Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 09.05.2014

09.05.2014. Putin pojechał na Krym. Ciężkie walki w Mariupolu, wielu zabitych [relacja]

Ukraińskie MSW poinformowało o ponad dwudziestu ofiarach śmiertelnych starć w Mariupolu. Prezydent Rosji Dzień Zwycięstwa świętował na Krymie.
Starcia na wschodzie Ukrainy. W Mariupolu płonie wiele budynkówStarcia na wschodzie Ukrainy. W Mariupolu płonie wiele budynków PAP/EPA/ALEXEY FURMAN
Galeria Posłuchaj
  • Kolejne sankcje UE za aneksję Krymu - korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Polska wyśle obserwatorów na Ukrainę - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • Ofiary śmiertelne w Mariupolu - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Putin przyleciał na Krym - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Parada w Moskwie i przemówienie prezydenta - korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)
  • Orędzie ukraińskiego premiera - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

23:05

Nałożenie przez Unię Europejską sankcji gospodarczych byłoby dla Rosji bardzo bolesne. Władimir Putin się tego boi, o czym świadczy jego ostatnia deklaracja o wycofaniu wojsk znad ukraińskiej granicy - tak uważa ekspert od spraw wschodnich, Grzegorz Gromadzki.
Jak mówił gość radiowej Jedynki, jeśli Unia Europejska zdecyduje się na sankcje ekonomiczne wobec Rosji, to będą one ciosem dla słabnącej rosyjskiej gospodarki, którą pogrążą się w recesji.
Zdaniem eksperta, nałożenie na Rosję nowych sankcji gospodarczych przez Wspólnotę jest jednak mało prawdopodobne, bo dla niektórych państw członkowskich mogłoby to być po prostu niekorzystne. Trudno więc oczekiwać, że te kraje się na to zgodzą.
Do tej pory unijne sankcje ograniczyły się do restrykcji personalnych. Wprowadzono między innymi zakaz wizowy dla grupy rosyjskich urzędników, bezpośrednio związanych z aneksją Krymu i innymi agresywnymi działaniami Rosji wobec Ukrainy. Zamrożono też ich aktywa bankowe.

22:42

Redaktor naczelny rosyjskiej "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow uważa, że istnieje potrzeba założenia telewizji informacyjnej w języku rosyjskim. Przekonywał, że polityka prowadzona przez Rosję nie jest wyrazem rosyjskiego nieprzystosowania do życia w wolności - jak czasami według niego myśli się w Europie, ale odpowiedzialne za nią są rosyjskie elity, "skorumpowane, fałszywe, bardzo egoistyczne", które zajmują się "potworną, barbarzyńską propagandą". - Dzisiaj w dniu zwycięstwa w rosyjskiej telewizji słyszymy na nowo słowo faszyzm. (...) Przeciwwagą powinna być telewizja rosyjskojęzyczna, która będzie zabijać te na nowo tworzone mity - zaznaczył Muratow.

22:38

Były minister spraw wewnętrznych Ukrainy, obecnie doradca p.o. prezydenta Jurij Łucenko ocenia, że wydarzenia na Ukrainie nie są tylko wojną pomiędzy Ukrainą a Rosją, ale wojną o granicę wolnej Europy. - Niegdyś ta granica przebiegała na Wiśle, potem przesunęła się na Bug, a teraz niech przeniesie się tysiąc kilometrów na wschód - mówił. - Ukraińcy mają ogromny przywilej walczyć w tym wieku o to, aby granice wolnej Europy przebiegały nie po naszej zachodniej, ale wschodniej granicy - zaznaczył Łucenko. Choć oczywiście, jak podkreślił, ta walka kosztuje wiele - ludzkie życie.
Powiedział, że problem na Ukrainie wschodniej jest prosty - jedynie 2 proc. mieszkańców było przynajmniej raz w Europie. - Dla nich to jest oderwane od rzeczywistości pojęcie, w najlepszym przypadku - geografia i architektura, w najgorszym - telewizja i propaganda Putina - mówił Łucenko.
Według niego za sytuację na wschodniej Ukrainie odpowiedzialny jest były prezydent Wiktor Janukowycz. Łucenko odniósł się do piątkowych wydarzeń w Mariupolu, gdzie - według niego - separatyści bestialsko potraktowali jedną z ofiar. - Mamy do czynienia z barbarzyńcami kupionymi za pieniądze krwawego dyktatora obalonego ze swojego złotego sedesu, który teraz siedzi na terytorium Federacji Rosyjskiej z rocznym budżetem Ukrainy w dolarach wywiezionych z kraju. Dzisiaj kupuje za nie bunt barbarzyńców przeciwko cywilizacji europejskiej - powiedział o obalonym prezydencie Łucenko.

