Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 11.12.2013

Prof. Balcerowicz: prezydent nie powinien podpisywać zmian w OFE

- Z moralnego, politycznego i konstytucyjnego punktu widzenia żaden prezydent nie powinien podpisywać ustawy, wobec której było tyle fachowej krytyki włącznie z krytyką ze środowisk prawnych – uważa prof. Leszek Balcerowicz.
Prof. Leszek BalcerowiczProf. Leszek BalcerowiczWojciech Kusiński, Polskie Radio

Sejm przegłosował zmiany w systemie emerytalnym. W środę zmianami w OFE zajmuje się Senat. Wszystko wskazuje na to, że niebawem zmiany trafią na biurko prezydenta. – Prezydent podpisując dwa lata temu ograniczenie składek wpływających do OFE, mimo zastrzeżeń konstytucjonalistów, dał - wbrew swojej woli - przyzwolenie na to, żeby nastąpiły następne ruchy – uważa prof. Leszek Balcerowicz.

Obecne zmiany są znacznie bardziej drastyczne. - Tym razem odpowiedzialność prezydenta jest większa. Konstytucja wyraźnie mówi, że jest on strażnikiem ustawy zasadniczej. Prezydent ma ogromną odpowiedzialność konstytucyjną, moralną oraz wobec ludzi – podkreśla ekonomista. - Jego decyzja będzie niezwykle ważna w punku widzenia praworządności w Polsce – uważa. – Bronisław Komorowski nie powinien podpisać ustawy o OFE - podkreśla Leszek Balcerowicz.

Prezydent oficjalnie mówił, że zmiany nie powinny pogorszyć sytuacji emerytów. - To jest błędny pogląd – uważa ekonomista. Jego zdaniem Bronisław Komorowski powinien ujawnić na podstawie jakich ekspertyz wysnuwa takie wnioski. - Rząd chce zabrać ludziom oszczędności i dopisać je jako zobowiązania na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obietnice w ZUS-ie mogą być nawet bardziej hojne niż pieniądze nagromadzone w Otwartych Funduszach Emerytalnych – uważa ekonomista.

Zdaniem prof. Balcerowicza, jeśli zlikwiduje się oszczędności w OFE i zapisze się je na rachunkach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych to tak, jakby przesiąść się z samolotu o dwóch silnikach na jednosilnikowy. System oparty na ZUS-ie nie zależy od nagromadzonych oszczędności, tylko od tego, ile w przyszłości wpłynie do niego podatków. - Jeżeli gospodarka nie będzie się dostatecznie szybko rozwijać z powodu zaniechania wielu reform, to wszystko może być zapisane na papierze, tylko pieniędzy nie będzie – wyjaśnia Leszek Balcerowicz.

Zdaniem specjalisty fakt, że zmiany w OFE są uwzględnione w budżecie na 2014 rok nie jest żadnym argumentem za przyjęciem tej ustawy.

Więcej o zmianach w systemie emerytalnym dowiesz się słuchając rozmowy z prof. Leszkiem Balcerowiczem.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

>>>Zapis całej rozmowy

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

abo