Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 30.11.2019

40 osób zabitych jednego dnia podczas protestów w Iraku. Czy czeka nas nowa arabska rewolucja, a może już trwa?

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi w sobotę przekazał swoją rezygnację parlamentowi, który będzie w tej sprawie głosował w niedzielę. Wniosek Mahdiego w sprawie dymisji został zatwierdzony przez rząd podczas nadzwyczajnego posiedzenia.

Zapowiedź złożenia rezygnacji przez al-Mahdiego pojawiła się w piątek, gdy najwyższy przywódca szyicki w Iraku ajatollah Ali Sistani zaapelował do parlamentu o wycofanie poparcia dla rządu. Premier zapowiedział ustąpienie dzień po tym, jak ponad 40 demonstrantów zginęło na południu Iraku przez siły bezpieczeństwa.

W piątek w mieście Nasirija, gdzie dzień wcześniej w protestach zginęło 31 osób, zabito kolejnych trzech protestujących. W sobotę policja nadal używała ostrej amunicji; w mieście Nadżaf zginęły trzy osoby, a 24 zostały ranne, gdy policja użyła takiej amunicji, by rozproszyć tłum.

Trwające od początku października zamieszki to największe protesty w Iraku od upadku reżimu Saddama Husajna w 2003 roku, w których zginęło łącznie 400 ludzi. Ich uczestnicy protestują przeciwko brakowi miejsc pracy i nieregularnym dostawom prądu oraz wody pitnej. Wzywają też do obalenia rządu i uciekają się do strajków, blokad dróg, portów i instalacji naftowych oraz do akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Mimo wielkich rezerw ropy naftowej część ludności Iraku żyje w biedzie, z ograniczonym dostępem do czystej wody, elektryczności, opieki zdrowotnej czy edukacji. Al-Mahdi został desygnowany na premiera w październiku 2018 r.

– Nie zaryzykował bym stwierdzeniem, że jesteśmy w trakcie arabskiej rewolucji. W Egipcie ludzie bardzo boją się wychodzić na ulice. Tam wszyscy mówią: patrzcie na Irak, co się może wydarzyć, jeśli za daleko pójdziecie – mówi dziennikarz radiowej Trójki Michał Żakowski. Co może się wydarzyć w Iraku w najbliższym czasie? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto:

  • Co wynika z dwóch tygodni przesłuchań w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa i dlaczego zwolenników prezydenta niespecjalnie to interesuje?
  • Jest nowa Komisja Europejska. Czy będzie nowa Unia?
  • USA nie uznają osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu za nielegalne. Co to zmienia dla zwykłych Palestyńczyków żyjących na tych terenach? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Dariusz Rosiak
Autor materiału dodatkowego: Adrian Bąk (dziennikarz radiowej Trójki)
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Alona Szabunia (białoruska dziennikarka), Michał Żakowski (dziennikarz Trójki), dr Renata Nowaczewska (Instytut Historyczny, Uniwersytet Szczeciński)
Data emisji: 30.11.2019
Godzina emisji: 15.08

kw