22:36

Białoruski polityk, współzałożyciel inicjatywy Karta'97 Andriej Sannikow jest zdania, że Ukraina, podobnie jak Białoruś, którą rządzi Aleksandr Łukaszenka, przegra w konfrontacji z Rosją, o ile nie nadejdzie pomoc krajów Europy Zachodniej. - Dla mnie jako Białorusina Unia Europejska jest historią sukcesu i prawdopodobnie jednym z największych sukcesów ostatniego stulecia. Podkreślam to, bo teraz na początku nowego milenium wartości moralne zostały podmyte - dodał.

22:17

Brytyjski historyk Timothy Garton Ash komentując obecną sytuację na Ukrainie, zwrócił uwagę na ogromny entuzjazm, który towarzyszył Ukraińcom podczas ich protestów na euromajdanie w Kijowie. - Euromajdan był najlepszym, co mogło się zdarzyć w historii Unii Europejskiej, teraz te wydarzenia nabrały dramatycznych kształtów - powiedział Ash.
W jego ocenie większość Europejczyków nie zrozumiała jaka jest skala dramatu w Ukrainie po interwencji Rosji, którą określił jako "połączenie przemocy i wielkich kłamstw". - W Polsce to zrozumiano, ale gdybyśmy obejrzeli hiszpańską, brytyjską lub niemiecką telewizję, to mielibyśmy inny obraz. Musimy się przebudzić. Co należy zrobić? Kluczowym instrumentem, który ma Europa, jest gospodarka - mówił brytyjski badacz, podkreślając, że największą rolę do odegrania w tym obszarze mają Niemcy.

22:16

Sytuacja na Ukrainie i projekt unii energetycznej były tematami spotkania premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso - podała w komunikacie kancelaria premiera.
Tusk zaproponował sześć filarów europejskiej unii energetycznej na początku kwietnia i zapowiedział ofensywę dyplomatyczną w tej sprawie.
Wymienione przez premiera filary mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne UE to: wspólne negocjowanie nowych kontraktów z zewnętrznymi dostawcami, wzmocniony mechanizm solidarności między państwami na wypadek odcięcia dostaw źródeł energii, dofinansowanie w maksymalnie dopuszczalnym stopniu rozbudowy infrastruktury energetycznej z unijnych pieniędzy, pełne wykorzystanie dostępnych w Europie źródeł paliw kopalnych, sprowadzanie gazu i ropy do UE od innych partnerów, zwłaszcza z USA, oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego także sąsiadom UE (przez wzmacnianie wspólnoty energetycznej).
W komunikacie kancelarii premiera przypomniano, że szczyt UE w czerwcu będzie poświęcony m.in. właśnie bezpieczeństwu energetycznemu. "Komisja Europejska pracuje nad pierwszymi rekomendacjami dotyczącymi zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej" - podkreślono.

22:14

Aż 71 proc. Niemców obawia się, że konflikt na Ukrainie może doprowadzić do wybuchu wojny. Połowa uczestników ankiety uważa, że UE nie dysponuje skutecznymi środkami, by powstrzymać Rosję przed agresją - podała w piątek niemiecka telewizja publiczna ZDF.
Tylko 5 proc. ankietowanych zupełnie nie boi się konfliktu zbrojnego, a 20 proc. odczuwa niewielki lęk - wynika z sondażu Politbarometer (barometr polityczny) opublikowanego w piątek wieczorem na stronie internetowej ZDF.
W przypadku zagarnięcia przez Rosję dalszych części Ukrainy tylko 2 proc. uczestników sondażu opowiada się za sięgnięciem po środki wojskowe. 33 proc. poparło zaostrzenie sankcji ekonomicznych wobec agresora. 39 proc. Niemców uważa, że władze powinny nadal stawiać na negocjacje z Rosją, a 22 proc. jest zdania, że Unia Europejska w ogóle nie powinna mieszać się w ten konflikt.
51 proc. ankietowanych uważa, że Zachód nie dysponuje skutecznymi instrumentami zdolnymi powstrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina. Przeciwnego zdania jest 35 proc. Niemców, natomiast 14 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

22:10

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde wyraziła nadzieję, że Ukraina wywiąże się ze swych zobowiązań w ramach planu pomocy dla Kijowa, który jednak może zostać zrewidowany w przypadku oderwania się wschodnich regionów.

