Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 09.06.2014

Bułgaria wstrzymuje budowę South Stream. To porażka Gazpromu

Bułgaria wstrzymała rozpoczęcie budowy South Stream. Rura, która przez Morze Czarne ma połączyć Rosję z krajami Unii Europejskiej, jest jednym ze strategicznych przedsięwzięć w Moskwy w sektorze energetycznym.
Posłuchaj
  • KE zadowolona z zawieszonej współpracy Bułgarii z Gazpromem - relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
  • Rosja może stracić Gazociąg Południowy - relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)
  • Bułgaria: opozycja wzywa rząd do dymisji za South Stream (IAR)
Czytaj także

O wstrzymanie budowy gazociągu zwróciła się do krajów członkowskich Komisja Europejska, sygnalizując że strona rosyjska nie przestrzega norm obowiązujących w Unii.

Bruksela zgłosiła zastrzeżenia co do procedury wyłonienia inwestora. Chodzi między innymi o rosyjskie konsorcjum Strojtransgaz. Komisja Europejska zgłosiła także zastrzeżenia w związku z zapisami umowy bułgarsko-rosyjskiej, które preferują jako podwykonawców firmy z tych dwóch krajów. Według unijnych ekspertów to sprzeczne z prawem wspólnotowym.

Bezpieczeństwo energetyczne Bułgarii
- Zdecydowałem o zawieszeniu wszystkich działań związanych z uruchomieniem budowy South Streamu, konsultacje z Komisją Europejską trwają - oświadczył szef bułgarskiego rządu Płamen Oreszarski po spotkaniu z amerykańskimi senatorami, Johnem McCainem, Ronem Johnsonem i Christopherem Murphym.
Podczas rozmów bułgarski premier zapewnił o wsparciu dla integralności terytorialnej Ukrainy oraz woli pokojowego rozwiązania konfliktu na wschodzie tego kraju. Spotkanie dotyczyło również bezpieczeństwa energetycznego Bułgarii. Premier Oreszarski podkreślił, że jego kraj chce również uczestniczyć w projekcie Shah Deniz, zapewniającym gaz ziemny z Azerbejdżanu.
- O decyzji władz w Sofii nie została powiadomiona Moskwa - przekonuje w rozmowie z Ria Novosti jeden z przedstawicieli rosyjskiego Ministerstwa Energetyki. Resort zapewnia, że sprawa będzie tematem jutrzejszych negocjacji w Brukseli na temat cen gazu dla Ukrainy.

UE chce przełamać monopol Rosji
Rosja ubiega się o wyłączenie South Streamu z tzw. Trzeciego Pakietu Energetycznego Unii Europejskiej. Ma on na celu przełamanie monopolistycznych praktyk dostawców surowców energetycznych do krajów zjednoczonej Europy.

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Bułgarii o zawieszeniu współpracy z Gazpromem.

Ekspert: Połowa gazu do Europy Zachodniej płynie przez Ukrainę.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

IAR, awi