Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 09.12.2013

Prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak mówi o Polskim Producie Przyszłości

Już po raz 16 wręczono nagrody laureatom konkursu Polski Produkt Przyszłości i po raz 4 w Konkursie Słowa dla Innowacji. Organizatorem konkursu jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. O laureatach tegorocznego konkursu mówi prezes PARP Bożena Lubińska–Kasprzak.
Prezes PARP Bożena Lubińska-Kasprzak mówi o Polskim Producie PrzyszłościGlowimages.com

Konkurs Polski Produkt Przyszłości jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności innowacyjnych produktów – mówi Polskiemu Radiu prezes PARP Bożena Lubińska–Kasprzak.

- Ciągle zgłasza się do PARP mnóstwo nowych pomysłów i technologii, czy to w procesie przedwdrożeniowym czy już wdrożeniowym. Mieliśmy w czym wybierać. Warto podkreślić,  że te projekty odnoszą spore sukcesy, czy to na rynku krajowym czy zagranicznym – mówi prezes PARP.

Konkurs pokazuje, że w tworzeniu innowacji bardzo ważna jest współpraca biznesu i nauki. Adresatami przedsięwzięcia w którym udział jest bezpłatny, są naukowcy i wynalazcy reprezentujący innowacyjne przedsiębiorstwa i ośrodki naukowo-badawcze.

- Nowy sposób namnażania drożdży do produkcji pasz, niewielki robot czy innowacyjny sposób produkcji siedzeń wykorzystywany w transporcie. To projekty, które nie są może przełomowe ale  bardzo istotnie wpływają na pewne obszary życia – mówi prezes Bożena Lubińska – Kasprzak.

Projekty oceniane są przez grono ekspertów. Kryteria oceny to przede wszystkim poziom innowacyjności rozwiązania i zapotrzebowania rynku na produkt oraz wpływ na środowisko.

Laureaci prócz statuetki i dyplomu otrzymują prawo do posługiwania się znakiem i hasłem „Polski Produkt Przyszłości”.

- Ponadto Agencja wspiera zwycięzców w promocji produktów przez prezentowanie go na krajowych i zagranicznych targach i wystawach innowacyjności, udział jego twórców w konferencjach, seminariach oraz programach radiowych i telewizyjnych poświeconych innowacyjności – tłumaczy prezes PARP.

W tym roku nagrodzono w kategorii „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy zgłoszony przez Instytut Chemii Przemysłowej z Warszawy i Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

W kategorii „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej” nagrodzono PIAP GRYF mały robot do rozpoznania zgłoszony przez Przemysłowy instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy. Yarrowia technology – przemysłowy proces namnażania drożdży zgłoszony przez SKOTAN S.A. w Katowicach nagrodzono w kategorii „ technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej” Nagrodę w kategorii „technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej powędrowała do firmy STER Sp. z o.o. z Poznania. Firma zgłosiła technologię wytwarzania foteli i miejsc siedzących dla pojazdów komunikacji zbiorowej ULTRALIGHT SEAT.

W tym roku po raz 4 nagrodzono dziennikarzy za popularyzację tematyki innowacyjności. Nagrodę główną otrzymał Mariusz Karwowski za cykl artykułów: Bestsellery przyszłości, It’s ok. to fail. Hybrydowa miniaturyzacja, Spin-doktor, czyli doktor po godzinach ( Miesięcznik „Forum Akademickie”). Nagrodzony cykl prezentuje miedzy innymi przykłady łamania barier napotykanych przy wdrażaniu innowacji, praktyczne zastosowanie innowacji w życiu codziennym, a także pokazuje pozytywne strony porażek przy realizacji projektów badawczych.

Arkadiusz Ekiert