W niedawnym raporcie MFW zaznaczył, że jego pomoc dla Ukrainy powinna zostać "zrewidowana" w przypadku oderwania się wschodnich regionów Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści przygotowują się do referendum niepodległościowego wyznaczonego na niedzielę.

Christine Lagarde potwierdziła, że MFW odblokował pierwszą transzę pomocy finansowej dla Ukrainy. W środę Narodowy Bank Ukrainy (NBU) informował, że Ukraina otrzymała 3,2 mld dolarów jako pierwszą transzę pomocy kredytowej z MFW.

Porozumienie Ukrainy z MFW przewiduje udzielenie jej w ciągu dwóch lat kredytów stand-by w łącznej kwocie 17,1 mld dolarów. Program ten ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej państwa i wzrostu gospodarczego.

21:20

- Kraj jest de facto rozrywany na strzępy - tak mówił o Ukrainie Michaił Chodorkowski, porównując obecny konflikt do imperialnych rozbiorów z XVIII i XIX w., "dobrze znanych Polsce". - To, co dzieje się teraz na Ukrainie, jest ważniejsze od losów jednego kraju. I ci w Europie, którzy tego nie rozumieją albo rozumieć nie chcą, popełniają dramatyczny błąd- podkreślił. - Wybory 25 lat temu w Polsce stały się jaskółką wolności dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Bardzo chciałbym, aby wybory na Ukrainie 25 maja stały się symbolem zwycięstwa demokracji - zaznaczył.
Michaił Chodorkowski, rosyjski przedsiębiorca i były więzień polityczny, został uhonorowany przez "Gazetę Wyborczą" tytułem Człowieka Roku. Otrzymał tytuł za to, że "odważył się zejść ze ścieżki Nelsona Rockefellera, by pójść trudną drogą Nelsona Mandeli i wdał się w zapasy ze złem; za to, że nie zawahał się zamienić 15 mld dol. na 10 lat łagrów; za to, że nie dał się złamać".

21:00

W ukraińskiej telewizji państwowej w sobotę o godz. 18 czasu polskiego odbędzie się debata kandydatów w zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich, z udziałem m.in. głównego faworyta wyborów, biznesmena i byłego szefa ukraińskiej dyplomacji Petro Poroszenki.

20:35

"Tegoroczny Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzimy w bardzo złożonej sytuacji międzynarodowej. Jesteśmy świadkami zagrożenia bezpieczeństwa, integralności i suwerenności naszego sąsiada - Ukrainy, mieszka tam kilkaset tysięcy Polaków" - ocenił Borusewicz w corocznym orędziu wyemitowanym w radiu publicznym i w telewizji.
Zaznaczył, że nasi rodacy korzystają na Ukrainie "ze wszystkich praw, które przysługują mniejszościom etnicznym". - Polacy na Ukrainie nie mają trudności z prowadzeniem działalności edukacyjnej, kulturalnej i wydawniczej. Liczne organizacje polskie nie są dyskryminowane przez ukraińskie władze - mówił Borusewicz.

20:32

Departament Stanu USA określił jako "prowokacyjną" wizytę prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie i podkreślił, że USA nie akceptują zaanektowania przez Rosję Półwyspu Krymskiego.
- Ta wizyta jest niepotrzebna i prowokacyjna, Krym należy do Ukrainy i, oczywiście, nie uznajemy nielegalnych i bezprawnych posunięć Rosji w tej kwestii - powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Jen Psaki dziennikarzom na codziennym briefingu.
Wcześniej w piątek wizytę Putina na Krymie skrytykował Biały Dom, twierdząc, że doprowadzi ona do eskalacji napięcia.
Putin przybył do Sewastopola na Krymie w obchodzonym w piątek w Rosji Dniu Zwycięstwa. To jego pierwsza wizyta na Krymie od zaanektowania w marcu przez Moskwę półwyspu.

