia kadencja zaczęła się równo dwa lata temu.

czytaj więcej>>>

09.05

- Prorosyjscy separatyści, którzy kontrolują Słowiańsk próbują wydostać się z okrążenia - poinformował szef Centrum Badań Wojskowo-Politycznych Dmytro Tymczuk. Według założonej i kierowanej przez Tymczuka grupy "Informacyjny Opór" od wczesnych godzin rannych w okolicach Słowiańska trwają walki.

08.50

Władze Ukrainy odzyskały kontrolę nad zajętą w połowie kwietnia przez prorosyjskich separatystów siedzibą rady miejskiej 450-tysięcznego Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowały ukraińskie media.

08.30

Władze Charkowa na wschodzie Ukrainy odwołały defiladę, która miała odbyć się w Dniu Zwycięstwa 9 maja. Podobną decyzję podjęły wcześniej władze Kijowa. Powody w obu wypadkach są takie same - obawy przed prowokacjami.

czytaj więcej>>>

07.38

W Mariupolu pod Donieckiem prorosyjscy separatyści próbowali w nocy wywołać zamieszki. Rozpoczęło się od strzelaniny w okolicach lotniska i bazy wojskowej. Prawdopodobnie to ona stała się powodem mobilizacji bojowników, którzy obawiali się szturmu. Separatyści podpalili opony na kilku skrzyżowaniach. Nad miastem unosił się gęsty dym. Podłożyli też ogień w jednym z trolejbusów, który był ustawiony w poprzek drogi.

Rano sytuacja w Mariupolu uspokoiła się.

07.05

Kryzys na Ukrainie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego świata i nie może pozostać bez odpowiedzi.  To wspólny wniosek premiera Japonii Shinzo Abe i sekretarza generalnego NATO. Anders Fogh Rasmussen oświadczył, że sytuacja na Ukrainie jest "najpoważniejszym kryzysem bezpieczeństwa w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny i ma poważne następstwa dla bezpieczeństwa i stabilizacji całej strefy euroatlantyckiej". - Nie ulega też wątpliwości, że stabilności strefy euroatlantyckiej oraz Azji i Pacyfiku nie można rozpatrywać oddzielnie - dodał.

06.32

Wznowiona walka ukraińskich sił z prorosyjskimi separatystami w Słowiańsku. Rosyjskie media twierdzą, że w nowych walkach z separatystami biorą udział, obok oddziałów Gwardii Narodowej bojówkarze ukraińskiego nacjonalistycznego Prawego Sektora. Nie ma informacji o nowych ofiarach starć. Przez ostatnie 2 dni w walkach zginęło co najmniej 8 osób. Taką liczbą podają źródła medyczne z obwodu donieckiego.
Słowiańsk został kilkanaście dni temu opanowany przez prorosyjskich bojówkarzy. Od kilku dni próbują ich wyprzeć z miasta ukraińscy żołnierze i funkcjonariusze służb bezpieczeństwa.

06.14

- Jeśli zaplanowane na niedzielę separatystyczne referendum na wschodzie Ukrainy odbędzie się, a Rosja je uzna, to będzie to powód do wdrożenia kolejnych sankcji wobec Rosji - oświadczyła asystent sekretarza stanu USA do spraw europejskich Victoria Nuland.

USA będą dalej zaostrzać sankcje wobec Rosji, jeśli ta będzie dalej eskalować napięcie na Ukrainie, doprowadzając do zakłócenia zaplanowanych na 25 maja wyborów prezydenckich w tym kraju.

Nuland nie sprecyzowała jednak, jakie sankcję wchodziłyby wówczas w grę - czy kolejne sankcje przeciwko indywidualnym osobom i firmom rosyjskim, czy znacznie ostrzejsze tak zwane sankcje sektorowe, a więc nakładane na całe gałęzie rosyjskiej gospodarki. - Zanim wprowadzimy sankcje sektorowe, mamy w zanadrzu sankcje wobec kolejnych ludzi zbliżonych do Putina i możemy je wdrożyć już bardzo szybko - powiedziała.

06.10

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, Gen Philip Breedlove uważa, że w rezultacie wzrastającego napięcia między Rosją i Ukrainą, Sojusz będzie musiał rozważyć stałe stacjonowanie swoich sił w Europie Wschodniej.

Przywódcy krajów Sojuszu mają spotkać się na szczycie w Walii na początku września. Generał Breedlove powiedział też, że w ramach przygotowań do szczytu ministrowie spraw zagranicznych i obrony a także dowódcy wojskowi krajów NATO zbadają czy obecność Sojuszu w Europie jest odpowiednia.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/asop

''