Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 05.06.2014

Gaz łupkowy: wydobycie może być na niskim poziomie

Charakterystyka geologiczna łupków w Polsce i testy tych złóż wskazują, że średnie szacowane wydobycie gazu ziemnego z przebadanych dotychczas formacji łupkowych w kraju może znajdować się na stosunkowo niskim poziomie - podał w czwartek PKN Orlen.
Poszukiwania gazu łupkowego prowadzone przez PKN Orlen.Poszukiwania gazu łupkowego prowadzone przez PKN Orlen.Mat. prasowe PKN Orlen

Według Wiesława Prugara, prezesa Orlen Upstream, spółki celowej PKN Orlen, powołanej w 2006 r. do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych, wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych od 2009 r. potwierdzają, że "polskie warunki geologiczne są znacząco różne i o wiele trudniejsze od tych, które charakteryzują "łupkowe" baseny północnoamerykańskie. - To oznacza, że nie ma możliwości przeniesienia wprost zza oceanu technologii stosowanych przy wydobyciu gazu z łupków do Polski - podkreślił Prugar, cytowany w informacji PKN Orlen.

Gaz łupkowy: PKN Orlen zapowiada zwiększenie wydobycia >>>
Podkreślił, że w polskich warunkach geologicznych wypracowywane są "nowatorskie metody skutecznego udostępnienia złóż niekonwencjonalnych". - Na bazie kolejnych doświadczeń własnych potrafimy nie tylko wskazać różnice w intensyfikacji złóż w Polsce, ale też zdefiniować, które czynniki osłabiają dotychczas osiągane wyniki - dodał.
Wysokie koszty poszukiwań
PKN Orlen zwrócił uwagę, że poza warunkami geologicznymi, na opłacalność poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego z łupków w Polsce "silnie oddziałują również wysokie koszty poszukiwań, po części wynikające z dużej głębokości zalegania łupków - powyżej 3000 m i ograniczonej bazy informacji geologicznych regionu".
Prezes płockiego koncernu Jacek Krawiec przypomniał, że zgodnie z przyjętą strategią spółka ta prowadzi szeroko zakrojone prace poszukiwawcze węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce.
5,1 mld zł na poszukiwania i wydobycie ropy i gazu
PKN Orlen w ciągu najbliższych lat w ramach poszukiwań i wydobycia ropy i gazu planuje wydać do 5,1 mld zł.
W marcu w miejscowości Kisielsk na granicy woj. lubelskiego i mazowieckiego Orlen Upstream zakończył 10. odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Na sierpień planowany jest tam zabieg szczelinowania hydraulicznego - trzeci z kolei wykonany przez spółkę. Z kolei w drugiej połowie roku Orlen Upstream chce wykonać kolejny horyzontalny odwiert w miejscowości Nowy Stręczyn w woj. lubelskim - będzie to już czwarty odwiert horyzontalny spółki.

 

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

PAP, awi