(CNN Newsource/x-news)


19:22

Prezydent Rosji Władimir Putin w Sewastopolu na Krymie zaapelował do innych krajów i narodów o - jak to ujął - szanowanie słusznych interesów Rosjan, w tym prawa do przywracania sprawiedliwości historycznej i do samostanowienia.
Putin mówił o tym podczas uroczystego koncertu w Sewastopolu, głównej bazie Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, upamiętniającego 69. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicę wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji.
- Z szacunkiem odnosimy się do wszystkich krajów i narodów, szanujemy ich słuszne prawa i interesy. Prosimy, by tak samo odnoszono się do naszych słusznych interesów, w tym prawa do przywracania sprawiedliwości historycznej i samostanowienia - oznajmił prezydent FR.
Putin wyraził szacunek dla mieszkańców Krymu za to, że "przez lata i pokolenia pielęgnowali miłość do ojczyzny". "Również ojczyzna otworzyła przed wami swoje szerokie objęcia, przyjmując do domu jak rodzone córki i synów" - podkreślił.

19:02

Serbia wypowiada się bardzo powściągliwie na temat konfliktu ukraińskiego. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz , który przebywa w Belgradzie z oficjalną wizytą, przeprowadził dziś rozmowy z prezydentem i przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego.
Serbia nie chce zrażać ani Rosji ani państw Unii Europejskiej, wypowiedzi polityków z Belgradu są więc ostrożne i bardzo wyważone.
Bogdan Borusewicz podkreślił, że Serbia nie chce być zmuszana do opowiadania się po czyjejś stronie. Marszałek Senatu mówił wyrażnie o agresji Rosji na Ukrainę, natomiast strona serbska tłumaczyła, że nie chce być zmuszana do deklaracji. - Jeżeli mały znajdzie się między dwoma wielkimi - nic dobrego z tego nie wyniknie - dodał Bogdan Borusewicz. Zauważył, że skutki konfliktu ukraińskiego będą oczuwalne także na Bałkanach, przynajmniej te energetyczne.
Pod koniec stycznia tego roku Serbia rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Jednak obok kierunku europejskiego, ważny jest też nurt prorosyjski. Rosja zapewnia Serbii wsparcie polityczne i konsekwentnie nie uznaje niepodległości Kosowa. Z kolei Serbia liczy na pomoc finansową i rosyjskie inwestycje.
Serbia nie przyłączyła się do unijnych sankcji nałożonych na Rosję po aneksji Krym.

19:00

Unia Europejska wyraziła żal z powodu obecności prezydenta Rosji Władimira Putina na paradzie wojskowej na Krymie. Zdaniem UE Putin nie powinien był wykorzystywać Dnia Zwycięstwa do zademonstrowania aneksji tego regionu Ukrainy.
- Unia Europejska z żalem odnotowuje obecność prezydenta Władimira Putina na paradzie wojskowej w Sewastopolu, na Krymie - powiedziała w piątek Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton.
- Ten ważny dzień w naszej wspólnej historii poświęcony upamiętnieniu ogromnych poświęceń i uczczeniu pamięci milionów ofiar drugiej wojny światowej nie powinien być wykorzystywany instrumentalnie do eksponowania nielegalnej aneksji Krymu - powiedziała rzeczniczka Ashton.

18:40

Donieccy terroryści już nie chcą już rozmawiać z władzami w Kijowie i mobilizują siły, aby wspólnie bronić Mariupola. W piątek w tym półmilionowym mieście sto kilometrów od Doniecka doszło do gwatownych walk sił rządowych z separatystami.
Przywódcy samozwańczej Republiki Donieckiej oświadczyli, że nie widzą sposobów pokojowego wyjścia z obecnej sytuacji - choć jeszcze kilka godzin wcześniej przekonywali, że po niedzielnym "referendum" złożą broń i będą szukać politycznego rozwiązania. Jak twierdzą, zmienili zdanie po wydarzeniach w Mariupolu. W czasie walk w tym mieście, według ukraińskiego MSW, zginęło co najmniej 20 terrorystów.

Uzbrojeni separatyści pojechali do Mariupola. Po trwających kilka godzin potyczkach, w tym ataku na miejską komendę milicji, terroryści zrezygnowali z dalszych walk. MSW twierdzi, że jeden milicjant został zabity, a 5 odniosło obrażenia. Budynek został podpalony. Według ukraińskiego deputowanego Ołeha Liaszki, separatyści porwali naczelnika miejscowej milicji Walerija Androszczuka.

