Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Beata Krowicka 13.05.2014

13.05.2014 Na Ukrainie giną ludzie. Kijów prosi o pomoc [relacja]

Walki pod Kramatorskiem i w Słowiańsku. Niespokojnie w Doniecku i Ługańsku. Wschód Ukrainy pogrąża się w wojennym kryzysie.
Galeria Posłuchaj
  • Rząd Ukrainy na rozmowach w Komisji Europejskiej - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Janukowycz wspiera finansowo donieckich separatystów? - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
  • Donieccy separatyści wprowadzili sankcje przeciwko europejskim i amerykańskim politykom. Z Kijowa relacja Piotra Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

23.10

- Jeśli dojdzie do przesunięcia potencjału wojskowego NATO do Europy Wschodniej, Rosja podejmie wszelkie kroki, by zapewnić sobie zdolność do obrony - poinformował ambasador Rosji przy NATO Aleksandr Gruszko.

Według niego, pewne siły w NATO dążą do rewizji aktu założycielskiego Rady NATO-Rosja z 1997 roku.

21.48

Wprowadzenie ruchu bezwizowego pomiędzy Ukrainą a krajami strefy Schengen byłoby namacalnym dowodem dla milionów Ukraińców, że Europa staje przed nimi otworem. To opinia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

czytaj więcej>>>

21.00

Prorosyjscy separatyści wezmą udział w rozpoczynających się w środę obradach ogólnoukraińskiego okrągłego stołu? Tylko wtedy, gdy zrezygnują z przemocy. Taki warunek stawia im kanclerz Niemiec.  - Mile widziani są tylko ci, którzy potrafią wiarygodnie udowodnić, że chcą realizować swoje cele bez stosowania przemocy - mówi Angela Merkel.
Kanclerz zastrzegła, że krąg osób, które pod kierownictwem OBWE będą poszukiwać wyjścia z kryzysu, powinien być "w zasadzie" jak najszerszy. - Im bardziej reprezentatywny, tym lepiej - podkreśliła.
Merkel potwierdziła stanowisko swego rządu, że niedzielne referenda we wschodniej Ukrainie były nielegalne. Zapewniła, że Berlin będzie zabiegał o to, by udział obywateli Ukrainy w wyborach prezydenckich 25 maja był szeroki i reprezentatywny.

20.20

Ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie wezwało na dywanik ambasadora Węgier i zażądało wyjaśnień w sprawie słów Wiktora Orbana o mniejszości węgierskiej na Ukrainie. - Wypowiedzi Orbana, dotyczące autonomii i podwójnego obywatelstwa dla Węgrów, są sprzeczne z ukraińskim prawem i nie sprzyjają deeskalacji konfliktu ani stabilizacji sytuacji w naszym kraju - oświadczył rzecznik resortu Jewhen Perebyjnis. MSZ zaapelowało do węgierskich partnerów o "wyważone podejście do tak drażliwego tematu, jakim jest polityka etniczna". 
O tym, że Węgrzy mieszkający na terytorium Ukrainy powinni otrzymać autonomię i podwójne obywatelstwo, Orban powiedział podczas wystąpienia w parlamencie w minioną sobotę.
Według ukraińskich mediów, wysuwając żądania w sprawie autonomii Orban zaakceptował propozycję Władimira Żyrinowskiego, przewodniczącego Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, który w marcu zaproponował Węgrom rozbiór Ukrainy.
Na Ukrainie mieszka do 200 tys. Węgrów, głównie w obwodzie zakarpackim.

(źródło: 5 kanal/x-news)

19.33

- W sporze z Rosją o Ukrainę NATO musi przestrzegać swoich zobowiązań sojuszniczych - oświadczył prezydent Niemiec Joachim Gauck. Jego zdaniem, "obawy Polaków i mieszkańców krajów bałtyckich należy traktować poważnie".
Polska, Rumunia i kraje bałtyckie domagają się w związku z konfliktem na Ukrainie większej obecności wojsk NATO na wschodnich rubieżach Sojuszu. NATO zwiększyło liczbę lotów kontrolnych w tym regionie, wzmocniło też siły morskie na Bałtyku, jednak rozmieszczenie dodatkowych wojsk lądowych w Polsce i innych krajach napotyka sprzeciw części krajów Sojuszu, w tym niemieckiego rządu.

