Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 25.06.2014

Austria porozumiała się z Gazpromem ws. gazociągu South Stream

Austriacki koncern energetyczny OMV podpisał z rosyjskim Gazpromem umowę dotyczącą budowy odcinka gazociągu South Stream, który będzie prowadził do Austrii. Pierwsze dostawy gazu są planowane na rok 2017.
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Austrii Heinz FischerPrezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Austrii Heinz FischerPAP/EPA/HERBERT NEUBAUER
Posłuchaj
  • Austriacki OMV podpisał umowę z Gazpromem dotyczącą South Stream - relacja Magdaleny Nieniewskiej z Wiednia (IAR)
Czytaj także

Podpisanie umowy z OMV odbyło się w Wiedniu. Do stolicy Austrii przyleciał z roboczą wizytą prezydent Władimir Putin. To dopiero jego druga podróż na teren Unii Europejskiej od aneksji Krymu.
Ze strony OMV umowę podpisał prezes grupy Gerhard Roiss. - Europa potrzebuje rosyjskiego gazu, Europa będzie potrzebować więcej rosyjskiego gazu w przyszłości, gdyż produkcja na kontynencie będzie spadać, myślę, że Unia Europejska to także rozumie - powiedział Gerhard Roiss.

Porozumienie określane jako "kontrowersyjne"

Austriackie media określają gazowe porozumienie jako "kontrowersyjnie", zwracając przy tym uwagę, że w podobnym tonie wypowiedziała się Bruksela. Szef OMV Gerhard Roiss wyjaśnia, że umowa gwarantuje bezpieczeństwo dostaw energii w Europie i że jest zgodna z prawem europejskim. Z kolei szef Gazpromu Aleksiej Miller dodał, że Rosja prowadzi z Unią rozmowy w sprawie gazociągu i wspólnie rozwiązuje problemy.

Gazprom i OMV wyłożą po 100 mln euro
Gazprom i OMV wyłożą na budowę 50-kilometrowej austriackiej nitki South Streamu po 100 milionów euro.
South Stream po dnie Morza Czarnego ma połączyć Rosję z krajami południowej i środkowej Europy z pominięciem Ukrainy. O wstrzymaniu budowy gazociągu poinformował ostatnio szef bułgarskiego rządu . Płamen Oreszarski tłumaczył swoją decyzję niezgodnością niektórych procedur inwestycyjnych z prawem Unii Europejskiej.

Ekspert o idei gazociągów omijających Ukrainę.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR, awi