18:18
W Doniecku prorosyjscy bojownicy zaatakowali sanatorium "Górnicze Zorze", w którym stacjonowali żołnierze wojsk wewnętrznych. Prorosyjscy terroryści byli uzbrojeni w automaty Kałasznikowa i granatniki. Po trwającej kilka minut walce, wojskowi zostali zmuszeni do oddania broni.

18:03

Rosja zrobi wszystko, aby zapewnić Naddniestrzu bezpieczeństwo. Takie oświadczenie złożył w Tyraspolu - stolicy tej separatystycznej, samozwańczej republiki - wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin.

Jak donosi z Tyraspola specjalny wysłannik Polskiego Radia Michał Strzałkowski, rosyjski polityk, który został niedawno mianowany specjalnym przedstawicielem prezydenta Władimira Putina do spraw Naddniestrza, był gościem honorowym obchodów Dnia Zwycięstwa w Tyraspolu. Główną ulicą miasta przemaszerowało uroczyście 2 tysiące naddniestrzańskich żołnierzy oraz symboliczny pododdział stacjonujących tam żołnierzy rosyjskich.

Naddniestrze oderwało się od Mołdawii w wyniku wojny z 1992 roku. Dziś Kiszyniów nie kontroluje większości lewego brzegu rzeki Dniestr, który zamieszkuje głównie ludność rosyjskojęzyczna. Drugim sąsiadem samozwańczego państwa jest Ukraina. Odrębność Naddniestrza nie jest jednak uznawana na arenie międzynarodowej nawet przez Rosję, a jedynie przez inne separatystyczne republiki - Abchazję, Osetię i Górski Karabach.

Dmitrij Rogozin mówił w Tyraspolu, że "Moskwa dołoży wszelkich starań, by w świetle wydarzeń na Ukrainie nie doszło do izolacji Naddniestrza". Według niego Rosja ma informacje, że ukraińskie służby graniczne nie chcą przepuszczać pochodzących z Naddniestrza mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat.

Wcześniej ukraińskie służby informowały, że wśród separatystów, którzy zginęli w ubiegłotygodniowym pożarze Domu Związków Zawodowych w Odessie, było pięciu mieszkańców Naddniestrza.

Zdaniem mołdawskich politologów, jest bardzo prawdopodobne, że Rosja wykorzysta Naddniestrze nie tylko w rozgrywce z Ukrainą, ale także by zdestabilizować sytuację w Mołdawii, która w najbliższych tygodniach ma podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską.

17:33

Według premiera Donalda Tuska stosunek do wyborów prezydenckich na Ukrainie 25 maja będzie też "prawdziwym, takim najgłębszym testem na wiarygodność wszystkich sąsiadów Ukrainy".
- Każde państwo, włącznie z Rosją, które dobrze życzy całemu regionowi i Ukrainie, powinno bezwzględnie wspomóc proces stabilizacji politycznej, a więc pomóc także w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. A przynajmniej nie przeszkadzać - powiedział Tusk.
- 25 maja będziemy też widzieli, czy wszyscy sąsiedzi Ukrainy mają wolną wolę, czy im jej brakuje - dodał.
Premier zaznaczył, że rozmowa dotyczyła także innych form współpracy z Ukrainą, w tym także "współpracy informacyjnej". - Ta dziwna, niewypowiedziana wojna, jakiej jesteśmy świadkami, na wschodzie i południu Ukrainy to także wojna informacyjna - wyjaśnił Tusk. Jak dodał warto wspierać wszystkich, którzy chcą "prawdziwie przedstawiać źródła i przebieg konfliktu".

(TVN24/x-news)


17:29

Planowane na 25 maja wybory prezydenckie są kluczowe dla stabilizacji Ukrainy - ocenił Donald Tusk po spotkaniu z Petrem Poroszenką w Warszawie. Tusk zadeklarował, że Polska i Unia Europejska będą chciały pomóc w ich sprawnym przeprowadzeniu.

Tusk podkreślił po spotkaniu, że dotyczyło ono kluczowej kwestii, czyli skutecznego przeprowadzenia wyborów prezydenckich na Ukrainie. Szef rządu ocenił, że "wzrost napięcia i działania terrorystyczne na wschodzie Ukrainy pokazują, że to nie jest łatwy proces". - To pokazuje, jak wielkie wyzwanie i jak trudne zadanie stoi także przed naszym dzisiejszym gościem i przed całą administracją ukraińską - zaznaczył Tusk.

