Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 11.06.2014

NIK: możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 roku

Sieci przesyłu energii są w dobrym stanie - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Polska musi przygotować się na możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 roku.
NIK: możliwe zagrożenie dostaw energii elektrycznej po 2015 rokuGuam/Wikimedia Commons/CC

Problemy nie będą wynikać ze złego stanu sieci, ale z konieczności wyłączenia wielu przestarzałych bloków wytwarzających energię oraz prowadzeniem ich remontów.

Z danych uzyskanych przez Polskie Sieci Energetyczne oraz Urząd Regulacji Energetyki wynika, że od 2015 r. wiele elektrowni planuje wyłączenia jednostek wytwórczych. Oznaczać to może ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych lub w przypadku gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię w obiektach położonych daleko od elektrowni.
Jak podaje raport NIK, PSE podejmują działania, które mają minimalizować ryzyko zagrożenia dostaw energii. Poszukują rezerwowych źródeł energii, zawierając umowy z wytwórcami krajowymi i zagranicznymi, inwestują w nowe technologie. Np. wdrażają system inteligentnych sieci, wyposażonych w narzędzia pomiarowe, które pozwolą wyrównać zapotrzebowanie na energię oraz umożliwią wprowadzenie elastycznych taryf.
Dobry stan sieci przesyłowej oznacza wydłużenie jej użytkowania (z 40 do 70 lat). Pod koniec 2012 roku średni wiek sieci przesyłowych w naszym kraju wynosił niecałe 40 lat. Dla porównania na przykład w Niemczech jest to 50 lat.

Przyspieszenie prac nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych
Najwyższa Izba Kontroli wnioskuje do premiera o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych. Ma ona ułatwić pozyskiwanie prawa do gruntów pod infrastrukturę do przesyłania i dystrybucji energii. Odpowiedni projekt minister gospodarki skierował do Stałego Komitetu Rady Ministrów w lipcu 2013 roku. Ustawa jest potrzebna, ponieważ 5 z 20 zbadanych przez kontrolerów inwestycji było opóźnionych. Przyczyną były najczęściej problemy z uzyskaniem prawa do gruntów oraz wykupem terenów pod infrastrukturę.

IAR/PAP, awi