Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Kamil Starczyk 04.12.2019

Grzegorz Cessak: nitrozoaminy w metforminie w minimalnych stężeniach nie zagrażają zdrowiu i życiu

- Nie ma żadnego alertu w sprawie metforminy, ale też nie bagatelizujemy sprawy dotyczącej substancji czynnej stosowanej przy produkcji leków dla diabetyków - powiedział prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

szumowski-1200-tw.jpg
Zanieczyszczenia w metforminie. Ł. Szumowski: nie ma podstaw do wycofania leku na cukrzycę

Dodał, że szkodliwe związki chemiczne w niej wykryte to śladowe ilości, które powstają podczas procesu produkcyjnego. - Nie ma żadnego alertu, ale też nie bagatelizujemy sytuacji. Mamy tu do czynienia z pozostałością z procesu syntezy chemicznej - powiedział Grzegorz Cessak.

Wytłumaczył, że nitrozoamina powstaje przy okazji syntezy produktu leczniczego albo w procesie dalszej obróbki, gdzie występują związki azotowe, np. przy dodawaniu substancji pomocniczych lub rozpuszczalników. - To cały proces technologiczny - dodał.

shutterstock_leki-1200.jpg
Lek na cukrzycę zanieczyszczony. Sztab kryzysowy w ministerstwie

Brak kontroli cukrzycy to duże szkody

Jego zdaniem to nie jest nowa sytuacja, a nitrozoaminy w metforminie w śladowych ilościach obecne musiały być od dawna, a prowadzony, po wezwaniu przez Europejską Agencję Leków (EMA), przegląd pozwolił na ich ujawnienie.

Dodał, że nie zagrażają one zdrowiu i życiu, gdy są w minimalnych stężeniach. - W żywności nitrozoaminy występują w większych ilościach - uspokoił.

Najważniejsze jest, aby pacjenci nie przerywali kuracji, bo wtedy szkody z braku kontroli cukrzycy mogą być bardzo duże.

kstar