Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 08.05.2014

Prezes PGE Marek Woszczyk: polska energetyka nie chce węglowej rewolucji

O znaczeniu węgla dla polskiej energetyki mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Marek Woszczyk, szef PGE, największej firmy energetycznej w kraju.
Marek WoszczykMarek Woszczyk PAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Prezes PGE marek Woszczyk mówi o przyszłości węgla, głównego surwca dla polskiej energetyki. /Paweł Sołtys, Program 3 Polskiego Radia/
Czytaj także

- Cieszę się, że temat węgla wraca, bo na pewno wymaga on dyskusji – mówi Woszczyk. Jak jednocześnie dodaje, jest oczywiste, że polska energetyka stała na węglu i jeszcze bardzo długo będzie się o ten surowiec opierać. - Oczywiście ta więź będzie ewoluować, ale bez żadnych rewolucyjnych zmian. To jest po prostu niemożliwe z ekonomicznego, a także ze społecznego punktu widzenia – podkreśla prezes energetycznego giganta.

Szczyt węglowy w Katowicach. Premier: przyjęto rozwiązania ratujące górnictwo >>>

Węgiel gwarantuje ciągłość dostaw

Tłumacząc ten wybór, wskazuje na miejsce tego surowca na energetycznej mapie Polski. Jego zaletą jest fakt, że to są rodzime zasoby, co oznacza, że nie występują ryzyka związane z ciągłością dostaw tego paliwa.

Eksperci o planie ratunkowym Tuska dla górnictwa: to się nie uda >>>

Czy PGE pomoże Kompanii Węglowej?

Odnosząc się do obecnej sytuacji w Kompani Węglowej, głównego partnera PGE, stwierdził, że każda ewentualna pomoc dla tego koncernu, polegająca chociażby na włączeniu części jego kopalń w struktury PGE, wymaga analizy. Przypomnijmy, w najbliższym tygodniu koncern ma przedstawić plany strategiczne, w tym i te dotyczące zaopatrzenia w węgiel.

Branża górnicza wymaga restrukturyzacji

Tymczasem sytuacja branży górniczej wymaga szybkich i stanowczych decyzji. Jak mówi prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Jarosław Zagórowski, wielu producentów tego surowca myśli o zamykaniu kopalń. – Doszliśmy do momentu, że wydobycie staje się nierentowne. Obecnie to co najbardziej wpływa na branżę, to spadające ceny węgla i tym samym zmniejszanie dochodów z jego wydobycia. A to oznacza, że musimy szukać oszczędności aby przetrwać – mówi szef JSW.

Paweł Sołtys, jk