Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 05.06.2014

Program Prosument. Nowa szansa na dofinansowanie mikroinstalacji OZE

Rolnicy zainteresowani mikroinstalacjami odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarstwach mogą uzyskać wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szansę na uzyskanie dofinansowania stwarza nowy program Prosument.
Odnawialne źródła energiiOdnawialne źródła energiiGlow Images

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi różne programy wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii. Ostatnio dołączył do nich program Prosument, który ma zapewniać dofinansowanie z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji pozwalających na korzystanie z OZE.

- Wszystkie osoby fizyczne, które chcą w przyszłości zbudować mikroinstalację produkującą energię elektryczną lub ciepło, mogą skorzystać z oferty finansowej Narodowego Funduszu – mówi  Witold Maziarz z NFOŚiGW.

Odsprzedaż nadwyżek energii

Taka oferta, jak przekonuje Maziarz, wydaje się być optymalna dla gospodarstw rolniczych. Dotyczy ona bowiem małych instalacji, wykorzystujących albo piece na biomasę, albo pompy ciepła, albo kolektory słoneczne czy systemy fotowoltaiczne, albo wiatraki, które pozwolą uniezależnić się rolnikom od poboru prądu z zewnątrz. Nadwyżki energetyczne będzie można natomiast odsprzedać do sieci.

Rolnicy coraz bardziej zainteresowani instalacjami OZE >>>

- W historii powojennej Polski to pierwszy przypadek, kiedy nie musimy prowadzić działalności gospodarczej, by odsprzedawać do sieci produkowany przez nas prąd. Stąd nazwa programu Prosument. Konsumujemy wytworzony prąd oraz ciepło i sprzedajemy energię elektryczną z nadwyżek, które wyprodukowaliśmy – tłumaczy Maziarski.

Nawet 100 proc. dofinansowania

Rolnik może uzyskać 100 proc. dofinansowania do takiej inwestycji, z czego 20 – 40 proc. to dotacja, a pozostała kwota to nisko oprocentowana pożyczka z możliwością spłaty nawet przez 15 lat.

- Aby ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Prosument, trzeba być właścicielem domu lub posiadać prawa do dysponowanie nim – wyjaśnia Maziarski.

Wnioski można składać w najbliższym samorządzie

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu Prosument należy kierować do najbliższego samorządu, który pośredniczy pomiędzy NFOŚiGW a rolnikami zainteresowanymi instalacją OZE. Rolnicy powinni określić rodzaj mikroinstalacji, którą planują w swoim gospodarstwie.

Samorząd po zebraniu kilku takich wniosków w jeden grupowy, kieruje go do NFOŚiGW.

Minimalna kwota takiego wniosku nie może być niższa niż milion złotych. Oznacza to, że na terenie gminy musi być co najmniej kilku lub kilkunastu inwestorów prywatnych, którzy chcą budować OZE.

Dodatkowe informacje o programie Prosument dostępne są na stronie internetowej Narodowego Funduszu, a także w punkcie konsultacyjnym NFOŚiGW i u koordynatorów programu.

Dariusz Kwiatkowski, awi