- Naszym zadaniem jest budować solidarność Europy wokół tego pokojowego i demokratycznego procesu, którego pierwszym bardzo ważnym etapem będą wybory prezydenckie na Ukrainie. Będziemy chcieli pomóc - Polska i cała Unia Europejska - w sprawnym przeprowadzeniu tych wyborów - zadeklarował premier.

17:19

Petro Poroszenko dziękuje Polsce za wsparcie i solidarność. Lider sondaży przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie po południu spotkał się w Warszawie z Donaldem Tuskiem. Premier zadeklarował, że Polska chce pomóc Ukrainie w skutecznym przeprowadzeniu tego głosowania.
Petro Poroszenko po spotkaniu z Donaldem Tuskiem także podkreślał wagę wyborów. - To jest kluczowe, by 25 maja Ukraina przeprowadziła wybory prezydenckie. Jedynym wyjściem z kryzysu jest właśnie zorganizowanie głosowania w demokratycznym kraju - przekonywał Poroszenko.
Ukraiński polityk dodał, że tylko dzisiaj w Mariupolu zginęło 3 ukraińskich żołnierzy. Kandydat na prezydenta zaznaczył, że jest to "cena jaką Ukraina płaci za demokrację i stabilność."
Poroszenko deklarował, że z Donaldem Tuskiem rozmawiał o walce z korupcją. Zasadę
" zero tolerancji dla korupcji" mają na Ukrainie pomagać wprowadzać polscy eksperci.

Poroszenko dziękował też, że Polska, tak jak inne kraje w Europie i na świecie, nie uznaje za legalne referendów, które separatyści planują przeprowadzić na wschodzie Ukrainy.
Polityk zapewniał, że bardzo zależy mu na demokratyzacji i stabilizacji na Ukrainie. Polska, dodał, może dla Ukrainy stanowić wzór, przede wszystkim jeśli chodzi o decentralizację, budowę samorządów, a także walkę z korupcją.

Poroszenko przebywa w piątek z wizytą w Warszawie. Spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i szefem MSZ Radosławem Sikorskim.
Przed zaplanowanymi na 25 maja wyborami prezydenckimi na Ukrainie rośnie poparcie dla kandydatury biznesmena i byłego szefa MSZ Petra Poroszenki, a spada popularność jego kontrkandydatki, byłej premier Julii Tymoszenko. Zgodnie z opublikowanymi we wtorek wynikami sondażu kijowskiego Centrum Razumkowa na Poroszenkę gotowych jest głosować 33,3 proc. wszystkich wyborców, zaś Tymoszenko może liczyć na 10 proc. głosów.

17:17

Premier Włoch Matteo Renzi zaapelował, by nie dopuścić do tego, by na Ukrainie panowała stale niestabilność. O solidarność z młodymi Ukraińcami prosił podczas międzynarodowej konferencji na temat UE we Florencji w obchodzonym w piątek Dniu Europy.
W dniu, który jest świętem Unii Europejskiej, szef włoskiego rządu oświadczył w przemówieniu podczas sympozjum pod hasłem "The state of the Union" we florenckim Palazzo Vecchio: "Nie możemy pozwolić na to, by młodzi Ukraińcy byli pozostawieni sami sobie i skazani na przyszłość pod znakiem porażki i permanentnej niestabilności".

16:56

Aleksander Łukaszenka powiedział, że jego kraj nie zablokuje podpisania porozumienia o utworzeniu Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, gdyż rozstrzygnięto spór z Rosją w sprawie ceł za produkty naftowe.
Łukaszenka, jak piszą białoruskie media, powiedział, że te kwestie, których nie udało się załatwić w formacie trójstronnym - Rosja, Kazachstan, Białoruś - są rozwiązywane dwustronnie.
Unia gospodarcza tych trzech państw ma być zaczątkiem przyszłej Unii Eurazjatyckiej, w której prezydent Władimir Putin pragnie zjednoczyć przynajmniej część dawnego Związku Radzieckiego w celu ochrony przed tym, co postrzega jako przenikanie Zachodu do tradycyjnej strefy wpływów Moskwy.

