Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.05.2014

OZE: nie wszędzie opłaca się instalować taki sam rodzaj mikroinstalacji

Instalacji odnawialnych źródeł energii w polskich gospodarstwach rolnych przybywa. Przyczyną tego mogą być oszczędności, jakie przynoszą OZE. Korzyści z mikroinstalacji będą odczuwalne wyraźnie wówczas, jeśli zostaną one dobrane do możliwości konkretnego gospodarstwa.
Zgodnie z ustaleniami unijnymi udział energii z OZE  powinien w  2020 roku wynieść w Polsce 15  proc.Zgodnie z ustaleniami unijnymi udział energii z OZE powinien w 2020 roku wynieść w Polsce 15 proc.Glow Images

Nie w każdym gospodarstwie rolnym opłaca się stosować takie same instalacje odnawialnych źródeł energii.

- Odnawialne źródła energii powinny być dobierane do gospodarstw rolnych niejako „na miarę”, ponieważ obecny system prawny nie oferuje zbyt wielu profitów w sytuacji, kiedy inwestor chciałby sprzedawać energię do sieci. Zatem większość energii powinna być konsumowana na potrzeby własne gospodarstwa. Jeżeli rolnik zdecyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, powinien najpierw zastanowić się, jakie potrzeby energetyczne aktualnie posiada, ile zużywa energii elektrycznej w ciągu roku, w sezonie, w ciągu dnia. Z drugiej strony powinien rozważyć, jakie zasoby energii odnawialnej ma najłatwiej dostępne – tłumaczy Piotr Dziamski z Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Profil produkcji determinuje rodzaj mikroinstalacji

Wiele zależy od tego, jak duże jest gospodarstwo, jaką produkcję prowadzi.

- Profil produkcji gospodarstwa rolnego determinuje sposób zużycia energii. Inaczej profil zużycia energii w sezonie będzie rozkładał się w przypadku gospodarstwa np. sadowniczego, gdy takie szczytowe zużycie energii występuje w okresie zbiorów owoców, na przełomie października – listopada, wtedy uruchamiane są chłodnie. Inaczej w gospodarstwie zajmującym się produkcją mleka, gdzie wyższe zużycie energii w ciągu roku występuje latem, gdy wyższa jest produkcja mleka – wyjaśnia Dziamski.

Duży wybór instalacji

Rolnicy mają do wyboru różnego rodzaju mikroinstalacje.

- Do dyspozycji są systemy fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną, małe elektrownie wiatrowe, które też generują energię elektryczną, ale również mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej, mikrobiogazownie generujące zarówno energię elektryczną, jak i ciepło, kolektory słoneczne – wytwarzają przede wszystkim ciepło na potrzeby podgrzewania wody użytkowej, gruntowe pompy ciepła, wytwarzające tylko i wyłącznie ciepło, kotły na biomasę – wytwarzają ciepło – wymienia Dziamski.

„Gospodarz z energią”: rolnicy coraz bardziej zainteresowani instalacjami OZE >>>

Dariusz Kwiatkowski, awi