Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Beata Krowicka 22.02.2015

Noc Oscarowa w Polskim Radiu. Śledź z nami rozdanie najważniejszych nagród filmowych

Największe wydarzenie świata filmu już tej nocy. O godzinie 1.55 polskiego czasu rozpocznie się uroczyste wręczenie nagród, a relację na żywo będzie można śledzić na stronie PolskieRadio.pl.

Tegoroczne rozdanie Oscarów zapowiada się bardzo ciekawie. Poprowadzi je amerykański aktor Neil Patrick Harris, znany m.in. z serialu "Jak poznałem waszą matkę". Podczas gali wystąpią takie gwiazdy, jak Rita Ora,  Adam Levine z Maroon 5 i Lady Gaga.

Ceremonia rozdania Oscarów jest transmitowana w 200 krajach. Można ją także śledzić na żywo w internecie.

OSCARY 2015 - zobacz serwis specjalny >>>

Dla polskiej publiczności szykuje się wiele emocji, ponieważ w tym roku aż trzy polskie filmy mają szansę na statuetkę. "Ida" Pawła Pawlikowskiego nominowana jest w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, a operatorzy Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski mają szansę na statuetkę za Najlepsze zdjęcia. Z kolei w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, pośród pięciu nominacji znalazły się aż dwa polskie filmy. Szansę na Oscara mają "Joanna" i "Nasza klątwa".

Polskie filmy "Ida", "Joanna" i "Nasza klątwa" nominowane do Oscara >>>
Wśród nominacji jest jeszcze jeden polski akcent. Szansę na statuetkę w kategorii Najlepsze kostiumy za film "Czarownica" ma Anna Biedrzycka-Sheppard, która jest jedną z najlepszych i najbardziej znanych polskich kostiumografów.

Zapraszamy do przeżycia tych wielkich filmowych emocji z Polskim Radiem. Relacji na żywo słuchać można będzie w radiowej Jedynce i Trójce.

W Jedynce, jak co roku, podczas oscarowej nocy znane postaci świata filmu komentować będą wybory dokonane przez Amerykańską Akademię Filmową. Słuchacze mogą liczyć też na dużą dawkę filmowej muzyki.

Radiowa Trójka nadawać będzie z Łódzkiej Szkoły Filmowej, gdzie dziennikarze opowiedzą o nominowanych filmach i aktorach, a także ocenią decyzje podjęte przez jury.

Oscary dla Polaków? Relacje w Dwójce >>>
Zapraszamy także do śledzenia relacji na żywo na portalu PolskieRadio.pl. Na bieżąco pokazywać będziemy zdjęcia z czerwonego dywanu oraz reakcje nagrodzonych.

Kiedyś emocje nie były tak wielkie

Pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się w 1929 roku bez wielkiego zamieszania. Zwycięzców ogłoszono podczas kolacji w hotelu Hollywood Roosevelt. Przybyło 270 gości, a wstęp kosztował 5 dolarów. Emocje podczas tej uroczystości nie były zbyt duże, ponieważ laureaci wiedzieli o nagrodach już trzy miesiące wcześniej. Rok później zmieniono tę politykę i listę zwycięzców utrzymywano w tajemnicy do ostatniej chwili. Otrzymały ją tylko wybrane gazety, które nie mogły jej opublikować do czasu ogłoszenia wyników. Ta metoda jednak również zawiodła, ponieważ w 1940 roku lista została opublikowana przez jedną z gazet przed rozdaniem nagród. Rok później wprowadzono system wykorzystywany do dziś - umieszczania zwycięskich nazwisk i tytułów filmów w zapieczętowanych kopertach, które są otwierane dopiero podczas ogłaszania wyników.

Uroczystość rozrastała się z każdym rokiem i nabierała coraz większego prestiżu. W 1944 roku rozdanie nagród przeniesiono z sali bankietowej do wielkiej sali kinowej Chińskiego Teatru w Hollywood. Oscary wręczano tam do 2001 roku, gdy impreza przeniosła się do pobliskiego Dolby Theatre.
Pierwszą transmisję telewizyjną z wręczenia Oscarów wyemitowano w 1953 roku. Oglądali ją widzowie z USA i Kanady. Mieszkańcy innych krajów musieli poczekać do 1969 roku, by również móc przeżywać emocje oscarowej nocy.

Oscars.com, bk