Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Artur Jaryczewski 24.05.2014

24.05.2014. Ukraina: separatyści na wschodzie utworzyli nowe "państwo" - Noworosję [relacja]

Ten twór powstał z połączenia Republiki Ługańskiej z Doniecką. Pod dokumentem go tworzącym podpisali się samozwańczy liderzy republik. Wszystko na dzień przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie.
24.05.2014. Ukraina: separatyści na wschodzie utworzyli nowe państwo - Noworosję [relacja] PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Galeria Posłuchaj
  • Wybory na Ukrainie. Wyjątkowo skromna kampania - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Separatyści terroryzują członków komisji wyborczych - korespondencja Pawła Buszko (IAR)
  • Samozwańcze republiki na wschodniej Ukrainie ogłosiły, że jednoczą się i tworzą Noworosję. O szczegółach z Doniecka Paweł Buszko/IAR
Czytaj także

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

22.30

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował w sobotę Francois Hollande'owi i Angeli Merkel, że Rosja "uszanuje wybór narodu ukraińskiego" na niedzielnych wyborach, zapowiedział "współpracę z przyszłymi władzami Ukrainy".
Niemiecka kanclerz i francuski prezydent rozmawiali telefonicznie z Putinem, aby omówić sytuację na Ukrainie w przeddzień wyborów prezydenckich - piszą agencje.
W komunikacie francuskiego pałacu prezydenckiego o rozmowie napisano, że cała trójka była zdania, że "w interesie stabilności na Ukrainie jest przeprowadzenie niedzielnego głosowania w jak najlepszych warunkach".

21.50

Krytyczna ocena wydarzeń na Ukrainie profesora Zbigniewa Brzezińskiego. - Niestety to, co widzimy na Ukrainie, jest znacznie gorsze niż to, co sobie wyobrażaliśmy - ocenił profesori. - Sukces wymaga wielkich, trwałych wysiłków ze strony Ukraińców. Faktem jest, że te 20 lat niepodległości, które mieli, były nieudane. Każdy kolejny prezydent Ukrainy, a było ich czterech, był gorszy od poprzednika - dodał były doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera.

Brzeziński zwrócił uwagę, że dopiero po upadku ZSRR Ukraińcy mogli się cieszyć prawdziwą niepodległością, co tłumaczy ich słabe poczucie państwowości.

TVN24/x-news

21.10

Do Doniecka ciągle nie dotarły karty do głosowania na jutrzejsze wybory prezydenckie.

21.00

Separatyści wypuścili porwanego wcześniej przewodniczącego jednej z komisji wyborczych w Donbasie.

20.05

Wybory na wschodzie Ukrainy mogą się nie odbyć - ostrzegła w sobotę organizacja Komitet Wyborców Ukrainy (KWU), która monitoruje proces wyborczy. Centralna Komisja Wyborcza przyznaje, że w obwodzie ługańskim głosować będzie można tylko w 2 okręgach.
Według KWU do wyborów w tych regionach może nie dojść ze względu na zagrożenie dla lokali wyborczych oraz dla samych obywateli. Szef komitetu Ołeksandr Czernenko powiedział, że rozmawiał z merem Doniecka, który opowiada się za tym, by nie organizować wyborów, ponieważ nie może on zagwarantować bezpieczeństwa mieszkańcom.
Czernenko podkreślił, że w sobotę w miejscowej telewizji zajętej przez przedstawicieli samozwańczej "Donieckiej Republiki Ludowej" grożono, że ci, którzy przyjdą na wybory, zostaną uznani za wrogów republiki i będą wobec nich zastosowane sankcje.

19.40

Rosja może zmienić trasę budowy Gazociągu Południowego . Zapowiedział to w trakcie Petersburskiego Forum Gospodarczego prezydent Władimir Putin. Gospodarz Kremla stwierdził, że będzie to odpowiedź jego kraju na kolejne nieprzyjazne ruchy ze strony państw Unii Europejskiej.

W opinii Władimira Putina, Unia Europejska wciąż stwarza jakieś problemy, w związku z budową gazociągu biegnącego po dnie Morza Czarnego. - Ciągle wkładają nam kije w szprychy więc rozważymy inne wariant - dodał prezydent Rosji.

