Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Emilia Iwanicka 31.08.2013

Jak wygląda sytuacja w Syrii? "Złapał Kozak Tatarzyna…”

- Prezydent Syrii Baszar al-Assad to człowiek bardzo cierpliwy i pewnie zastosuje taktykę "na wyczekanie". Widzi, że ma w USA słabego przeciwnika - mówił w Trójce Mariusz Borkowski, były korespondent polskich mediów na Bliskim Wschodzie.
Jak wygląda sytuacja w Syrii? Złapał Kozak Tatarzyna PAP/EPA/Aude Guerrucci
Posłuchaj
  • Jak wygląda sytuacja w Syrii? "Złapał Kozak Tatarzyna…” (Raport o stanie świata/ Trójka)
Czytaj także

Świat wstrzymał oddech, czekając na decyzję USA o ewentualnym ataku na Syrię. Ta jednak ciągle nie zapadła. - Assad może myśleć, że to słaby przeciwnik, który ma problemy ze organizowaniem koalicji międzynarodowej, że to przeciwnik, który go prawie ostrzega przed swoimi zamiarami. Bo właściwie wszystkie cele, które mogłyby zostać zaatakowane przez Amerykanów, zostały ewakuowane. Syryjczycy wiedzą, że opłaca im się strategia na wyczekiwanie. Dlatego Assad prawdopodobnie wyczeka odpowiednio długo, a jest bardzo cierpliwy - mówił w "Raporcie o stanie świata” Mariusz Borkowski.

WOJNA W SYRII - zobacz serwis specjalny>>>

Podobnego zdania jest Bartosz Wiśniewski z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych. - Sytuacja jest jak w starym powiedzeniu „Złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”. Assad rzeczywiście będzie wyczekiwał, na pewno też zdyscyplinował już swoich dowódców. Z drugiej strony Amerykanie wiedzieli o przygotowywanym ataku, ale nie reagowali, bo nie sądzili, że sytuacja tak się wymknie spod kontroli - powiedział Bartosz Wiśniewski.

Obaj rozmówcy zwrócili też uwagę na problem wiarygodności amerykańskich polityków. - Obama nadal jest w garniturze administracji Busha. Wszystko przez kłamstwo Colina Powella, który przekonywał, że są niezbite dowody na broń atomową w Iraku i to było silnym argumentem na rzecz interwencji. Teraz kwestia jest w głowach społeczeństw zachodnich, które zastanawiają się, czy Amerykanie znowu nie kłamią. I to jest element, z którym Obama musi walczyć - powiedział Mariusz Borkowski.

PAP/Adam
PAP/Adam Ziemienowicz

- A to oznacza, że idea zmiany, którą uosabiał Barack Obama i na którą pracował, okazuje się w tej chwili bez większego znaczenia. Bo ważniejsze jest to, co zrobiła administracja Busha. Pamięć polityczna jest dużo bardziej uciążliwa, niż Amerykanie by tego chcieli - dodał Bartosz Wiśniewski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W niej także rozmowa z Jeremy Cliffem z magazynu "The Economist” o ewentualnym udziale w ataku na Syrię Wielkiej Brytanii. Gośćmi audycji "Raport o stanie świata” byli ponadto prof. Włodzimierz Marciniak, politolog i znawca Rosji, Robert Kelly z Pusan National University oraz Shane Harris z pisma "Foreign Policy", a także korespondent Polskiego Radia w Bejrucie, Wojciech Cegielski.

Na "Raport o stanie świata” zapraszają Agata Kasprolewicz i Dariusz Rosiak. Do słuchania audycji  "Raport o stanie świata" zapraszamy w każdą sobotę po godzinie 14.00.

(ei)