16:31

Gorąco w Mariupolu na wschodzie Ukrainy. W starciach milicji i terrorystów w tym mieście zginął ukraiński funkcjonariusz i 20 prorosyjskich bojowników. Takie dane podało ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. [Więcej >>>]

(Wideo: wcześniejsza informacja o walkach w Mariupolu, 5 kanał)


16.14

Wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i 70. rocznicy wyzwolenia Krymu spod niemieckiej okupacji doprowadzi do eskalacji napięcia - oświadczył w Biały Dom.

15.57

MSZ Ukrainy wyraziło stanowczy protest w związku z piątkową wizytą prezydenta Rosji Władimira Putina na zaanektowanym przez jego kraj Krymie. Ukraińska dyplomacja uznała, że jest to "jawne lekceważenie prawa międzynarodowego" i ogólnie przyjętych zwyczajów.

15.51

Polska chce pomóc Ukrainie w skutecznym przeprowadzeniu wyborów prezydenckich. Premier Donald Tusk, po spotkaniu w Warszawie z liderem prezydenckich sondaży, Petrem Poroszenką, mówił, że przeprowadzenie głosowania nie będzie łatwe. Wskazują na to wydarzenia na wschodzie Ukrainy, w tym w Mariupolu.

Fot.
Fot. Twitter/PremierRP

15.36

Władimir Putin na paradzie floty w Sewastopolu: "Krym powrócił do ojczyzny".

Czytaj więcej >>>

Fot.
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

15.25

W Mariupolu na wschodzie Ukrainy trwają ciężkie walki. Prorosyjscy separatyści zaatakowali główną siedzibę milicji, z odsieczą ruszyły ukraińskie wojska. Według najnowszych danych, zginęło co najmniej 20 osób, jest wielu rannych.

Czytaj więcej >>>

15.12

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił, że wizyta prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie, pierwsza od marcowej aneksji półwyspu przez Moskwę, jest niewłaściwa.

Fot.
Fot. PAP/Radek Pietruszka

14.56

Niemiecki rząd wyraził w piątek zaniepokojenie sytuacją w sferze przestrzegania praw człowieka na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że niepokój budzi szczególnie sytuacja Tatarów krymskich.

14.51

Kolejny film z Mariupolu.

14.47

W razie zaostrzenia sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji tegoroczny wzrost gospodarczy Niemiec zmniejszy się z przewidywanych obecnie 1,6 proc. do 0,7 proc. - ostrzegł niemiecki tygodnik "Stern", powołując się na poufny raport Komisji Europejskiej.

14.31

Czołgi na ulicach Mariupolu.

14.25

Separatyści na wschodniej Ukrainie zatrzymują dziennikarzy i grożą im - twierdzą przedstawiciele fundacji Otwarty Dialog. Jako dowód podają przypadek obserwatora fundacji, Siergieja Leftera, który spędził 2,5 tygodnia w niewoli.

14.11

Premier Donald Tusk ocenił, że prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi grę polityczną w związku z kryzysem ukraińskim. - Nie należy w tej grze uczestniczyć, tylko mieć krytyczny i trzeźwy osąd, tego co dzisiaj Rosja robi na Ukrainie - podkreślił.

Fot.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

14.06

Wbrew obawom władz, obchody Dnia Zwycięstwa w Kijowie przebiegają spokojnie. Bierze w nich udział mniej kijowian niż zazwyczaj, doszło jedynie do pojedynczych incydentów.

14.01

Mieszkańcy Słowiańska we wschodniej Ukrainie przygotowują się referendum 11 maja w sprawie proklamowania "niepodległości" regionu.

Źródło: CNN Newsource/x-news

13.42

- Budynek Zarządu Spraw Wewnętrznych (milicji) w Mariupolu został okrążony i zablokowany przez nasze (ukraińskie) wojska. Terroryści zabarykadowali się wewnątrz i ostrzeliwują się. Wydano rozkaz, by nie brać żywych - napisał na Facebooku ukraiński deputowany i kandydat na prezydenta Ołeh Liaszko.

13.12

Pojawiają się pierwsze filmy z Mariupolu.

12.55

Rosyjski prezydent Władimir Putin przyleciał na Krym. Ma w Sewastopolu uczestniczyć w tamtejszych obchodach Dnia Zwycięstwa.

12.37

Siły rządowe starają się odzyskać budynek policji portowej w Mariupolu. Jak podaje agencja Interfax Ukraina, w walkach zginęło co najmniej osiem osób.