Zdaniem Putina, Bruksela działa na szkodę własnych interesów, ponieważ w przypadku zmiany rosyjskich planów,  Gazociąg Południowy zostanie wybudowany na terytoriach państw niewchodzących w skład Unii Europejskiej. - Bruksela dostanie więc jeszcze jeden kraj tranzytowy - dodał gospodarz Kremla. W ten sposób Władimir Putin odniósł się do niestabilnej sytuacji z dostawami gazu, przez terytorium Ukrainy.

19.35

W centrum Doniecka odbył się wiec popierający separatystów w Donbasie.

Сергей Ваганов/You Tube

19.05

W Słowiańsku separatyści rozpoczęli atak na ukraińskie wojsko.Jak podaje portal "Ukrainska Pravda", świadkowie mówią, że w mieście słychać wystrzały armatnie.

18.15

Ukraińska obrona przeciwlotnicza oddała w sobotę strzały ostrzegawcze w stronę dwóch śmigłowców Mi-35, które próbowały wlecieć na Ukrainę z okupowanego przez Rosję Krymu - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.
Rosjanie zmuszeni byli zawrócić - podano w komunikacie. Do zdarzenia doszło w godzinach popołudniowych w rejonie półwyspu Kutara na granicy obwodu chersońskiego i Krymu.
Wcześniej MSZ Ukrainy poinformowało, że w sobotę nad ranem na terytorium tego kraju przedostało się nielegalnie z Rosji pięć ciężarówek i dwa samochody osobowe z uzbrojonymi ludźmi.

17.40

W przeddzień wyborów prezydenckich, w Kijowie odbyła się modlitwa za Ukrainę. Do stołecznego soboru świętej Zofii przyszli przedstawiciele władz oraz wszystkich kościołów, poza cerkwią prawosławną patriarchatu moskiewskiego.

W czasie nabożeństwa i po nim wiele mówiono o tym, jak istotne są wybory i w jakich trudnych warunkach się odbywają. Emerytowany zwierzchnik cerkwi greckokatolickiej kardynał Lubomyr Huzar podkreślił, że jak ważny jest to dzień świadczą między innymi działania antyukraińskich sił, które nie chcą do nich dopuścić.

Zwierzchnik ukraińskiej cerkwi prawosławnej patriarchatu kijowskiego Filaret mówił o wojnie, która trwa na Ukrainie. - Powinniśmy modlić się za pokój, nie jesteśmy agresorami, a ofiarami agresji, a Bóg nie może stać po stronie atakujących - zaznaczył.

W nabożeństwie uczestniczyli pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow oraz premier Arsenij Jaceniuk.

Fot:
Fot: PAP/EPA/Robert Ghement

16.50

Około 17 tys. milicjantów w Donbasie na wschodzie Ukrainy przeszło w ostatnim czasie na stronę separatystów - oświadczył w sobotę szef departamentu bezpieczeństwa publicznego MSW Ukrainy Wołodymyr Hryniak.
- Jeśli chodzi o stróżów porządku, którzy przeszli na stronę separatystów albo nie wypełniają swoich obowiązków służbowych i nie są wierni przysiędze danej narodowi Ukrainy, są przeciwko nim wszczynane sprawy karne i większość jest zwalniana - powiedział Hryniak.
Tymczasem Prokuratura Generalna poinformowała, że w związku z faktami utrudniania procesu wyborczego przed wyborami prezydenckimi w obwodach donieckim i ługańskim wszczęto już 83 sprawy karne.

16.37

Samozwańcze republiki na wschodniej Ukrainie zjednoczyły się i utworzyły nowe państwo - Noworosję. Przedstawiciele tzw. Donieckiej i Ługańskiej republik ludowych podpisały specjalny dokument w stolicy Donbasu.

Separatyści podkreślają, że nie uznają obecnych władz Ukrainy. Wyrazili też przekonanie, że do Noworosji przyłączą się inne obwody południowej i wschodniej Ukrainy.

Dokument podpisano w jednym z hoteli w centrum Doniecka podczas zjazdu separatystycznych delegatów południa i wschodu. Mimo, że część z sygnatariuszy oskarżana jest przez Kijów o terroryzm, miejscowa milicja, ani inne organy bezpieczeństwa, nie przeszkadzały w organizacji zjazdu.