18.45

Kilkunastu szefów dużych firm amerykańskich i europejskich wycofało się z udziału w konferencji ekonomicznej w Petersburgu - informuje Reuters. Chodzi między innymi o firmy: ConocoPhillips, Airbus, Visa, Alcoa, Siemens, Citigroup, Morgan Stanley, International Paper Company, Pepsi, Eni oraz Bain & Company.

18.42

Zgromadzenie Parlamentarne wzywa do zaprzestania przemocy na Ukrainie. W imieniu Zgromadzenia Parlamentarnego jej przewodnicząca Anne Braseur wyraziła wyrazy głębokiego współczucia rodzinom osób, które straciły bliskich podczas zbrojnego konfliktu. Przemoc - jak twierdzi - nie może przynieść rozwiązania. Należy natychmiast ją przerwać. Wezwała do przedłużenia mandatu działającego na Ukrainie Międzynarodowego Zespołu Doradczego, powołanego w sprawie ustalenia sprawców przemocy.

18.05

- W ciągu najbliższych kilku dni, może tygodni rozstrzygnie się los państwowości ukraińskiej - mówi premier Donald Tusk. - To nie jest problem Krymu, Ługańska i Doniecka. Pamiętamy także próby destabilizacji sytuacji w Odessie. Obawiam się, że to nie jest koniec tych prób. Pojawiają się też pewne sygnały na zachodzie Ukrainy, między innymi na Rusi Zakarpackiej - dodał.

Zdaniem szefa rządu, istnieje realne ryzyko upadku państwa ukraińskiego, a przynajmniej bardzo bolesnego podziału tego kraju. Tusk uważa, że istotne jest, "by z Europy nie płynęły żadne sygnały, które zachęcałyby Rosjan do dalszego postępowania w taki sposób jak do tej pory".
- Już nikt w Europie nie może mieć złudzeń o co chodzi. Może zabraknie komuś odwagi, może interesy okażą się ważniejsze niż solidarność z Ukrainą, ale nikt nie będzie mógł spuszczać zasłony hipokryzji i udawać, że wszystko jest w porządku, albo że mamy do czynienia z jakimiś odruchami autonomii obywatelskiej. To powinno ułatwić rozmowę wewnątrz Europy na temat przyszłych relacji z Ukrainą i Rosją. Każdemu będzie trudniej kłamać na ten temat - powiedział Tusk.

(źródło: TVN24/x-news)

17.50

- Rosja jest krajem wielonarodowym, który również ma problemy ze stabilnością na własnym terytorium. Wspierając niestabilność w krajach sąsiedzkich, Rosja nie działa na rzecz swej własnej przyszłości - powiedział Jose Manuel Barroso po spotkaniu przedstawicieli ukraińskiego rządu z Komisją Europejską. Jego zdaniem, Moskwie nie opłaca się wchodzenie w konfrontację z Brukselą. - Unia Europejska jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Rosji, jeśli chodzi o handel i inwestycje. Jeśli Rosja będzie kontynuować swe obecne działania, doprowadzi jedynie do swej dalszej izolacji na arenie międzynarodowej, co obserwowaliśmy już po aneksji Krymu - podkreślił.

czytaj więcej>>>

17.20

Sześciu ukraińskich żołnierzy zginęło pod Kramatorskiem na wschodzie kraju. Wojskowi wpadli w zasadzkę separatystów.

czytaj więcej>>>

17.00

Rosja apeluje do ukraińskich separatystów, by przestrzegali planu OBWE dla Ukrainy. W specjalnym oświadczeniu rosyjski MSZ napisał, że oczekuje jednocześnie od Kijowa, że zrezygnuje z akcji zbrojnych wobec separatystów na wschodzie kraju.

16.51

Ukraiński sąd zakazał działalności separatystycznej partii "Rosyjski Blok". Powodem jest łamanie  konstytucji i naruszanie integralności terytorialnej kraju.

16.47

Funkcjonariusze litewskiej Służby Granicznej zatrzymały rosyjski pociąg z sowieckimi symbolami. Skład wjechał na terytorium Litwy dopiero po ich usunięciu.

