Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 05.05.2014

Most energetyczny Polska - Litwa: ruszyła budowa inwestycji wartej 350 mln euro

Rozpoczęto prace budowlane przy LitPol Link, czyli połączeniu sieci energetycznych Litwy i Polski, które powinno zacząć działać z początkiem 2016 r.
Dalia Grybauskaite, prezydent LitwyDalia Grybauskaite, prezydent LitwyKapeksas/CC/Wikipedia
Posłuchaj
  • Początek budowy połączenia energetycznego LitPol Link - relacja Renaty Widtmann z Wilna (IAR)
Czytaj także

W uroczystości symbolicznego wbicia pierwszej łopaty we wsi Butkunu w rejonie olickim wzięli udział prezydent Dalia Grybauskaite i minister energetyki Jarosław Niewierowicz.

- To połączenie oznacza dla nas pełną niepodległość - mówiła w poniedziałek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

Podczas uroczystości rozpoczęcia budowy prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała, że jej kraj szybko podąża w kierunku niezależności energetycznej, która z kolei zapewni jej niepodległość polityczną. Przypomniała, że w 2014 r. powinien ruszyć terminal LNG, budowany będzie również gazociąg do Polski.

W skali Europy będzie to unikalne połączenie
Minister energetyki Litwy Jarosław Niewierowicz podkreślał, że technicznie połączenie jest bardzo skomplikowane i unikalne w skali Europy, jednak tempo prac przygotowawczych było bardzo duże. Dziękował wszystkim uczestnikom tego procesu, ale przede wszystkim mieszkańcom i właścicielom terenów, przez które przebiegać będzie linia.
Grybauskaite, Niewierowicz, przedstawiciele władz lokalnych z Polski i Litwy oraz szefowie zaangażowanych firm podpisali "orędzie do przyszłych pokoleń" z informacją o znaczeniu linii i dacie rozpoczęcia jej budowy. Zamknięte w metalowej kapsule przesłanie zostało uroczyście wmurowane pod ziemią w miejscu styku sieci.

Celem inwestycji połączenie rynków energii elektrycznej
LitPol Link jest jedną z kluczowych inwestycji infrastrukturalnych, których realizacji podjęły się litewskie i polskie sieci energetyczne. Jej podstawowym celem jest połączenie rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich z rynkiem Europy poprzez zamknięcie tak zwanego pierścienia bałtyckiego.
Po stronie polskiej linia między Ełkiem a granicą ma blisko 112 km, po stronie litewskiej - około 50 km.
Szacowana mniej więcej na 350 mln euro inwestycja została uznana przez Unię Europejską za priorytetową.

IAR/PAP, awi