Zjazd
Zjazd w Doniecku przedstawicieli samozwańczych republik/fot:Twitter print screen /http://novosti.dn.ua

16.30

Bojówkarze "Ludowej Republiki Donieckiej" porwali szefa komisji wyborczej w miejscowości Marinka w Donbasie. Według świadków, separatyści wdarli się się do siedziby komisji i spalili ją - informuje portal "Ukrainska Pravda".
Nie wiadomo co dzieje się z uprowadzonym przewodniczącym.

16.09

Nad Bałtykiem powstaną nowe terminale do przeładunku płynnego gazu ziemnego - LNG. Jak doniosły fińskie media powołując się na informacje Ministerstwa Gospodarki, nowe gazoporty zostaną zbudowane nad Zatoką Fińską. Po stronie estońskiej w miejscowości Paldiski a w Finlandii w Inga ok 50 km na południowy zachód od Helsinek.

Gazoporty będzie łączyć podmorski Balticconnector czyli rurociąg długości 75 km, którym będzie można transportować w dowolną stronę 2 mld metrów sześciennych gazu roczne. W ten sposób powstanie kompleks gazowy zabezpieczający potrzeby Estonii na błękitne paliwo i zwiększający możliwości importowe Finlandii.

Tym samym zakończył się długotrwały spór pomiędzy Helsinkami a Tallinem, na którym brzegu ma powstać nowy gazoport. Rozwiązaniem kompromisowym okazała się zgoda na jego podział i budowę bo obu stronach Zatoki Fińskiej.

16.05

Moskwa odradza Europie niezależność od rosyjskiej energetyki. W tej sprawie wypowiedzieli się w sobotę prezydent Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew.

Na forum gospodarczym w Sankt Petersburgu prezydent Rosji mówi, że rozmowy o uniezależnieniu się od rosyjskich zasobów energetycznych są "absolutną głupotą". Jak dodał, w takich przypadkach umowy nigdy nie są jednostronne. Zawsze zyskują obie strony kontraktu, zyskuje także światowa energetyka. Putin dodał, że mimo powszechnych apeli o większą niezależność energetyczną od Rosji, jej udziały w europejskiej energetyce systematycznie rosną.

15.19
"Rosja uszanuje wynik wyborów na Ukrainie" - zapewnił prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca zapowiedział, że jego kraj będzie współpracował z nowym prezydentem. Stwierdził, że Federacja jest zainteresowana "stworzeniem okoliczności" dla stabilizacji sytuacji na Ukrainie.
Czytaj więcej>>>
14.37
Pięć ciężarówek i dwa samochody osobowe z uzbrojonymi ludźmi przedostały się nielegalnie na terytorium Ukrainy ze strony Rosji w okolicy przejścia granicznego Dibriwka w obwodzie donieckim - poinformowało ukraińskie MSZ. Władze w Kijowie są przekonane, że "ta prowokacja odbyła się przy bezpośrednim udziale i wsparciu rosyjskich pograniczników".
Czytaj więcej>>>
13.25
Z regionu donieckiego napływają doniesienia o napaściach i rabunkach, dokonywanych przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL).
Pięć osób zostało rannych podczas ataku na dawną bazę jednostki specjalnej Tytan w Makijiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W tym samym mieście dokonano napadu na centrum przewozów bankowych banku państwowego Oszczadbank. Niezidentyfikowani sprawcy ukradli 17 sztuk broni palnej, amunicję i kamizelki kuloodporne.
Bojownicy (DRL) zajęli także wojskową komendę uzupełnień w Doniecku i okradli bazę znanego na Ukrainie browaru Obołoń. Separatyści przyjechali tam samochodami ciężarowymi i załadowali na nie kilka palet z piwem i wodą mineralną. Zarekwirowali też pięć znajdujących się w bazie samochodów osobowych.
12.46

Prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powtórzyli w sobotę, że nie dopuszczą, by w niedzielę odbyły się w Doniecku wybory prezydenckie. Szef komisji wyborczej DRL Roman Lagin oznajmił, że nie zostanie otwarty żaden lokal wyborczy.