Z Obwodu Kaliningradzkiego na Litwę na punkt kontroli granicznej w Kybartai wjechał pociąg, na którym zamiast zwykłej numeracji wagonów znajdowały się plakaty z sowiecką symboliką - sierpem i młotem na czerwonym tle. Funkcjonariusze poinformowali kierowniczkę pociągu, że na Litwie zabrania się propagowania sowieckiej symboliki, więc pociąg nie może zostać wpuszczony na terytorium Litwy. Po chwili plakaty zostały usunięte i pociąg ruszył dalej. Jechało nim 200 osób. Wszyscy pasażerowie byli obywatelami Rosji.

16.30

Ukraina chce kupować rosyjski gaz, ale na warunkach rynkowych - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.
- Rosja musi przestać używać gazu jako broni - oświadczył polityk po spotkaniu ukraińskiego rządu z Komisją Europejską. Zagroził, że jeżeli Gazprom nie zgodzi się na rewizję kontraktów gazowych, Ukraina skieruje pozew do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie.

16.01

Mołdawia podpiszę umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Dojdzie do tego podczas nadzwyczajnego szczytu w Brukseli 27 czerwca.

15.56

Rosja odpowiada na amerykańskie sankcje. Wicepremier Dmitrij Rogozin powiedział, że Amerykanie nie będą mogli używać wyprodukowanych w Rosji silników rakietowych do prób wojskowych. Amerykańscy astronauci, po 2020 roku, nie będą również mogli korzystać z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rogozin zagroził, że Rosja wyłączy 1 czerwca znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu nawigacji satelitarnej GPS, jeśli nie osiągnie porozumienia w sprawie umieszczenia stacji własnego takiego systemu GŁONASS w USA.

15.45

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła apel do parlamentów świata o "uczynienie wszystkiego, co możliwe dla powstrzymania masowej przemocy i nadciągającej katastrofy humanitarnej na Ukrainie".
W dokumencie tym, za którego przyjęciem głosowało 443 z 450 deputowanych, Duma również poparła uzgodnienia poczynione przez szefów dyplomacji Rosji, Ukrainy, USA i Unii Europejskiej 17 kwietnia w Genewie, a także propozycje zawarte w "mapie drogowej", przedłożonej 7 maja przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

15.13

Ukraina prawdopodobnie nie przedłuży embarga na import polskiej wieprzowiny . Poinformował o tym ukraiński minister rolnictwa Ihor Szwajka.

Według niego, nie ma już podstaw, aby embargo nadal obowiązywało ponieważ nie ma już zagrożenia afrykańskim pomorem świń, tak jak to było w lutym, gdy wprowadzono zakaz. Kwestię tę badają już weterynarze z obydwu krajów. Jeżeli potwierdzą oni, że ukraińskie świnie nie są zagrożone, polskie mięso trafi na Ukrainę.

Oprócz zakazu importu wieprzowiny, od 2008 roku obowiązuje embargo na dostawy wołowiny.

14.50

"Gubernator" Ługańskiej Republiki Ludowej Walerij Bołotow został ranny w zamachu - informują ługańscy separatyści. Mężczyzna jest w szpitalu ale jego życiu nic nie grozi.

14.20

Są już wyznaczone miejsce i godzina rozpoczęcia rozmów okrągłego stołu, których celem jest rozwiązanie kryzysu na Ukrainie . Spotkanie rozpocznie się o 15.30 naszego czasu w budynku ukraińskiego parlamentu.

czytaj więcej>>>

13.42

Prezydent Francji Francois Hollande, przebywający z wizytą w Erywaniu, opowiedział się za "wyjątkową formułą" umożliwiającą zbliżenie Armenii do Unii Europejskiej bez zrywania związków z Unią Celną, forsowaną przez Rosję.
Armenia pod koniec 2013 roku zrezygnowała z parafowania umowy stowarzyszeniowej z UE, natomiast zapowiedziała przystąpienie do powstającej z inicjatywy Rosji Unii Celnej.
- Chciałbym, by Armenia była w pełni stowarzyszona z Unią Europejską, ponieważ są to jej aspiracje, wartości i jej interes, a jednocześnie nie chcę zmuszać Armenii do zrywania stosunków handlowych z Rosją w ramach Unii Celnej - wyjaśniał Hollande.
Unia jest tworzona przez Rosję, Białoruś i Kazachstan; Armenia i Kirgistan mają się do niej przyłączyć.

