Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Roman Stańczyk 25.01.2019

Elżbieta II wzywa do "poszukiwania elementów wspólnych". Według mediów chodziło o brexit

Brytyjska królowa Elżbieta II wezwała do "poszukiwania elementów wspólnych" i "szanowania różnych punktów widzenia". BBC ocenia, że królowa wysłała jasny sygnał do podzielonego w sprawie brexitu narodu.
Posłuchaj
  • Królowa apeluje o kompromis i szacunek, uwagi interpretowane jako aluzja do brexitu. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu.
Czytaj także

Przemówienie zostało wygłoszone na spotkaniu organizacji zajmującej się prawami kobiet, ale media odbierają te słowa jako zawoalowaną refleksję nt. brexitu. Jako głowa państwa królowa Elżbieta II nie wypowiada się publicznie na tematy polityczne, choć w przeszłości zdarzało się, że sygnalizowała swoją opinię w przemówieniach.

W trakcie dorocznego przemówienia na spotkaniu Sandringham Women's Institute, królowa zaapelowała o umiarkowanie i wzajemny szacunek w debacie publicznej i relacjach międzyludzkich. "Kiedy poszukujemy nowych odpowiedzi na pytania dotyczące współczesności, ja wolę wypróbowane i sprawdzone przepisy, jak mówienie dobrze o sobie nawzajem i szanowanie różnych punktów widzenia; jednoczenie się w poszukiwaniu elementów wspólnych i nietracenie nigdy z oczu większych spraw. Takie podejście jest dla mnie ponadczasowe i polecam je wszystkim" - powiedziała monarchini.

Chodziło o brexit

Według BBC "jest niemożliwe, aby głowa państwa użyła takiej konstrukcji słów bez świadomości, że będzie to widziane jako odniesienie do bieżącej debaty politycznej".

A Dziennik "Times" przypomina, że wcześniej podobne słowa znalazły się w świąteczno-noworocznym orędziu królowej, kiedy mówiła, że "nawet w przypadku najgłębszych różnic, traktowanie drugiej osoby z szacunkiem godnym drugiego człowieka jest zawsze dobrym pierwszym krokiem na drodze do lepszego wzajemnego zrozumienia".

Tuż przed referendum w sprawie niepodległości Szkocji w 2014 roku mówiła jednemu z dobrze życzących mu poddanych, iż "ma nadzieję, że ludzie bardzo ostrożnie pomyślą o przyszłości", co zostało odebrane jako jasny sygnał, wzywający Szkotów do zagłosowania za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie.

64 dni do wyjścia ze wspólnoty

Brytyjskie media zwróciły w piątek uwagę, że jej wystąpienie w Women's Institute zostało wygłoszone na ledwie 64 dni przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz na kilka dni przed wtorkowymi głosowaniami w Izbie Gmin, dotyczącymi dalszego planu na negocjacje z Brukselą po tym, jak posłowie odrzucili wypracowaną przez rząd propozycję umowy wyjścia ze Wspólnoty.

Brytyjska Izba Gmin zagłosowała 15 stycznia przeciwko proponowanej przez rząd Theresy May umowie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W razie braku większości dla tego dokumentu lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w Izbie Gmin po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony UE, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu, wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.

mab