11.58

- W niedzielnych wyborach prezydenta Ukrainy obywatele tego kraju pokażą, że nie można ich zastraszyć, a wybierając nowego szefa państwa obronią swoją wolność - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk zachęcając rodaków do udziału w głosowaniu.

11.36

- Rosja nigdy nie gwarantowała integralności terytorialnej Ukrainy, jako że takie gwarancje nie są w mocy żadnego państwa - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew w sobotę w wywiadzie telewizyjnym.
Czytaj więcej>>>

11.12

Separatyści zajęli wszystkie okręgowe komisje wyborcze w Doniecku. Ogółem w obwodzie donieckim i sąsiednim ługańskim czynna jest jedynie 1/3 komisji. Bojówki zastraszają i terroryzują członków komisji. Nadal nieznany jest los szefa Komisji nr 43 w Doniecku, którego terroryści porwali wczoraj i wywieźli w niewiadomym kierunku.

Czytaj więcej >>>

10.29

Minister gospodarki Rosji Aleksiej Ulukajew wyraził przekonanie, że Unia Europejska powstrzyma się od nałożenia sankcji, które mogłyby uderzyć w niektóre gałęzie rosyjskiego eksportu. Ocenił też, że restrykcje takie byłyby sprzeczne z regułami WTO.

10.02

Na Ukrainie obowiązuje cisza wyborcza. Pełniący obowiązki prezydenta kraju Ołeksandr Turczynow i premier Arsenij Jaceniuk wezmą udział o godz. 12 czasu polskiego w stołecznym prawosławnym soborze św. Zofii w nabożeństwie ekumenicznym w intencji pokoju. Na wschodzie Ukrainy wciąż trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami

09.36

Były ambasador Ukrainy w USA Oleg Szamszur krytykuje Zachód za "reaktywną politykę" wobec Kremla i namawia do nałożenia na Rosję sankcji sektorowych. Jak ocenia, Rosja chce utworzenia korytarza, który sięgałby od Naddniestrza poprzez wschodnią Ukrainę aż po Abchazję.

08.25

Na kijowskim Majdanie wciąż ustawione są barykady.

Fot.
Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

07.46

Część mieszkańców anektowanego Krymu też chciałaby wybierać prezydenta Ukrainy. Nie wykluczone, że jutro w dniu wyborów przekroczą "rosyjsko - ukraińską granicę", aby oddać swój głos.

07.12

Niedzielne wybory prezydenckie są oceniane jako pierwszy krok do ustabilizowania sytuacji na Ukrainie. Nie doszło przed nimi do reformy konstytucji precyzującej m.in. uprawnienia szefa państwa. Spory o jego władzę w przeszłości paraliżowały ukraińską politykę.

07.03

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa zatrzymała 31-letniego oficera z jednostki wojskowej w Czerkasach w środkowej części kraju, który sformował nielegalny "Ruch narodowo-wyzwoleńczy. Czerkasy" i nawoływał do obalenia władz w Kijowie.

Źródło: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy/x-news

06.55

Na wschodzie Ukrainy trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Według Centralnej Komisji Wyborczej częściowo lub całkowicie została zablokowana praca 20 z 34 okręgowych komisji wyborczych w obwodach donieckim i ługańskim.

06.31

Prezydent Władimir Putin zadeklarował, że Rosja będzie współpracować z władzami Ukrainy, wyłonionymi po niedzielnych wyborach.

06.26

Separatyści w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy wzięli odpowiedzialność za atak na posterunek ukraińskiej armii w pobliżu wsi Wołnowacha, w którym zginęło 16 żołnierzy. - Zniszczyliśmy punkt faszystowskiej armii, przebywającej na ziemiach "Donieckiej Republiki Ludowej" - mówił przywódca bojowników, rosyjski podpułkownik Igor Bezler. Chwalił się zrabowaną bronią.

Źródło: Espreso TV/x-news

06.00

Skromna, nudna i nieciekawa - tak ukraińscy eksperci oceniają zakończoną o północy kampanię przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie. Została ona przyćmiona przez krwawe starcia na wschodzie kraju.

'' IAR/PAP/polskieradio.pl/aj