13.36

Co czwarty Polak (25 procent) ocenia, że działania rządu w związku z kryzysem ukraińskim są zbyt radykalne. Jako właściwe odbiera je ponad jedna trzecia (36 procent) - tak wynika z sondażu na zlecenie Informacyjnej Agencji Radiowej.
Badanie, zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych HomoHomini, pokazuje, że 13 procent respondentów ocenia działania polskiego rządu w kwestii ukraińskiej jako zbyt słabe. Jedna czwarta (25 procent) deklaruje, że nie ma wiedzy na temat aktywności rządu w tej sprawie.
Nieco inaczej prezentują się wyniki nie uwzględniające osób, które nie znają działań rządu w sprawie kryzysu ukraińskiego. Odpowiedź "są zbyt radykalne" wskazało 34 procent badanych, jako właściwą aktywność rządu ocenia 48 procent, a jako zbyt słabą - 18 procent.

13.15

Parlament Ukrainy przyjął cztery ustawy, które pozwolą na zakończenie pierwszego etapu działań na rzecz liberalizacji ruchu wizowego z UE . Przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ocenił, że Ukraińcy już pod koniec roku będą mogli jeździć do UE bez wiz.

12.30

Były wiceminister spraw zagranicznych Niemiec Wolfgang Ischinger ma być mediatorem podczas rozmów okrągłego stołu na Ukrainie. - 68-letni dyplomata jest politykiem ponadpartyjnym, elokwentnym, solidnym i zawsze uprzejmym - ocenia "Sueddeutsche Zeitung".
O powierzeniu Ischingerowi funkcji mediatora w mającym się rozpocząć w tym tygodniu dialogu narodowym poinformował rotacyjny przewodniczący OBWE, prezydent Szwajcarii Didier Burkhalter.

12.05

Kwestie przyszłej struktury państwa ukraińskiego powinny zostać omówione jeszcze przed wyborami prezydenckimi 25 maja - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Rosji.

11.56

Zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie na Ukrainie się odbędą, ale nie we wszystkich częściach kraju. Prorosyjscy separatyści kontrolują kilka większych miast na wschodzie, więc tam głosowania zapewne nie będzie - uważa dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspert przewidywał na antenie Polskiego Radia 24, że tam, gdzie do głosowania jednak dojdzie, separatyści będą się starali przeszkadzać głosującym, a nawet atakować lokale wyborcze. Separatystom łatwo też będzie podważyć wynik takiego głosowania.

11.28

Gazprom wystawił ukraińskiej firmie Naftohaz wstępny rachunek za dostawy gazu w czerwcu na kwotę 1,66 mld dolarów, która ma zostać zapłacona z góry - poinformował rzecznik rosyjskiego koncernu Siergiej Kuprijanow.

Dodał, że ukraiński Naftohaz powinien wpłacić należność do 2 czerwca, a począwszy od 3 czerwca Naftohaz będzie otrzymywać gaz dla odbiorców na Ukrainie tylko w opłaconych ilościach.

czytaj więcej>>>

11.03

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy i przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow chce zakazu działalności Partii Komunistycznej . Powodem są podejrzenia o wspieranie separatystów.

Turczynow uważa, że Ministerstwo Sprawiedliwości powinno zbadać informacje o ewentualnej współpracy. Jeżeli się potwierdzą, to - zdaniem pełniącego obowiązki prezydenta - ministerstwo powinno zwrócić się do sądu z prośbą o wprowadzenie zakazu działalności Partii Komunistycznej.

czytaj więcej>>>

Donieccy separatyści wprowadzili sankcje przeciwko europejskim i amerykańskim politykom. Samozwańcza Republika Doniecka ogłosiła, że Barack Obama, Angela Merkel i Catherine Ashton nie mają prawa wjazdu na kontrolowane przez nią terytorium. Zakaz obowiązuje do listopada dla amerykańskiego prezydenta i do września dla europejskich polityków. Separatyści twierdzą między innymi, że wspierają oni "neofaszystowski reżim w Kijowie”.

Agencja TVN/x-news

10.53

Bank Centralny Rosji zakazał działalności na Krymie sześciu ukraińskim bankom.