Czytaj więcej >>>

12.23

Ponad 60 procent Polaków obawia się działań Rosji. Wskazują na to wyniki sondaży, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej oraz instytuty badawcze z Czech, Węgier i Słowacji.

Czytaj więcej >>>

12.14

Białoruś jest zaniepokojona nasileniem wojskowej aktywności NATO u swoich granic - oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas uroczystości z okazji Dnia Zwycięstwa.

Fot.
Fot. PAP/EPA/SERGEI KARPUKHIN / POOL

12.01

Pożar wybuchł w nocy z czwartku na piątek w pobliżu wieży telewizji ukraińskiej w Kijowie, płonęły kable - poinformowały ukraińskie władze. Ośrodek telewizyjny został pozbawiony prądu, obecnie jest zasilany z generatorów.

Czytaj więcej >>>

11.46

Incydent w czasie obchodów Dnia Zwycięstwa w Doniecku. Gdy po zakończeniu oficjalnej uroczystości, w której wzięły udział władze miasta, orkiestra zaczęła grać hymn Ukrainy, dyrygenta zaatakowało kilku prorosyjskich bojówkarzy.

Czytaj więcej >>>

Źródło: TVN24/x-news

11.28

Jest zapowiedź kolejnej rundy rozmów o dostawach rosyjskiego gazu ziemnego. Przedstawiciele Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy mają się spotkać w poniedziałek w Brukseli.

11.05

Nadal brak oznak, że Rosja chce doprowadzić do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie. Nadszedł czas, by to Zachód zaczął dyktować reguły gry i przetestował, jakie sankcje finansowe jest w stanie znieść rosyjska gospodarka - pisze "Financial Times".

10.30

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udaje się w piątek do Berlina na rozmowy z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem Walterem Steinmeierem. Rozmowy mają być poświęcone przede wszystkim sytuacji na Ukrainie.

09.55

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył podczas parady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie, upamiętniającej 69. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, że to naród radziecki uratował Europę przed zniewoleniem.

Czytaj więcej >>>

Fot.
Fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL

09.12

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała prezydenta Rosji Władimira Putina do wywarcia silniejszego wpływu na prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie w celu skłonienia ich do złożenia broni i przerwania okupacji budynków publicznych.

Czytaj więcej >>>

08.36

Uznawany za faworyta wyborów prezydenckich na Ukrainie Petro Poroszenko w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w piątek zarzucił Rosji wspieranie separatystów we wschodniej Ukrainie.

Czytaj więcej >>>

Fot.
Fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA

08.14

W rosyjskiej stolicy - rozpoczęła się wielka defilada z okazji 69. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Główne uroczystości odbywają się na Placu Czerwonym w Moskwie.

07.42

Pierwszy raz od 1945 roku, Ukraina świętuje Dzień Zwycięstwa będąc faktycznie w stanie wojny. Podkreślił to w swoim orędziu do narodu, premier Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej >>>

07.21

Rosyjskie myśliwce przelecą dziś nad Sewastopolem. To jeden z elementów parady wojskowej, jaką na zaanektowanym półwyspie organizuje armia Federacji Rosyjskiej.

Czytaj więcej >>>

06.47

Przywódca Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew zaapelował do Zachodu, by w obliczu rosnących napięć we wschodniej Ukrainie nie zapominać o Krymie, zaanektowanym przez Rosję w marcu.

06.27

15 kolejnych osób z Rosji i Ukrainy i dwie firmy z Krymu mają być objęte sankcjami. To odpowiedź Wspólnoty za aneksję półwyspu. Taka jest propozycja ambasadorów państw członkowskich, którą mają zaakceptować ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty w poniedziałek, na spotkaniu w Brukseli.

Czytaj więcej >>>

06.15

Polska wyśle swoich obserwatorów na wybory prezydenckie na Ukrainie. Zapowiedział to minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Fot.
Fot. PAP/Tomasz Gzell

06.12

Ukraińskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa we wszystkich miastach i na głównych drogach. Rządzący obawiają się prowokacji prorosyjskich sił w czasie obchodów przypadającego dzisiaj Dnia Zwycięstwa, czyli zakończenia II wojny światowej.

06.00

Rosjanie świętują 69. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Parady wojskowe odbywają się w większości rosyjskich miast. W tym roku również na zaanektowanym Krymie.

''

IAR/PAP/polskieradio.pl/inne/aj; agkm