Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Borys 13.01.2014

KE nie planuje prawnie regulować kwestii gazu łupkowego, będą tylko wytyczne

Komisja Europejska zaproponuje 22 stycznia jedynie rekomendacje i strategiczne wytyczne dotyczące poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego w UE, a nie nowe przepisy - wynika z projektów dokumentów, do których PAP.

Rekomendacje zawierają "minimalne zasady" dla poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego.

Szczelinowanie jest niebezpieczne dla środowiska

Jak zaznacza Komisja Europejska w dokumencie, choć kraje UE mają prawo określać warunki wydobywania swoich zasobów energii, to szczelinowanie hydrauliczne wiąże się z określonymi wyzwaniami dla ochrony zdrowia i środowiska.

Krytyczny raport NIK ws. gazu łupkowego: nieprawidłowości przy udzielaniu koncesji

- Kraje członkowskie, które zdecydują się poszukiwać i wydobywać swoje zasoby gazu łupkowego i innych niekonwencjonalnych węglowodorów, będą musiały zapewnić właściwe ku temu warunki - czytamy w projekcie.

Wytyczne zamiast prawa

Dokument z rekomendacjami liczy 12 stron i wskazuje na zasady, jakimi kraje członkowskie powinny się kierować m.in. przy planowaniu wydobycia, udzielaniu pozwoleń na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego oraz przy informowaniu opinii publicznej o takiej działalności.

Gaz łupkowy. Błogosławieństwo czy przekleństwo?
KE wskazuje m.in., że zanim kraje UE zezwolą na poszukiwanie lub wydobycie gazu łupkowego, powinny przygotować strategiczne środowiskowe oceny tych projektów, by zredukować ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska. Ocena ta powinna zawierać możliwe ograniczenia na obszarach podatnych na powodzie, wstrząsy sejsmiczne jak również ograniczenia dotyczące koniecznego oddzielenia od obszarów zamieszkałych i obszarów ochrony wody.
- Kraje członkowskie powinny ustalić limit minimalnej głębokości pomiędzy obszarem szczelinowania a wodami gruntowymi - czytamy.
Kontrowersje wywołuje metoda wydobywania gazu łupkowego, czyli szczelinowanie hydrauliczne. Polega ona na wtłaczaniu pod ciśnieniem w złoże skalne zawierające gaz, cieczy składającej się z wody i substancji chemicznych. Ekolodzy obawiają się m.in., że może to prowadzić do skażenia chemikaliami wody pitnej. Moratorium na wydobycie gazu łupkowego tą metodą wprowadziły Francja i Bułgaria.
abo