Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 08.05.2014

Energetyka w centrum zainteresowania na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się kluczowa w obliczu wydarzeń na wschodzie Europy. Czy Polska może spać spokojnie? Na razie nie, mamy dużo do zrobienia w zakresie energetyki.
Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, podczas sesji Europejska i Globalna Współpraca Gospodarcza w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w KatowicachWicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, podczas sesji Europejska i Globalna Współpraca Gospodarcza w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w KatowicachPAP/Andrzej Grygiel
Posłuchaj
  • Energetyka kluczem do bezpieczeństwa Europy, relacja z Europejskiego Kongresu Gospodarczego Justyny Golonko w audycji Polska i świat
  • O konsekwencjach dla firm i krajów w Europie negocjowanej umowy o Wolnym handlu miedzy UE a USA oraz energetycznej nierówności między obu kontynentami mówią prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz oraz Jerzy Buzek. /Krzysztof Rzyman, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Do Katowic na Europejski Kongres Gospodarczy przyjechało blisko 6 tys. osób. To jedno z najważniejszych spotkań gospodarki i biznesu w Europie.

Energia to kwestia kluczowa

Tegoroczny kongres jest jednak szczególny, tłumaczy Wojciech Kuśpik, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości oraz inicjator i organizator kongresu. - Kryzys polityczny na wschodzie rzuca cień na cały kontynent. Obecna co roku tematyka polityki energetycznej zyskała nowy wymiar związany z bezpieczeństwem Europy. Uczestniczy kongresu wspólnie zastanawiają się jak odbudować znaczenie i konkurencyjność przemysłu w Europie – wyjaśnia.

Tusk stawia na węgiel

Premier Donald Tusk zauważył, że zwrócenie uwagi na branżę węglową leży w interesie wszystkich właśnie ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. -  Pytaniem dla całej Europy i dla Polski nie jest skąd i za ile kupimy energię, ale ile możemy jej sami wytworzyć? Energetyczne serce Europy bije także tutaj na Śląsku, musimy o to serce zadbać – uważa premier.

Zdaniem Janusza Piechocińskiego, wicepremiera, ministra gospodarki dostawy energii nie mogą być obwarowane grą polityczną.

10 lat w UE

W czasie kongresu dużo mówi się także o europejskiej współpracy ekonomicznej. W tym kontekście podsumowuje się 10 lat Polski w strukturach Unii Europejskiej. - Te 10 lat to był wielki sukces właściwie wszystkich Polaków. My dziś eksportujemy towary i usługi rocznie za około 150 mld euro. 10 lat temu to było trzy razy mniej. A więc nasz eksport rozwijał się wybuchowo. Te wszystkie pamiątki, po funduszach europejskich, które mamy w postaci autostrad, nowych budynków, wyposażenia do szkół i do szpitali to jest zasób, z którego Polacy korzystają na co dzień – mówi Jerzy Buzek.

Kongres potrwa do piątku. Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio.

Justyna Golonko, Abo