10.49

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, zamierza uchwalić apel do parlamentów świata o "uczynienie wszystkiego, co możliwe dla powstrzymania masowej przemocy i nadciągającej katastrofy humanitarnej na Ukrainie".

10.44

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, jednak wyraził nadzieję, że wysiłki władz ukraińskich na rzecz dialogu narodowego doprowadzą do stabilizacji.

(źródło: UA 1+1/x-news)

Steinmeier, który składa wizytę w Kijowie, spotkał się w godzinach porannych z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Niemiecki minister wyraził przekonanie, że uspokojeniu separatystycznych nastrojów w niektórych regionach Ukrainy będą sprzyjały zaplanowane na 25 maja wybory prezydenckie.

Spotkanie
Spotkanie w Kijowie szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem fot: PAP/EPA/Bernd Von Jutrczenka

10.40

Separatyści ze Słowiańska opublikowali w internecie film z nocnego ostrzału. Rozłamowcy otworzyli ogień do oddziałów Gwardii Narodowej stacjonujących przy wieży telewizyjnej. Separatyści strzelali z dzielnic mieszkalnych licząc na to, że wojskowi nie odpowiedzą ogniem.

KPRU/You Tube

Skutki nocnego ostrzału/ TV Espreso/x-news

10.28

W poniedziałek w obwodzie ługańskim aresztowano dwóch uzbrojonych terrorystów - informuje ukraińskie ministerstwo obrony.
Żołnierze zatrzymali ich w czasie rutynowej kontroli samochodów. Mężczyźni przewozili karabiny maszynowe, pistolet i granaty.

10.23

W Mariupolu zostały zdemontowane barykady. Przywrócono ruch na głównej ulicy miasta.

fot:Ttwitter
fot:Ttwitter print screen

10.05

Uchodźcy z Ługańska, Doniecka i Kramatorska zamieszkali w rezydencji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Meżihiryju - informuje portal "Ukrainska Pravda". Do ich dyspozycji został oddany dwupiętrowy dom dawniej przeznaczony dla służby.

09.40

Poseł Polski Razem Adam Bielan uważa, że sankcje polityczne wobec Rosji nie przyniosą rezultatów w krótkim czasie , dlatego aby osiągnąć szybszy efekt, potrzeba twardego stanowiska Zachodu w kwestiach gospodarczych. Nawet jeśli na sankcjach ucierpią też kraje unijne, to jego zdaniem nie ma innego wyjścia. - Trzeba sobie powiedzieć wyraźnie, że jeżeli nie chcemy mieć za kilkanaście lat czołgów na ulicach i prawdziwego konfliktu zbrojnego, to musimy dzisiaj Władimira Putina zatrzymać w inny sposób. Widać, że na niego język dyplomacji kompletnie nie działa. On musi poczuć spadek budżetu Rosji - wyjaśnił Bielan w Trójce.

09.14

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że sytuacja na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, jednak wyraził nadzieję, że wysiłki władz ukraińskich na rzecz dialogu narodowego doprowadzą do stabilizacji.

06.57

Były prezydent Wiktor Janukowycz wspiera finansowo separatystów w Zagłębiu Donieckim. Poinformował o tym szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyn Nalywajczenko.

Podległa mu Służba zatrzymuje przelewy pieniędzy przeznaczone dla terrorystów, zamraża konta i konfiskuje karty do bankomatów. Do finansowania separatystów wykorzystywane są także pieniądze pochodzące z działalności przestępczej. Jak podkreśla Walentyn Nalywajczenko, kwoty świadczą o miliardach ukradzionych przez Wiktora Janukowycza, które teraz płyną do prorosyjskich bojowników.

06.00

Wizytę w ukraińskiej stolicy złoży dziś minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który ma również pojechać do południowo-wschodnich, separatystycznych regionów Ukrainy.

04.21

Wizyta ukraińskiego rządu na czele z premierem Arsenijem Jaceniukiem w Brukseli. Tematem rozmów z Komisją Europejską jest unijna pomoc dla pogrążonej w kryzysie gospodarczym i politycznym Ukrainy.
Po rozmowach w Komisji, ma zostać podpisanie memorandum dotyczące przekazania dodatkowego miliarda euro na pomoc w ustabilizowaniu sytuacji finansowej i gospodarczej na Ukrainie.

'' IAR, PAP, bk,iz/asop