Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 23.09.2015

Czy Trybunał Konstytucyjny cofnie reformę OFE? Wyrok poznamy w październiku?

OFE już ponad półtora roku czekają na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. zmian w otwartych funduszach emerytalnych. ̶ Być może w październiku poznamy jego orzeczenie w tej sprawie – mówi w Polskim Radiu 24 Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Posłuchaj
  • Być może w październiku poznamy orzeczenie trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w OFE – mówi w Polskim radiu 24 Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Dodaje, że takie informacje docierają ze strony Trybunału Konstytucyjnego.

Przypomnijmy, w Trybunale Konstytucyjnym są dwie skargi na ustawę z 2013 r., która przekazała połowę środków zgromadzonych w funduszach do ZUS. Pierwszą złożył prezydent Bronisław Komorowski, który nie kwestionuje samych podstaw reformy, ale pyta o legalność przepisów związanych z zakazem inwestowania w obligacje i nakazem inwestowania w akcje oraz zakazem reklamy OFE.

Druga skarga złożona została w połowie 2014 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Rzecznik Praw Obywatelskich skarży reformę emerytalną do Trybunału Konstytucyjnego

Źr. TVN24/x-news

Fundusze liczą, że reforma zostanie zakwestionowana

Małgorzata Rusewicz liczy na to, że Trybunał Konstytucyjny zgodzi się co do każdego z postawionych zarzutów.

Jak mówi, całkowite zakwestionowanie przeniesienia środków z prywatnych funduszy do ZUS jest możliwe, ale najbardziej realny wydaje się sprzeciw Trybunału wobec zakazu reklamy, który narusza m.in. zasadę konkurencji i wolnej gospodarki.

Przed OFE nowe okienko transferowe – reklama bardzo by się przydała

Zakwestionowanie zakazu reklamy przez Trybunał, a tym samym jego zniesienie np. od przyszłego roku, jest szczególnie ważne dla towarzystw emerytalnych, bo najbliższe okienko transferowe, w czasie którego ubezpieczeni będą mogli zdecydować o przekazywaniu części składki do OFE, otwiera się w przyszłym roku.

̶ Dzięki reklamie towarzystwa mogłyby dotrzeć do nowych potencjalnych klientów a także edukować Polaków – tłumaczy Rusewicz.

Ważne jest też cofnięcie zakazu inwestowania w obligacje Skarbu Państwa. Ta możliwość poprawia pewność inwestycyjną, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo przyszłych emerytur.

OFE tracą na akcjach

Po przekazaniu państwu ponad połowy aktywów, w tym obligacji skarbowych, OFE inwestują w akcje. I dziś w portfelach OFE akcje stanowią ponad 80 proc. Towarzystwa inwestowały w duże spółki, między innymi te związane z energetyką czy bankami, a te ostatnimi czasy tracą na wartości i tym samym spadają też wartości jednostek OFE.

Wszystkie propozycje zmian w przepisach, nowe pomysły taki jak np. podatek bankowy – to wszystko wzbudza niepokój wśród inwestorów i odbija się negatywnie na giełdzie . ̶ W następstwie wpływa to na wysokość naszych emerytur – tłumaczy Małgorzata Rusewicz.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy spadały indeksy akcji, i średnie stopy zwrotu otwartych funduszy emerytalnych są ujemne – i wyniosły ponad minus 2 procent.

Małgorzata Rusewicz uspokaja jednak, że zgromadzone w OFE środki pracują średnio około 35 lat a często straty są odrabiane w przeciągu kilku następnych miesięcy. W ciągu ostatnich 36 miesięcy niektóre towarzystwa miały stopy zwrotu na poziomie kilkunastu procent – a to oznacza realnie znacznie wyższe przyszłe emerytury – tłumaczy Małgorzata.

Justyna Golonko, jk