Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Kamińska 16.02.2013

Premier Litwy: Polska jest naszym strategicznym partnerem

Potrzebna jest życzliwość obu stron. Mamy wspólne projekty. Razem z premierem Tuskiem wystąpimy o fundusze Unii na połączenie gazowe – powiedział Jedynce premier Litwy Algirdas Butkiewiczius.
Algirdas ButkewicziusAlgirdas ButkewicziusPAP/EPA/VALDA KALNINA

Algirdas Butkiewiczius pozytywnie ocenił wizytę w Polsce, zarówno swoją, jak też szefa litewskiej dyplomacji. - Rozmawialiśmy otwarcie o najważniejszych sprawach. Rozpatrywaliśmy możliwości ściślejszej współpracy – powiedział szef litewskiego rządu w Jedynce. Premier Litwy pytany, czy wizyta była przełomem w relacjach obu krajów, zgodził się, że tak jest, w zakresie ocieplania stosunków.

Szef litewskiego rządu stwierdził, że najlepszą drogą do poprawy relacji są rozmowy przy wspólnym stole. - Nie należy unikać ważnych kwestii, które są istotne dla któregoś z krajów. Zawsze też mówiłem, że Polska jest naszym partnerem strategicznym. Są wspólne projekty międzypaństwowe, na przykład energetyczne Litpol Link, jest Rail Baltica i Via Baltica. Czeka nas jeszcze jeden projekt, połączenie gazowe – powiedział Butkewiczius. Jak dodał, w rozmowie z Donaldem Tuskiem ustalono, że obaj zwrócą się o dodatkowe unijne finansowanie połączenia gazowego. Ma to być wstęp do podpisania memorandum.

Butkewiczius przypomniał, że rząd zlecił czterem resortom, MSZ, kultury, oświaty i nauki, sprawiedliwości, powołanie grupy roboczej, która do połowy marca ma przedstawić komitetowi strategicznemu rządu wnioski w sprawie problemów polskiej mniejszości, a jeśli to będzie niezbędne, również projekty ustaw

Czy rząd Litwy jest w stanie zmienić konstytucję, by przeprowadzić zmiany? Premier Litwy mówi, że pewne projekty uda się przeprowadzić w krótkim czasie, inne w dłuższym. Ma nadzieję, że komisja ministerialna znajdzie dobre, kompromisowe rozwiązanie.

Waldemar Tomaszewski, szef Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, zapowiedział, że AWPL może wycofać się z koalicji. Premier Litwy powiedział, że zdziwiła go taka deklaracja. Dodał, że wszystkie postulaty AWPL, na przykład sprawa uproszczenia trybu zdawania egzaminów maturalnych z języka litewskiego, zostały przez obie strony przyjęte. – Byliśmy tym oświadczeniem zszokowani, nie odpowiadało duchowi rozmów – powiedział. Dodał, że jest spokojny o przyszłość koalicji, bo członkowie AWPL sprawują swoje urzędy bardzo odpowiedzialnie. Premier Litwy chwalił m.in. ministra energetyki.

Jakie będą priorytety Litwy podczas prezydencji w UE, od czerwca? Premier Litwy mówi, że Sejmas zatwierdził priorytety jeszcze w 2011 roku. Jesienią odbędzie się szczyt Partnerstwa Wschodniego. - Demokracja to proces, który trzeba rozwijać we wszystkich państwach, zwłaszcza w relacjach z sąsiadami. Doszłoby do dużego przełomu, gdyby za prezydencji litewskiej podpisano umowę stowarzyszeniową z Ukrainą – oświadczył Butkewiczius.

Szef rządu Litwy powiedział, że jego Wilno dąży do wprowadzenia euro w 2015 roku. Najważniejsze było opanowanie inflacji. Już teraz jednak lit jest sztywno powiązany z kursem euro.

W Wilnie odbywają się 16 lutego uroczystości państwowe z udziałem prezydent Dalii Grybauskaite i polskiego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na cmentarzu na Rossie uczczono pamięć sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy.

Rozmawiał Krzysztof Renik.
agkm